REKLAMA

L4? Proszę, w kilka minut i za pieniądze

2022-06-25 06:51
publikacja
2022-06-25 06:51
L4? Proszę, w kilka minut i za pieniądze
L4? Proszę, w kilka minut i za pieniądze
/ Shutterstock

Czas realizacji: 5 minut. Koszt: już od 59 zł. I jeszcze zniżka 20 proc. na następne zamówienie. Zwolnienie lekarskie można dziś załatwić przez internet kilkoma kliknięciami. ZUS potwierdza, że dochodzi do nadużyć - pisze w warszawskim wydaniu "Gazeta Wyborcza".

"Stołeczna" pisze o dostępnych w sieci stronach, które oferują wystawienie zwolnienia lekarskiego.

"Wypełniam ankietę. Pytania: od kiedy potrzebuję zwolnienia lekarskiego, do kiedy, jakie mam dolegliwości i aktualną temperaturę ciała. Jeszcze NIP pracodawcy i klikam +Dalej+. Potrzebne będą moje dane. Po ich wypełnieniu zadzwoni do mnie lekarz (z numeru zastrzeżonego), który potwierdzi wystawienie zwolnienia. Będę na nie czekać ok. 15 minut. To e-zwolnienie, więc trafi wprost do pracodawcy. Jeszcze opłata: 99 zł. Na następną transakcję dostanę zniżkę" - opisuje dziennik.

W rozmowie z gazetą dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, stwierdza, że "cały proceder jest postawiony na głowie", a L4 wystawia lekarz dowolnej specjalizacji niezależnie od schorzenia. "Wystarczy prawo wykonywania zawodu. Konsultacja lekarska przez telefon w tym przypadku w niczym nie przypomina rzeczywistej porady lekarskiej. To pauperyzacja naszego zawodu, działalność szkodliwa i absolutnie niezgodna z Kodeksem etyki lekarskiej" - komentuje.

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski potwierdza, że wśród lekarzy dochodzi do nadużyć. Jak pisze dziennik, z analizy ZUS wynika np., że lekarz dziennie potrafił wystawić ponad 200 zaświadczeń i to w kilku różnych podmiotach leczniczych. "Do tego w ciągu jednej minuty wystawił zaświadczenia lekarskie trzem różnym pacjentom. Medyk w ciągu niecałego roku wystawił blisko 20 tys. zaświadczeń. Takie nadużycia można byłoby jeszcze długo wymieniać" - mówi Żebrowski.

ZUS, jak podaje "GW", podkreśla, że zwolnienie lekarskie może zostać wystawione wyłącznie po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia pacjenta, choćby na odległość. "Z tego powodu kontrole ZUS są wyjątkowo często kierowane właśnie w obszar telemedycyny. Od 2016 r. elektronicznych zwolnień wystawiono w Polsce ok. 100 mln. Od tego czasu przeprowadzono ponad 2 mln 700 tys. kontroli, w 2021 roku – ponad 350 tys." - wylicza dziennik.(PAP)

agzi/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
zoomek
Skutki PLANdemii. Niema to jak badanie pacjenta przez telefon. Niestety ale jest squrfienie środowisk wielu - przekupiono ich (dali się) aby promowali PLANdemię. To się opłacało. A co do L4 to przypomnę protest podwyźkowy policjantòw gdzie zapowiedzieli że wezmą lewe L4 i nie będą pracować. Czyli powiedzieli że planują oszustwo i Skutki PLANdemii. Niema to jak badanie pacjenta przez telefon. Niestety ale jest squrfienie środowisk wielu - przekupiono ich (dali się) aby promowali PLANdemię. To się opłacało. A co do L4 to przypomnę protest podwyźkowy policjantòw gdzie zapowiedzieli że wezmą lewe L4 i nie będą pracować. Czyli powiedzieli że planują oszustwo i wyłudzenie. I takich się posłuchano. Potem te gnidyyy prześladowały ludzi aby nosiły szmaty hańby na twarzach.
ObŻydliwe.
Obraz społeczeństwa.
jas2
Złodzieje zawsze byli, są i będą.
samsza
Jak ktoś słabo zna polski, to jak ma zbadać, nawet na odległość ?
scuti1986
Żyjemy w kraju w którym praca bardziej szkodzi niż pomaga więc i o zwolnienia powinno być łatwiej! Świetny proceder, oby żadnej mendzie pisowskiej nie przyszło do głowy "naprawianie" takiego stanu rzeczy...

Dopóki w Polszy uczciwą pracą niczego nie będzie można się dorobić to będzie więcej takich perełek.
ruryk_czarny
W sumie, genialny patent. Jakbym miał trochę więcej jaj i cierpliwości, żeby potem użerać się z Zusem sam bym w to wszedł. Jako, że ZUS NIE PŁACI lekarzom za ocenę stanu klinicznego oraz za wystawianie zwolnień, nie ma tu stosunku pracy-ani handlowego. W związku z tym…Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, na jakiej podstawie ZUS miałby prawo W sumie, genialny patent. Jakbym miał trochę więcej jaj i cierpliwości, żeby potem użerać się z Zusem sam bym w to wszedł. Jako, że ZUS NIE PŁACI lekarzom za ocenę stanu klinicznego oraz za wystawianie zwolnień, nie ma tu stosunku pracy-ani handlowego. W związku z tym…Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, na jakiej podstawie ZUS miałby prawo wymagać od lekarza czegokolwiek w związku z wystawionym zdaniem zusu nieprawidłowo zwolnieniem…? Po drugie, skoro nie ma stosunku pracy- na jakiej niby zasadzie maja lekarza obowiązywać zasady uznawane przez ZUS…?
tomitomi
dla -te- go należy zlikwidować zus !

obecna forma istnienia zusu , to nic innego , jak esencja pa-to-lo-gii społecznej ! ! !

tylko programy z ubezpieczeniem indywidualnym ( prywatne ) jedynym ratunkiem !

======================

zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski
dla -te- go należy zlikwidować zus !

obecna forma istnienia zusu , to nic innego , jak esencja pa-to-lo-gii społecznej ! ! !

tylko programy z ubezpieczeniem indywidualnym ( prywatne ) jedynym ratunkiem !

======================

zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków ! ! !
tomitomi odpowiada tomitomi
jakby kto nie wiedział ''komuna '' zakończyła życie w Polsce ; 4 .06 .1989 r .
ddaamm
Haha Sutkowski schizofrenik, dwie wykluczające się opinie na ten sam temat w jednej osobie ;)

„Konsultacja lekarska przez telefon w tym przypadku w niczym nie przypomina rzeczywistej porady lekarskiej. „
- A w podobno śmiertelnej chorobie, to już przypomina poradę lekarska? Od zwolnienia się nie umiera, wiec co jest ważniejsze?
Haha Sutkowski schizofrenik, dwie wykluczające się opinie na ten sam temat w jednej osobie ;)

„Konsultacja lekarska przez telefon w tym przypadku w niczym nie przypomina rzeczywistej porady lekarskiej. „
- A w podobno śmiertelnej chorobie, to już przypomina poradę lekarska? Od zwolnienia się nie umiera, wiec co jest ważniejsze?

„To pauperyzacja naszego zawodu, działalność szkodliwa i absolutnie niezgodna z Kodeksem etyki lekarskiej" -
- mówi to osoba, która promowała zamknięcia i leczenie ludzi po kaszpirowsku ;) Czyli bezpośrednio wpływająca na ta pauperyzację swoimi występami cyrkowymi, tfu, medialnymi ;)

Cyrk trwa, karawana jedzie dalej ;)
mmmmooooo
A co obudzili się? Przecież te przekręty "lekarzy" i "pacjentów" trwają od dziesiątków lat, tylko teraz przerzucają się do internetu zabierając chleb tym stacjonarnym (a niech się gryzą). Niech na początek zlikwidują zus to może ta patologia zniknie i lekarze i pielęgniarze nie będą się dorabiali na lewych zwolnieniach.A co obudzili się? Przecież te przekręty "lekarzy" i "pacjentów" trwają od dziesiątków lat, tylko teraz przerzucają się do internetu zabierając chleb tym stacjonarnym (a niech się gryzą). Niech na początek zlikwidują zus to może ta patologia zniknie i lekarze i pielęgniarze nie będą się dorabiali na lewych zwolnieniach... ale nawet po zlikwidowaniu droga do normalności w tym kraju będzie bardzo długa...
jas2
"Niech na początek zlikwidują zus"

Prosta sprawa, można nawet jutro, oszczędność dla budżetu, tylko kto będzie wypłacał emerytury twoim rodzicom?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki