REKLAMA

Kursy producentów gier w górę po obniżce prowizji na portalu Steam

2018-12-03 09:36, akt.2018-12-03 12:32
publikacja
2018-12-03 09:36
aktualizacja
2018-12-03 12:32
fot. YAYFoto/Steam / YAY Foto

Steam obniży prowizje największym producentom. Zmieni się także polityka informacyjna, co może przełożyć się na wzrost przejrzystości rynku. Zmiany odczują także spółki z GPW. Na poniedziałkowej sesji CD Projekt drożeje o 8,4 proc., a 11bit o 5,4 proc.

Valve Corporation, właściciel platformy Steam, poinformowało, że prowizja portalu od sprzedaży gier, których dochody od 1 października przekraczają 10 mln USD, będzie wynosiła 25 proc. Po przekroczeniu progu 50 mln USD dochodu prowizja spadnie natomiast do 20 proc. Jako dochód rozumiane będą zarówno wpływy ze sprzedaży samej gry, ale także i dodatków oraz z mikropłatności.

To istotna zmiana, do tej pory bowiem progów nie było i producenci po prostu płacili Steamowi około 30 proc. prowizji. Dla producentów mniejszych gier nowa propozycja to w zasadzie status quo, dla nieco większych firm oraz gigantów będzie to jednak odczuwalna ulga. Taka konstrukcja propozycji Steama wydaje się jednak nieprzypadkowa. To właśnie duzi producenci mają na tyle siły marketingowej, by móc próbować uniezależnić się od platformy prowadzonej przez Valve. Już teraz premiery niektórych największych gier Electronic Arts czy Take Two Games odbywały się poza Steamem. Nawet „Thronebreaker” CD Projektu nie był od razu bezpośrednio dostępny na Steamie. Rozwój własnych platform daje producentom nie tylko większą elastyczność, ale także pozwala uniknąć płacenia na rzecz Valve wspomnianych prowizji.

Trend ten był coraz wyraźniejszy i wydaje się, że obniżka prowizji jest próbą odpowiedzi na niego ze strony Valve. Mniejszym producentom i tak zdecydowanie ciężej będzie uniezależnić się od Steama, dla nich opłata więc się nie zmieni. Więksi, coraz głośniej myślący o przynajmniej częściowym odcięciu się od platformy prowadzonej przez Valve, dostaną upust.

Portal wprowadził również zmiany związane z poufnością informacji. Każdy partner Steama będzie mógł dzielić się informacjami dotyczącymi sprzedaży swoich gier. Dotychczas portal niechętnie udzielał zgody na przekazywanie przez producentów tych informacji. Utrudniało to życie szczególnie inwestorom, którzy posiadali akcje producentów gier, musieli oni bowiem korzystać z publikowanych przez wyspecjalizowane serwisy szacunków. Komunikaty i raporty spółek były w tej kwestii bardzo oszczędne.

Zmiana odczuwalna nad Wisłą

Zmiany te pozytywne są także dla polskiego inwestora. Jeżeli chodzi o dostępność informacji na temat sprzedaży gier, to ustępstwo Steama może zaowocować większą przejrzystością rynku. Podanie informacji na temat sprzedaży będzie zależało od dobrej woli spółki, która nie będzie już mogła się zasłonić postanowieniami umowy ze Steamem. Będzie to więc także swego rodzaju test na jakość relacji inwestorskich.

/ Bankier.pl

Na steamowym upuście skorzysta jednak niewielu polskich producentów. Nawet niższy próg – 10 mln USD dochodu z gry – to dla wielu polskich spółek poziom abstrakcyjny. W przypadku jednak 11bit, czy CD Projektu – czyli spółek produkujących duże i dobrze sprzedające się gry – będzie to zmiana jak najbardziej odczuwalna. Widać to było zresztą na poniedziałkowej sesji, kursy obu spółek bowiem wyraźnie pozytywnie zareagowały na propozycje Steama. Nieco więcej znaków zapytania towarzyszy CI Games, które po ostatnich wpadkach ograniczyło nieco skalę działalności.

 Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
matpoz1
Niestety póki co allegro nie ma realnej konkurencji, wiec nie można liczyć na obniżki prowizji.
zzibi2
cieszysz się z kolejnych wprowadzonych na tym portalu podwyżkach prowizji?
matpoz1 odpowiada zzibi2
Nie cieszę się, w niektórych kategoriach jak np. podzespoły komputerowe jest po 3%, co nie uważam za jakiś wielki skok na kasę, ale już 10%, które jest np. przy książkach te istne zdzierstwo.

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki