REKLAMA
ZAGŁOSUJ

LOT zainaugurował bezpośrednie połączenie Warszawa-Tirana

2021-11-02 22:58
publikacja
2021-11-02 22:58
LOT zainaugurował bezpośrednie połączenie Warszawa-Tirana
LOT zainaugurował bezpośrednie połączenie Warszawa-Tirana
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Albania, w ciągu ostatnich kilku lat, stała się jednym z najchętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem podróży turystycznych – powiedział we wtorek w Albanii wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk z okazji inauguracyjnego lotu PLL LOT na trasie Warszawa -Tirana.


"W ciągu ostatnich kilku lat, Albania ze swoją wyjątkową kulturą, bogatą historią, dynamicznym społeczeństwem stała się jednym z najchętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem turystycznym"- powiedział Szynkowski vel Sęk po przylocie samolotu PLL LOT z Lotniska Chopina do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Tiranie.

Pierwszy, rozkładowy rejs PLL LOT z Warszawy do Tirany odbył się we wtorek po południu samolotem typu Embraer.

Jak dodał wiceminister, w tym roku Albania była na ósmym miejscu najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych.

"W programie +LOT na wakacje+, czyli w programie lotów okresowych, w którym Tirana uczestniczy od dwóch lat, była ona najchętniej wybieranym kierunkiem" – wskazał.

Zdaniem wiceministra, stałe, regularne połączenie pozwoli wzmocnić potencjał ruchu turystycznego, a także relacje gospodarcze i inwestycyjne pomiędzy Polską a Albanią. Jak dodał, w środę na temat wzmocnienia potencjału gospodarczego i inwestycyjnego będzie rozmawiał ze swoim odpowiednikiem - wiceminister ds. Europy i spraw zagranicznych.

"Polskę i Albanię łączą bliskie więzy polityczne, także w Sojuszu Północnoatlantyckim" – powiedział.

Wiceminister przypomniał, że Polska w ramach solidarności, wsparła Albanię kwotą prawie 3 mln euro po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło ten kraj w 2019 r.

"Przekazaliśmy także konkretną pomoc w ramach pierwszej fazy pandemii Covid -19. W najbliższym czasie do Albanii dotrze z Polski ponad 12 tys. szczepionek przeciwko Covid-19"– powiedział wiceminister.

Zdaniem wiceministra, "obszarem, w którym cały czas drzemie potencjał rozwoju naszej współpracy jest także kultura".

Dyrektor generalny Międzynarodowego Portu Lotniczego w Tiranie Constantin von Alvensleben podkreślił, że mimo trwającej pandemii udało się uruchomić połączenie Tirana – Warszawa.

"Lotnisko w Tiranie jest jednym z najlepiej rozwijających się portów w tym regionie. Mamy także plany na dalszy nasz rozwój i ekspansję. LOT jest częścią tego planu; polski przewoźnik jest naszym partnerem"- powiedział. Jak dodał, połączenie to stwarza doskonałą okazję do tego, aby Albańczycy odwiedzili Polskę, a Polacy – Albanię.

Wiceprezes PLL LOT Michał Fijoł przypomniał, że pierwsze połączenie LOT-u do Tirany zostało zrealizowane 4 czerwca 2020 r. i był to rejs w ramach akcji „LOT na wakacje", czyli nie znajdujący się w regularnej siatce połączeń.

"Przez dwa sezony letnie Tirana funkcjonowała jako połączenie wakacyjne. W sumie LOT obsłużył ponad 300 rejsów do Tirany z Warszawy, ale też z portów regionalnych: Poznania, Katowic, Krakowa i Gdańska" – powiedział Fijoł.

Jak dodał, szczególnie w sezonie letnim 2021 spółka dostrzegła potencjał tego połączenia.

"Podróżowali z nami nie tylko pasażerowie typu point-to-point, ale również sporo pasażerów tranzytowych do Nowego Jorku, Chicago i Toronto" - powiedział.

Dodał, że LOT do Tirany będzie latał trzy razy w tygodniu: we wtorki, środy i soboty, czas rejsu to ok. 2 godz.

"W sezonie zimowym będziemy operować od listopada do połowy stycznia, a następnie od początku marca" - powiedział.

Wiceprezes LOT: połączenie Warszawa-Tirana wzmocni rozwój turystyki, biznesu Polski i Albanii

"Tirana już dawno była planowana przez LOT jako połączenie rozkładowe. Zamierzaliśmy uruchomić je jeszcze przed pandemią. Niestety COVID-19 pokrzyżował nasze plany. Dlatego w roku 2020 i 2021 latem uruchomiliśmy połączenia do Tirany jako sezonowe dla turystów" - powiedział Fijoł dziennikarzom w Tiranie.

Jak dodał, przez dwa sezony letnie Tirana, funkcjonując jako połączenie wakacyjne, była najchętniej wybieranym kierunkiem letnim przez pasażerów PLL LOT. W sumie narodowy przewoźnik wykonał ponad 300 rejsów z Warszawy i z portów regionalnych: z Poznania, Katowic, Krakowa i Gdańska.

"Co roku przywoziliśmy tutaj coraz większą liczbę turystów. Zbadaliśmy potencjał tego połączenia, który okazał się być niezwykle obiecujący. Dlatego zdecydowaliśmy się na otwarcie regularnego rozkładowego połączenia Warszawa-Tirana, Tirana-Warszawa" - tłumaczył wiceprezes spółki.

Podkreślił, że połączenie to ma wzmocnić rozwój nie tylko turystyki pomiędzy Polską i Albania, ale także ruch biznesowy, gospodarczy, kulturalny i akademicki.

"W naszych analizach zauważyliśmy, że Warszawa jest dogodnym hubem przesiadkowym dla osób podróżujących z Tirany do całej Europy, w tym Środkowo-Wschodniej, ale także do Stanów Zjednoczonych i Kanady. W Kanadzie, szczególnie w Toronto, mieszka bardzo duża mniejszość etniczna z Albanii" - powiedział.

Fijoł zaznaczył, że rozkład połączenia LOT-u na trasie Tirana-Warszawa jest ułożony w taki sposób, aby pasażerowie mogli dogodnie przesiadać się w Warszawie na połączenie do Toronto i Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych.

Według danych z marca 2021 r. opracowanych przez departament handlu i współpracy międzynarodowej ówczesnego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, eksport do Albanii w 2020 r. był na poziomie 62,8 mln euro, co oznacza spadek o 6,6 proc. w stosunku do roku 2019. Import z Albanii osiągnął wartość 35,8 mln euro, co oznacza jego wzrost o 39,9 proc. Jak podał wówczas resort, powołując się na dane GUS, obroty handlowe w 2020 r. wyniosły 107,1 mln euro, co oznacza, iż zwiększyły się o 7,1 proc. w stosunku do 2019 r.

Jeśli chodzi o strukturę towarową polskiego eksportu do Albanii w 2020 r. to największy udział miały m.in.: papierosy – wartość eksportu 12 mln euro, udział w polskim eksporcie do Albanii 19,2 proc.; podpaski, pieluchy – wartość eksportu 4,8 mln euro, udział w polskim eksporcie do Albanii 7,7 proc.; cukier – wartość eksportu 3 mln euro, udział w polskim eksporcie do Albanii 4,8 proc.; czekolada i inne przetwory zawierające kakao – wartość eksportu 2,7 mln euro, udział w polskim eksporcie do Albanii wyniósł 4,3 proc.; chłodziarko–zamrażarki – wartość eksportu 2,5 mln euro, udział w polskim eksporcie do Albanii 4 proc.

Jak wynika z danych ministerstwa, jeśli chodzi o import albańskich towarów do Polski, w 2019 r. największy udział miały m.in. obuwie, odzież, ryby zamrożone czy rośliny mające zastosowanie w kosmetyce i farmacji.

Z informacji resortu wynika, że do głównych sektorów albańskiej gospodarki należą rolnictwo, budownictwo i turystyka, która pozostaje kluczowym sektorem gospodarki albańskiej, mając 13 proc. udział w PKB.

Akcjonariuszami PLL LOT są Skarb Państwa (69,3 proc. udziałów) oraz Polska Grupa Lotnicza (30,7 proc. udziałów).

(PAP)

Z Tirany Aneta Oksiuta

aop/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki