Jak rozpoznać oszusta? Najpopularniejsze metody wyłudzania pieniędzy

analityk Bankier.pl

Metody oszustów cały czas ewoluują. Słyszeliśmy już o oszustwach na wnuczka czy policjanta. Wciąż pojawiają się jednak kolejne próby wyłudzenia pieniędzy. Oszuści podają się za pracowników socjalnych, siostry PCK, administratorów czy komorników. Wyłudzają metodą na letnika lub kuferek.

Redaktorzy Bankier.pl wiele razy ostrzegali przed oszustami, którzy żerują na naszej naiwności. Po wielu artykułach o zagrożeniach czekających na nas w internecie, tym razem przyjrzałem się metodom stosowanym przez oszustów pukających do naszych drzwi. Stosują sprytne sztuczki i wcielają się w rozmaite role. Najczęściej ich ofiarami padają osoby starsze, które życzliwie próbują udzielić pomocy poszkodowanym. Nie oznacza to jednak, że młodzi mogą spać spokojnie. Metoda „na pracodawcę” cały czas zbiera żniwo wśród studentów. Uważać powinny także osoby, które rezerwują kwatery na lato. W ich przypadku oszuści stosują metodę „na letnika”. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wykazem najpopularniejszych oszustw i przekazaniem artykułu najbliższej rodzinie. Przypominamy też, by za każdym razem, gdy w grę wchodzą nasze oszczędności, zachować szczególną ostrożność!

Kliknij, aby zobaczyć całą infografikę
Kliknij, aby zobaczyć całą infografikę (Bankier.pl)

Metoda na wnuczka (lub innego krewnego). Złodzieje najczęściej stosują tę metodę wobec osób starszych. Jeden z oszustów dzwoni do potencjalnej ofiary z informacją, że wnuczek popadł w tarapaty  i potrzebuje pieniędzy. Powody są różne. Oszust przekonuje na przykład, że miał wypadek i musi zapłacić za szkody, albo jest winien pieniądze "złym" ludziom. Rozmowa prowadzona jest pod presją czasu, ale w taki sposób, by ofiara sama wyjawiła imię wnuczka („babciu, to ja”) i inne informacje potrzebne do prowadzenia dalszej rozmowy. Wnuczek tłumaczy, że nie może przyjechać po pieniądze sam i przyśle kolegę. Prosi, żeby nie informować o sprawie nikogo z rodziny i policji, bo będzie miał jeszcze gorsze problemy. Na końcu zjawia się kurier, który odbiera pieniądze i znika. Czasami oszuści są na tyle bezczelni, że podwożą ofiarę do placówki bankowej, żeby wykonała przelew na wskazany przez nich rachunek.

Metoda na policjanta lub funkcjonariusza CBŚ. Z metodą na wnuczka bezpośrednio związana jest metoda na policjanta lub funkcjonariusza CBŚ. Pierwszy etap planu jest podobny jak w metodzie na wnuczka. Oszust dzwoni do ofiary i przekonuje ją, by wydała pieniądze. Rozmowa zostaje przerwana i po chwili odzywa się drugi telefon. Zgłasza się „policjant”, który informuje, że poprzedni telefon był próbą wyłudzenia pieniędzy. Wmawia ofierze, że policja jest już na tropie zorganizowanej grupy przestępczej i ofiara powinna im pomóc w ujęciu oszustów. Prosi o przekazanie pieniędzy funkcjonariuszowi, który zaraz zgłosi się po odbiór gotówki w celu przeprowadzenia akcji i złapania oszustów na gorącym uczynku. Jeśli ofiara nie ma przy sobie gotówki, proszą o wykonanie przelewu w placówce banku. Informują przy tym, że pracownik banku jest podejrzewany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w związku z czym należy zachować ostrożność i nie informować w jakim celu wykonywany jest przelew. Podobnie jak w przypadku metody na wnuczka, także i w tym przypadku wszystko dzieje się pod presją czasu, a ofiara proszona jest by o niczym nie informować rodziny. Oczywiście żadne śledztwo nie jest prowadzone, a policjant okazuje się oszustem.

Jak wyłudzić 500 zł na dziecko na pozorowany rozwód?

Jak wyłudzić 500 zł na dziecko na pozorowany rozwód?

Rzecz wygląda na prostą, ale to tylko pozory. Opieka robi wywiad środowiskowy tzn. rozmawia też z sąsiadami. Jeśli sąsiedzi zeznają, że w zasadzie rozwodnicy żyją jak mąż i żona to opieka składa zawiadomienie do prokuratury i mamy śledztwo, postępowanie, etc. Istota przekrętu polega na tym, by rozwodnicy, albo mieli dobry układ z sąsiadami albo – co jest bardziej prawdopodobne – unikali ich czujnych spojrzeń. W takich wypadkach najlepszy jest szantaż wzajemny – czyli mieszkać w pobliżu innych pozorowanych rozwodników i dogadać się - pisze Łukasz Piechowiak.

Metoda na pracownika MOPS-u.Także w tym przypadku złodzieje celują w osoby starsze. Oszuści odwiedzają seniorów, podając się za pracowników socjalnych. Pretekstem do wizyty jest konieczność sprawdzenia, czy oszczędności przechowywane są w bezpieczny sposób. Proszą o pokazanie, gdzie ofiara trzyma pieniądze i udzielają wskazówek, jak uchronić się przed złodziejami. Podczas rozmowy proszą o herbatę lub kawę, a gdy ofiara wyjdzie do kuchni, kradną pieniądze. Policja odnotowała też przypadki zaczepiania starszych ludzi pod aptekami. Oszuści podają się za pracowników MOPS-u i informują, że mogą sprawdzić warunki mieszkaniowe, bo istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie z ośrodka. Potencjalne ofiary zapraszają obcych do domu, by pokazać im jak mieszkają.

Czytaj dalej: oszuści podszywają się pod pracodawców »

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 luckow

Jednego nie rozumiem . Co to znaczy pieniądze przelane na słupa . Czy bank nie wie komu
przelewa pieniądze ?

! Odpowiedz
0 1 ~Werka

Niebezpieczna jest też na pracownika sieci. Po pytaniu " Czy rozmawiam z właścicielem telefonu? " dana osoba pyta się czy zgadzamy się na potwierdzenie umowy. :(

! Odpowiedz
0 1 ~Mewa

A metoda na profesora, co mu się prac nie chce sprawdzać i kończy się warunkiem dla studentów? Takich to najwięcej..
Jeszcze co poniektórzy z nich wspaniale się tym potrafią pochwalić na pierwszych zajęciach ilu to studentów "uwalili" w ostatnim roku ;)

! Odpowiedz
0 0 ~Mefedron

Hahaha ja znam metodę na narkomania
Chodzi po domach i mówi że musi sobie coś przyciąć a jak nie przypadek to umrze buhahahah

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~ANia

metoda na psa.kobieta zgłasza się do właściciela psa biegającego w ogrodzie z awantura.okazuje sfałszowana kartę informacyjna leczenia szpitalnego rzekomo jej dziecka.Twierdzi, ze dziecko zostało pogryzione przez psa właściciela na co są świadkowie. dziecku grozi niby amputacja , ma być przewiezione do kliniki na przeszczep. żąda pieniedzy. mój Tata dał wszystko.Ania

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~leuk3o

Uwaga na wiadomości od "kancelarii" #Corpus Iuris ! Przysyłąją smsy i maile z ponagleniem do zapłaty rzekomego długu. Dziś zgłosiłam na Policji próbę wyłudzenia pieniędzy. Mam nadzieję ze nikt się na to nie nabierze i nie da zastraszyć.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Bishop

Cześć,
Jestem Biskup T.D Jakes, prywatne pożyczki pożyczkodawcy, który daje pożyczki szans czas życia. Czy jesteś w jakiejkolwiek trudnej sytuacji finansowej? Potrzebuje pożyczki na konsolidacji zadłużenia, w tempie 2% kredytu budowlanego, nieruchomości, refinansowanie, osobiste, celach biznesowych lub nadzwyczajnej jakości? Czy jesteś biznesmenem lub kobiety, które myślą o rozszerzanie swego kredytowania oferowania działalności wszystkich typów. Jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami za pośrednictwem (bishopjakesloancompany@gmail.com)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz