Kurs euro jednak w dół. Rynek przeciwko RPP

2020-07-01 10:10
publikacja
2020-07-01 10:10
fot. sebastianosecondi / Shutterstock

Pomimo antyzłotowego nastawienia większości członków Rady Polityki Pieniężnej polska waluta skorzystała na szampańskich nastrojach na światowych rynkach finansowych. Kurs euro zszedł poniżej 4,45 zł.

Stanowisko polskich władz monetarnych jest takie, że RPP chciałaby widzieć słabszego złotego. I to wbrew ostrzeżeniom przed negatywnymi konsekwencjami takiej polityki, w dodatku stojącej w sprzeczności z ustawowym celem Narodowego Banku Polskiego (dbania o stabilność polskiego pieniądza).

/ Bankier.pl

Mimo to siły rynkowe od kilku dni działają na rzecz umocnienia złotego, do czego przyczyniają się nadspodziewanie dobre nastroje na światowych rynkach finansowych. W środę rano kurs euro obniżył się do 4,4409 zł po spadku o jeden grosz dzień wcześniej.

Dolar amerykański kosztował 3,9509 zł i był nieznacznie tańszy niż we wtorek. Frank szwajcarski wyceniany był na 4,1735 zł, a więc praktycznie bez zmian względem kursu odniesienia. Funt brytyjski osiągnął cenę 4,9009zł.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
marynapilecka
Słaby złoty = bardziej opłacalny import z Polski do innych krajów = mniejsze bezrobocie.

Myślę, że to dla każdego teraz primo...
cichutki
Złoty to sobie może planować ... dwie blondynki. To rynek globalny i twarde waluty decydują. Pamiętacie szybki zjazd w dół tych walut względem złotego począwszy od 18 Maja? Szybki zjazd to była planowa korekta ( korekty są krótsze w czasie czyli szybsze w odróżnieniu od impulsów). To kwestia czasu kiedy przebiją Złoty to sobie może planować ... dwie blondynki. To rynek globalny i twarde waluty decydują. Pamiętacie szybki zjazd w dół tych walut względem złotego począwszy od 18 Maja? Szybki zjazd to była planowa korekta ( korekty są krótsze w czasie czyli szybsze w odróżnieniu od impulsów). To kwestia czasu kiedy przebiją szczyty marcowe. Kto kupił franka za 4,05 lub dolara za 3,86 ten zrobił dobry ruch do przodu. Teraz tylko czekać cierpliwie.
looop
złoty zawsze się osłabia i to jest złe, zawsze odnotowane, jak się umacnia to sam sobie winien i przeciw RPP......czyli .......zawsze z tyłu......
savras
rzeczywiście 'umocnienie'.

cały 1 grosz w dół, a potem jak ten artykulik opublikowali poszło 4 do góry.
marynapilecka
Złoty słaby to nie tylko minusy, w erze zagrożenia bezrobociem to tańsze produkty i praca ekportowane do innych krajów...
samsza
Rynek wyraźnie czeka na obniżkę o 0,09 punktu %, po tej historycznej zmianie pogodzą się z Euro > 4,45
samsza
Stopa 0,1% źle, stopa 0,01 lepiej.
marianpazdzioch
Nie wiem po co taki zapis w konstytucji skoro nie przestrzegają tego i nic się nie dzieje. Co prawda jest artykuł kk o niedopełnieniu obowiązków, ale droga do ukarania, czy w ogóle udowodnienia winy jak stąd do Księżyca. Państwo z tektury.
richie12
Nie przestrzegają bo mogą. A mogą ponieważ wystarczająca liczba obywateli ma to gdzieś. Jest tylko jedno narzędzie żeby nie mogli - kartka wyborcza.
jas2
20 lat temu dolar był po 4,40 a euro 4,20.
Dziś dolar 3,97 a euro 4,46.
Moim zdanie takie kursy po 20 latach oznaczają stabilną walutę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki