Łatwo naciąć się na działkę rekreacyjną

redaktor Bankier.pl

Uwaga na ogłoszenia o sprzedaży podejrzanie tanich domów. Część z nich to, wbrew pozorom, nie domy wolnostojące, ale budynki postawione w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych. Nie dość więc, że przekraczają przepisowe rozmiary, to jeszcze wcale nie gwarantują nabywcy prawa własności do gruntu, na którym stoją.

– Opis działki w wystawianych ogłoszeniach jest formułowany tak, jakby była to faktycznie samodzielna, własnościowa działka rekreacyjna, a nie działka w ROD – ostrzega Polski Związek Działkowców tych, którzy chcieliby połasić się dom w dużo niższej cenie.

Dom mieszkalny na działce rekreacyjnej – tanio

Wiele spośród ogłoszeń sugeruje, że sprzedawana działka jest własnościowa, a nie pod zarządem ROD. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, ROD zakładane są na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz stowarzyszeń ogrodowych. Działkowiec może jedynie przenieść prawo do dzierżawy na inną osobę.

(fot. Joanna Borowska / FORUM)

Umieszczanie ogłoszeń na portalach internetowych nie jest niezgodne z prawem, może bowiem dotyczyć działkowców, którzy chcą zrezygnować z dzierżawy działkowej. Wiele udostępnionych ogłoszeń w internecie sugeruje jednak, że przedmiotem zakupu jest dom mieszkalny.

Warto wcześniej sprawdzić, czy kupujemy ogródek działkowy, który jest zagospodarowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby nie narazić się na konsekwencje prawne jej nabyciu.

Dom mieszkalny na działce rekreacyjnej niezgodny z prawem

Jeżeli bierzemy pod uwagę kupno działki rekreacyjnej z altaną, powinniśmy mieć na uwadze następujące fakty:

  • Działkowiec nie jest właścicielem gruntu
  • Altana działkowa nie może być przeznaczona do zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczej
  • Altana działkowa może mieć maksymalną zabudowę do 35m2 i wysokość do 5 metrów przy dachu stromym i 4 metrów przy dachu płaskim, naruszenie tych przepisów to samowola budowlana
  • Na działce ROD nie można stawiać murowanych grilli
  • Wysokość ogrodzenia działki (żywopłotu) nie może przekroczyć 1 metra

Skąd więc na działkach ROD zabudowania przewyższające te normy? – Zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz, normy dotyczące wielkości budynków działkowych nie dotyczą tych wybudowanych przed 1 stycznia 1995 roku. Do tego czasu nie istniało w Polsce prawo regulujące rozmiary inwestycji budowlanych na terenie ogrodów. W takich przypadkach mają zastosowanie przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, według których właściciele takiej nieruchomości są zobowiązani do opłacania podatku od nieruchomości za każdy przekraczający wartość dopuszczalną 1 mkw. Natomiast jeśli oferta dotyczy dużej altany wybudowanej w ciągu ostatnich 10 lat, potencjalny nabywca powinien dobrze się zastanowić przed zakupem, bo może tym samym ściągnąć na siebie kłopoty – pisaliśmy na łamach Bankier.pl latem ubiegłego roku w artykule Całoroczny dom na ROD tanio sprzedam. Nielegalne, ale w Polsce możliwe”.

Jakie konsekwencje prawne czekają nabywcę działki z nielegalnym zabudowaniem? Jeśli zarząd ROD potwierdzi nieprawidłowości wynikające z naruszenia zasad regulaminu, może zwrócić się do działkowca o ich usunięcia lub o rozebranie altany.

Natomiast w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa, zarząd ROD zgłasza je do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Po stwierdzeniu przez inspektora niezgodnej z prawem rozbudowy lub nadbudowy altany, działkowiec może otrzymać wypowiedzenie umowy dzierżawy, a właściciel nie otrzyma odszkodowania.

Jak rozpoznać oszusta? Najpopularniejsze metody wyłudzania pieniędzy

Jak rozpoznać oszusta? Najpopularniejsze metody wyłudzania pieniędzy

Metody oszustów cały czas ewoluują. Słyszeliśmy już o oszustwach na wnuczka czy policjanta. Wciąż pojawiają się jednak kolejne próby wyłudzenia pieniędzy. Oszuści podają się za pracowników socjalnych, siostry PCK, administratorów czy komorników. Wyłudzają metodą na letnika lub kuferek - pisze Wojciech Boczoń.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 sel

Bez problemu można kupić grunt na własność pod miastem lub w górach i nikomu nic do tego jaką i jak postawisz na tym altanę i to za 2-20 zł za 1m2 gruntu działki !!! z Aktem Notarialnym Własności a RODY polują na frajerów do płacenia kilkuset złotych rocznie i wpisowe i czyny społeczne itp itd i za zagospodarowanie i utrzymanie i robotę na cudzym gruncie, a jak zechcą to i tak zabiorą z dnia na dzień. .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 sel

Nawet na tym zdjęciu widać że trawa nie skoszona przy ziemi , altana w ciężkim stanie nie pomalowana dziurawy dach , wyrwane klamki , obszarpane drzwi ,nie remontowana od lat i zagraża bezpieczeństwu , suche gałęzie nie ścięte, w każdej chwili Zarząd zabierze taką działkę bez odszkodowania a Sąd im przyzna rację bo to oni są od tego czy jest prawidłowo użytkowana, jeszcze obciążą kosztami rozbiórki rudery..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 18 ~Le

Chłopie musisz być bardzo ostrożny bo zapłacisz byłemu dzierżawcy,a ROD ci i tak zabierze pod byle pretekstem tzn wypowie dzierżawę im lepsza altanka tym szybciej, bo sprzeda następnemu albo odda pociotkom , nie jesteś właścicielem a prawo nie chroni dzierżawcy. Napiszą że nie kosisz co tydzień i przeszkadzasz sąsiadom i dostaniesz figę z makiem ,bo wycenią na 100zł albo musisz chodzić po Sądach żeby odzyskać te parę złotych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 9 ~Le

Jak będziesz uparty to nie oczyszczą rowów na wiosnę i będą zatapiać działkę aż sam zrezygnujesz i im oddasz za grosze to co kupiłeś .

! Odpowiedz
4 8 sel

A Sądy są po stronie Zarządów ,no w końcu działki ogrodowe to minimum 10 mld wartości majątek licząc po średnich odszkodowaniach likwidowanych na 10000zł/1szt ,a jest 100000szt w Polsce, który można zabrać każdemu dzierżawcy z byle powodu i to Zarząd decyduje o tym czy uprawiasz działkę odpowiednio do ich wyobrażeń i sprzątasz altankę jak należy , jak stwierdzi ,że nie to nie przeszkadza brak jakichkolwiek skarg sąsiadów , może ci wypowiedzieć po jednym upomnieniu.. i zostajesz z niczym ,sąd to przyklepie, wiem co piszę...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 1 ~Adaszko

przy kupnie nowej działki zawsze trzeba być ostrożnym. Szwagier polecił mi też przed kupnem naszej działki zrobić analizę jej terenu na ongeo.pl/raporty Dzięki temu wiedziałem, czy teren nie jest zagrożony osuwiskami, podtopieniami, ale też jakie ma natężenie hałasu, zaludnienie czy jakie są tam miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 32 ~jjj

W umowie azwsze jest napisane że sprzedjacy odpowiada za stan prawny domu, zatem naciecie ? Odpowidzialnosc karna w takim przypadku jest. Tylko wiadomo nasi skorumpowani sedziowie i prokuratorzy -hańba III RP sprzedaje wyroki temu kto da wiecej

! Odpowiedz
18 15 ~ggffg

IV RP to Ci dogodzi w pięty Ci pójdzie ....

! Odpowiedz
0 21 ~cala_prawda

bardzo latwo to zobaczyc nawet w ogloszeniu zawsze jest napisane "oferta dla klientow gotowkowych". dlatego ze zaden bank nie da pod to kredytu bo to nie ma zalozonej ksiegi hipotecznej

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne