REKLAMA

"Kwarantanna narodowa" w Polsce. Hotele, stoki narciarskie i galerie handlowe zamknięte

2020-12-17 15:05, akt.2020-12-17 15:50
publikacja
2020-12-17 15:05
aktualizacja
2020-12-17 15:50
fot. GagoDesign / Shutterstock

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Zamknięte zostaną hotele, stoki narciarskie i galerie handlowe. W Sylwestra od 19:00 do 6:00 obowiązywał będzie zakaz przemieszczania. 21 grudnia opublikowano odpowiednie rozporządzenie rządu.

Podczas konferencji prasowej szef MZ przypomniał, że druga fala pandemii COVID-19 w Polsce rozpoczęła się z poziomu 1 tys. zakażeń dziennie, a w apogeum osiągnęła poziom ok. 28 tys. zakażeń dziennie. Zwrócił też uwagę, że nadal nie wróciliśmy do poziomu zakażeń sprzed II fali.

"Niestety można zauważyć w ostatnim czasie, że ta fala wyhamowała na poziomie mniej więcej 10 tys. zakażeń, nawet nieco więcej, z czym mamy do czynienia w ostatnich dwóch tygodniach" - powiedział.

"Niestety niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie, bo trudno liczyć, że szczepienia, na które tak bardzo liczymy, ochronią nas w tej najbliższej perspektywie, w tym najbliższym czasie, bo nawet zakładając optymistycznie, że zaczniemy się szczepić jeszcze w tym roku, to efekt szczepienia populacyjnego na pewno w styczniu, lutym się jeszcze nie pojawi" - powiedział.

"Widmo III fali, która się będzie rozpoczynała z tego poziomu 10 tys. zachorowań będzie na pewno oznaczało przekroczenie granic wydolności służby zdrowia" - ostrzegał Niedzielski.

Dziennie bezpośrednio na skutek pandemii Covid-19 umiera w Polsce średnio prawie 400 osób, a pośrednio - blisko 1000. Liczba nowych wykrywanych zakażeń również przestała wyraźnie spadać - w ostatnich 7 dniach identyfikowano średnio niemal 10 000 chorych dziennie. Dane o liczbie zgonów sugerują, że zachorowalność nie zmniejszała się w ostatnim miesiącu tak szybko, jak wskazywałyby oficjalne dane o nowych zakażeniach.

Miesiąc temu Mateusz Morawiecki zapowiadał, że "kwarantanna narodowa" zostanie wprowadzona, jeśli dziennie wykrywanych będzie 70/75 zakażeń na 100 tys. mieszkańców (czyli ok. 27 tys. przypadków w Polsce). Kilka dni później, ogłaszając przedłużenie obowiązywania obostrzeń, premier zapowiadał, że "kwarantanna narodowa" zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie". Na grafice udostępnionej wówczas przez rząd napisano: "w przypadku przekroczenia ost. progu bezpieczeństwa lub niewydolności służby zdrowia". Dziś minister zdrowia stwierdził, że służba zdrowia stanie się niewydolna, jeśli dzienna liczba zachorowań będzie utrzymywać się na obecnym poziomie.

III fala może być gorsza od II fali

Szef MZ podczas konferencji prasowej zaznaczył, że "same apele nie pomogą, same apele to za mało". Zwracał jednocześnie uwagę na obostrzenia wprowadzone przez inne kraje Europy, gdzie w wielu z nich wprowadzono lockdown.

"Patrząc na perspektywę, ryzyko trzeciej fali oznacza to, że będziemy mieli do czynienia ze skutkami, które mogą być o wiele gorsze w stosunku do tych, które widzieliśmy w szczycie drugiej fali" - powiedział w czasie konferencji prasowej.

"Mówię tutaj o wysokiej liczbie zgonów, o wysokiej liczbie hospitalizacji o tym, że załamanie systemu ochrony zdrowia spowoduje nie tylko utrudnienie w dostępie do służby zdrowia nie tylko pacjentów covidowych, ale również dla tych pacjentów, którzy walczą z innymi chorobami" - dodał.

Minister zaapelował do każdego Polaka o odpowiedzialność za samego siebie, swoich bliskich i przestrzeganie normy i regulacji, które obowiązują. "Wygrać możemy tylko razem. Każdy, kto będzie wyłamywał się z tych obostrzeń, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za zdrowie swoje, swoich bliskich i osób ze swojego otoczenia" - powiedział Niedzielski.

Przemieszczanie przed Świętami

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia został poproszony o zapewnienie, że na dzień bądź dwa dni przed wigilią nie zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się. "Na tę chwilę nie był taki scenariusz dyskutowany, nie ma takich planów" - zadeklarował Niedzielski.

Wskazywał, że od końca października rząd stara się być przewidywalny i z wyprzedzeniem ogłaszać kolejne regulacje dotyczące ograniczeń związanych z epidemią Covid-19. Zwracał też uwagę, że dziś ogłoszone regulacje zaczną obowiązywać od 28 grudnia. "Chcemy być fair play i z założenia trzymać się tych ustaleń, które w regulacjach przedstawiamy" - dodał.

Święta Bożego Narodzenia

Obowiązuje ograniczenia liczby gości, których można zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

Nowe obostrzenia od 28 grudnia

Galerie handlowe

Po 28 grudnia w galeriach handlowych otwarte pozostaną sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Sylwester

W nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Minister Niedzielski podczas czwartkowej konferencji powiedział, że w noc sylwestrową zakaz przemieszczania się będzie odbywał się na podobnych zasadach, jak wiosną, tzn. wyjście z domu będzie dozwolone tylko w koniecznych przypadkach, np. w celu zawodowym.

Minister zdrowia został zapytany o możliwe kary za złamanie ograniczenia przemieszczania się w noc sylwestrową. "W ostatnim czasie poprawiliśmy od strony legislacyjnej strukturę przepisów, które są podstawą karania. W tym przypadku - tak, jak dotychczas to było stosowane - będą groziły mandaty" - oświadczył Niedzielski.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban stwierdził, że poza karami administracyjnymi największą karą może być zachorowanie lub przeniesienie choroby na osoby najbliższe. "Czyli ciężka choroba, a niestety u niektórych śmierć. To jest prosta alternatywa" - podkreślił.

Hotele

Hotele pozostaną dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

"Zamykamy hotele również na ruch służbowy. Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii" - uzasadniał minister zdrowia.

Kwarantanna dla niektórych przyjeżdżających z zagranicy

10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Obowiązywanie pozostałych obecnych obostrzeń zostało przedłużone do 17 stycznia.

Obostrzenia obowiązujące obecnie

Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym - możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Przemieszczanie się

  • dystans 1,5 m od innych osób;
  • ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina - działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa - ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

  • 50% liczby miejsc siedzących, albo
  • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny

  • Ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15m2
  • obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania

  • W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje - zakaz organizacji

Targi i wydarzenia - wyłącznie w formie online

Parki rozrywki - działalność zawieszona

Edukacja - nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Hotele - działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków

Gastronomia - wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne - funkcjonowanie w reżimie sanitarnym, min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki - działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe - bez udziału publiczności

Ferie zimowe 2021

W okresie ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju - wynika z rozporządzenia ministra edukacji i nauki. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku. Może być on zorganizowany wyłącznie w formie półkolonii dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I–IV szkoły podstawowej oraz w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

W rozporządzeniu zapisano też, że organizatorem wypoczynku, w tych dwóch dopuszczonych formach, mogą być wyłącznie szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje, w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.

10 działań antykryzysowych dla firm

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

2. Umorzenie subwencji z tarczy finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

3. Wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)

Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu

Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP

Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi

5. Dofinansowanie zatrudnienia

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy

Dla kogo: wszystkie branże

6. Przedłużenie postojowego

Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

7. Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

9. Polityka drugiej szansy

Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw

Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji

10. Dofinansowanie leasingu

Pokrycie kosztów leasingu przez ARP

Dla kogo: branża transportowa

GOV/PAP/BPL

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (222)

dodaj komentarz
dlaczego_nie
Prezes Kurski: „Po co nam zagraniczne gwiazdy skoro i tak potem 8 mln wykręca Zenek Martyniuk”
piwic
To wszystko takie niedokladne, a co z domami publicznymi, maseczki, dystans, zamkniete, czy na wynos?
chlopek_roztropek
Zapamiętajcie maluczcy, w dni święte cash flow musi płynąć w miejsca święte.
meryt
chlopek_roztropek "Zapamiętajcie maluczcy, w dni święte cash flow musi płynąć w miejsca święte"

Handel w niedziele :)
dlaczego_nie odpowiada meryt
Ale tylko w miejscach kultu religijnego... Jedynego słusznego
chlopek_roztropek odpowiada meryt
Dobrze że jesteś bo chyba coś ci umknęło.

Silvio, jak to się przełoży na ambicje polskich rodziców do otrzymywania wsparcia finansowego co najmniej takiego samego jak w Niemczech?

Wiem że to niełatwe ale spokojnie, bez nerwów. Usiądź, zastanów się. Jeśli masz problemy weź dobrego nauczyciela nauczania
Dobrze że jesteś bo chyba coś ci umknęło.

Silvio, jak to się przełoży na ambicje polskich rodziców do otrzymywania wsparcia finansowego co najmniej takiego samego jak w Niemczech?

Wiem że to niełatwe ale spokojnie, bez nerwów. Usiądź, zastanów się. Jeśli masz problemy weź dobrego nauczyciela nauczania początkowego, później matematyki oraz podstaw ekonomii. Będziesz wstępnie gotowy, również aby zrozumieć co mówię do ciebie ja oraz inni czytelnicy.
meryt odpowiada dlaczego_nie
dlaczego_nie "Ale tylko w miejscach kultu religijnego... Jedynego słusznego"

Każde wyznanie uważa się za jedyne słuszne.
Krytyka z konkurencyjnego, niedocenianego przez ogół wiernych? :)
meryt odpowiada chlopek_roztropek
chlopek_roztropek odpowiada meryt
"Dobrze że jesteś bo chyba coś ci umknęło.
Silvio"

Umyka tobie :)
secundus
im się podoba upodlanie ludzi, nie zmieni się to zapewne do czasu, gdy rozwścieczony tłum nie wywlecze z domów morawieckiego czy niedzielskiego
meryt
secundus "m się podoba upodlanie ludzi... rozwścieczony tłum nie wywlecze z domów morawieckiego czy niedzielskiego"

Z Niemiec i Francji itd.. przyjadą do Polski? :)


"Kanclerz Angela Merkel przyznała, że podjęte decyzje mogą wiązać się z nowymi ograniczeniami dla wielu osób i zaapelowała
secundus "m się podoba upodlanie ludzi... rozwścieczony tłum nie wywlecze z domów morawieckiego czy niedzielskiego"

Z Niemiec i Francji itd.. przyjadą do Polski? :)


"Kanclerz Angela Merkel przyznała, że podjęte decyzje mogą wiązać się z nowymi ograniczeniami dla wielu osób i zaapelowała o przyjęcie ich ze zrozumieniem"

"Francja, która wprowadziła godzinę policyjną od 15 grudnia, z wyłączeniem 24 grudnia. Ograniczenie w przemieszczaniu się od 20:00 będzie obowiązywało również w sylwestra"

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki