REKLAMA

Złoty w oczekiwaniu na „sądny dzień”. Dolar przeceniony

2021-05-10 10:03
publikacja
2021-05-10 10:03
Złoty w oczekiwaniu na „sądny dzień”. Dolar przeceniony
Złoty w oczekiwaniu na „sądny dzień”. Dolar przeceniony
fot. svilen_mitkov / / Shutterstock

Po danych z amerykańskiego rynku pracy dolar sporo stracił. Natomiast kurs euro pozostaje stabilny przed wtorkowym orzeczeniem Sądu Najwyższego w sprawie kredytów „frankowych”.

W poniedziałek rano kurs euro kształtował się na poziomie 4,5518 zł, pozostając blisko środka przedziału 4,50-4,60 zł, w którym porusza się od miesiąca.

W piątek doszło to wyraźnego umocnienia polskiej waluty. Kurs euro obniżył się o 3 gr po publikacji odpowiedzi Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, którą rynek uznał za korzystną dla banków.  Złotemu mogła też pomóc piątkowa wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński powiedział, że w najbliższym czasie NBP nie przewiduje kolejnych interwencji walutowych. Wypowiedź tą można było zinterpretować jako rezygnację NBP z polityki sterowania kursem walutowym.

Kolejnym ważnym dniem dla polskiego rynku walutowego jest wtorek. Na ten dzień zostało przełożone posiedzenie całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która powinna rozstrzygnąć wątpliwości prawne wokół kredytów liborowych. Rozstrzygnięcia SN mogą wyklarować sytuację i określić straty, jakie banki i kredytobiorcy finalnie poniosą na kredytach indeksowanych i denominowanych do CHF.

Większą zmienność odnotowaliśmy na parze dolar-złoty. W poniedziałek rano amerykańska waluta była wyceniana na 3,7489 zł, czyli niespełna 1 gr wyżej niż w piątek, kiedy to jej notowania spadły o ok. 5 gr. W ten sposób rynek zareagował na wręcz sensacyjnie słabe dane z amerykańskiego rynku pracy. Słabość tego ostatniego zapewne przełoży się na utrzymanie przez Rezerwę Federalną skrajnie luźnej polityki pieniężnej jeszcze przez długi czas, co przekreśla spekulacje na rozpoczęcie ograniczenia (tzw. tapering) programu skupu obligacji (QE).

Kurs franka szwajcarskiego rósł o 1 gr, zbliżając się do poziomu 4,16 zł. Po marcu 2020 kurs CHF/PLN waha się w przedziale 4,03-4,38 zł, a więc na poziomie wyższym niż kiedykolwiek wcześniej za wyjątkiem krótkotrwałych epizodów z lat 2015-16.

O ponad 4 gr zwyżkowały notowania funta brytyjskiego, wycenianego po weekendzie na ok. 5,27 zł. Od Wielkanocy kurs funta na polskim rynku waha się w przedziale 5,20-5,30 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
antek10
Coca cola drozsza niz u Niemców. Zakupy w Lidlu tak samo. Polska gospodarka traci konkurencyjnosc a ludzi enadal mniej zarabiają. Kto kogo rżnie na kasie?
men24a
Dlatego NBP tak usilnie próbuje osłabić złotówkę dla naszego dobrobytu. Nie ma i nie było kasy na pincet plus. Morawiecki jasno powiedział stąd masz inflację.
demeryt_69 odpowiada men24a
Jeszcze wyraźniej widać ten 'trend' na przykładzie 2-złotówki :)
demeryt_69
Antonio, podobno kolę produkują z węgla - cyrk :)
marianpazdzioch
Najważniejsze, że obsrajmajtki zarabiają miliony i co roku nowy pałacyk. Takie są priorytety władz.
liczygrosz
Pana Premiera Morawieckiego marzeniem było, aby Polacy pracowali za miskę ryżu dziennie i jak prawdziwy mąż stanu spełnia swoje marzenia o narodzie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki