Lasy na sprzedaż tylko pod pewnymi warunkami

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o lasach. Nowe prawo dopuszcza możliwość sprzedaży lasów, ale tylko w celu realizacji inwestycji publicznych, np. dróg czy linii energetycznych.

Wprowadzenie ustawowego zapisu gwarantującego zakaz prywatyzacji lasów zapowiedziała pod koniec sierpnia premier Ewa Kopacz. Była to odpowiedź na zarzuty PiS, że rząd i PO chcą prywatyzować lasy.

Ustawa wywołała ogromne emocje podczas prac parlamentarnych. Zdaniem koalicji rządowej, nowelizacja wzmacnia pozycję lasów należących do Skarbu Państwa i zabezpieczy je przed sprzedażą. PiS z kolei twierdziło, że nowe rozwiązania zostały "napisane na kolanie" i nie gwarantują sprzedaży lasów należących do państwa.

To kuriozalna ustawa o parcelacji polskich Lasów Państwowych - mówił w piątek w Sejmie Jan Szyszko (PiS). Pytał, czy autorem ustawy jest rząd, posłowie PSL, czy też odnosząc się do wprowadzonych poprawek - Senat.

Nowe prawo przewiduje możliwość sprzedaży lasów, ale tylko w celu realizacji celów publicznych (np. drogi, linie energetyczne) lub zrównoważonej gospodarki leśnej. Lasów nie będzie można sprzedać w celu pozyskania środków przez budżet państwa. W nowym prawie zapisano ponadto, że każdy ma prawo dostępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, na równych zasadach.

Nowe przepisy mają dawać też możliwość zatrudniania pracowników Służby Leśnej w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to ułatwić powrót do pracy osób po urlopach macierzyńskich, urlopach rodzicielskich czy wychowawczych.

PiS podczas prac parlamentarnych nad ustawą proponowało zakazać jakichkolwiek przekształceń własnościowych w lasach należących do Skarbu Państwa.

Wcześniej, pod koniec 2014 r., Sejmowi nie udało się zmienić konstytucji, do której miał być - jak podkreślała koalicja rządząca - wprowadzony przepis zakazujący prywatyzacji lasów. Zabrakło poparcia PiS, które głosowało przeciw.

Spór wokół lasów narósł blisko dwa lata temu, kiedy to koalicja rządząca (początek 2014 r.) w błyskawicznym tempie uchwaliła nowelę ustawy o lasach, która zmusiła przedsiębiorstwo Lasy Państwowe do wpłacenia do budżetu państwa w ciągu dwóch lat 1,6 mld zł. Od 2016 roku LP będą oddawały do kasy państwa 2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna. Ówczesny premier Donald Tusk mówił wówczas, że 1,3 mld zł uzyskanych z wpłaty LP zostanie przeznaczonych na budowę i remonty dróg lokalnych.

Opozycja zarzucała koalicji, że był to zamach na finanse LP oraz że ta decyzja może w przyszłości doprowadzić do destabilizacji w Lasach Państwowych, a w konsekwencji doprowadzić do sprzedaży tego przedsiębiorstwa.

W 2014 r. PiS podjęło inicjatywę zbierania podpisów pod formalnie obywatelskim wnioskiem o rozważenie w referendum ogólnokrajowym sprawy przyszłości Lasów Państwowych. Pod koniec sierpnia prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Senatu, aby w trakcie wyborów październikowych parlamentarnych zapytać Polaków, czy są za "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania LP". Na początku września Senat nie wyraził zgody na zarządzenie referendum m.in. w tej sprawie. (PAP)

zab/ mick/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~lolitta

Lolo udowodnij to o czym piszesz:) Jestes jakas zielona k..... nie majaca pojecia o lasach i ich prac0wnikach itp......

! Odpowiedz
6 0 ~lolo

Nie wiem czy wiecie ale lasy państwowe = lasy nadleśnictw, leśniczych, itd. Ze sprzedaży drewna do budżetu państwa wpływają jakieś ochłapy (chyba 7%), reszta to zysk dla leśniczych, których średnia pensja to nie mniej niż ok. 8.000 - 20.000 zł brutto. A zabezpiecza ich ustawa. Także prywatyzacja to w tym przypadku sprawa całkiem fair.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~cded

czyli za kilka, kilkanaście lat ... na grzyby już nie pójdziemy ... wszystko co cenniejsze zostanie sprzedane za czapkę gruszek ... ha ha ha ... jak nie kijem obywatela, to pałką ...

! Odpowiedz
0 21 ~Zgred

Prosze wytlumacz mi dlaczego sie smiejesz "ha ha ha" z tego? Czy jest to dla Ciebie smieszne? To powazny problem, nie uwazasz? Problem w tym, ze Polskie spoleczenstwo opanowala znieczulica, gdzie wszyscy sie podsmiechuja zamiast wyjsc na ulice (tak jak w sprawie ACTA).

! Odpowiedz
1 18 ~resto32

"krok w tył, dwa kroki naprzód" sprzedaż lasów przez partie PO,PSL, SLD i Nowoczesna jest kwestią czasu. Może się odwlec na czas ewentualnych rządów PIS. Media wszystko usprawiedliwią, a ludzie "łykną" każdą brednię im serwowaną

! Odpowiedz
1 18 ~NowoCzerska

Głosujcie na PO, Nowoczerską, PSL i ZLew, to po następnej kadencji do sprzedaży będzie już tylko smog nad Krakowem.

! Odpowiedz
1 7 ~Misiek

Postawę PSL w tej sprawie prezentuje fragment piosenki Grześkowiaka "Chłop żywemu nie przepuści":

Jak nam kiedyś napomknęli
Że są w stawie dwa piskorze
Tośmy cały staw spuścili
Chociaż wielki był jak morze

! Odpowiedz
1 10 ~spostrzegawczy

No to się oberwie platformie od żydów , było nie obiecywać...

! Odpowiedz
1 10 ~StanRS

To teraz jak nie sprywatyzują lasów państwowych, to będą musieli poszukać gdzie indziej pieniędzy na te 65 miliardów dolarów, które żądają od Polski żydzi.
Pewnie dochody z gazu łupkowego, na których poszukiwanie i wydobycie mają szemrane firemki z zagranicy uzyskane za śmiesznie niskie pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~Dżordż

Poszukają tam, gdzie najprościej - zajumają pozostałą w OFE część "oszczędności". Skoro za pierwszym razem rozeszło się po kościach i forach internetowych, to i tym razem będzie tak samo. Będzie trochę trudniej, będą PÓŹNIEJ pozwy wydymanych na GPW podmiotów, ale dadzą radę. W końcu co jak co, ale likwidować potrafią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil