REKLAMA

Krzysztof Kolany wyróżniony w konkursie NBP

2019-02-14 19:22
publikacja
2019-02-14 19:22

Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl, został wyróżniony w prestiżowym konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych organizowanym przez Narodowy Bank Polski. Wyróżnienie przyznano za tekst pt. "Vollgeld. Czy Szwajcarzy zdecydują się na monetarną rewolucję" w kategorii Polityka pieniężna i stabilność finansowa.

Krzysztof Kolany wyróżniony w konkursie NBP / fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Wyróżnienie, które otrzymał Krzysztof Kolany, zostało przyznane w ramach XVI Edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych, którą co roku organizuje Narodowy Bank Polski. Jak uzasadniła kapituła konkursu, nagroda dla Krzysztofa Kolanego została przyznana za to, że w przystępny i zrozumiały sposób objaśnia w tekście obecny porządek monetarny, omawia proces kreacji pieniądza oraz ideę pieniądza suwerennego. A także przybliża czytelnikowi kierunki w myśleniu o polityce monetarnej.

W konkursie organizowanym przez NBP zostają nagrodzeni autorzy i redakcje, które w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia ze świata gospodarki i przyczyniają się do podnoszenia poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków. Dziennikarze ekonomiczni rywalizują w 5 kategoriach konkursowych, a kapituła konkursu, którą tworzą wybitni eksperci i komentatorzy ekonomiczni, może przyznać także dwie nagrody specjalne. W tym roku nagrodę główną otrzymał Bartek Godusławski, były dziennikarz "Pulsu Biznesu", obecnie piszący dla "Dziennika Gazety Prawnej", za serię tekstów o aferze GetBack.

Krzysztof Kolany z Bankier.pl związany jest od 2007 r. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców.

W 2010 r. Krzysztof Kolany otrzymał nagrodę specjalną NBP w kategorii dziennikarstwo internetowe. Z kolei w 2016 r. laureatem konkursu polskiego banku centralnego został inny analityk Bankier.pl, Michał Żuławiński.

Krzysztof Kolany został również uhonorowany nagrodą Herosa Rynku Kapitałowego, którą w 2016 r. przyznało mu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. W 2018 r. wyróżnienie to otrzymał Adam Torchała.

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
aspargin
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
dr_zweig
Kolany dostał nagrodę od NBP za artykuł, w którym natłukł głupot dla swoich noszących aluminiowe czapeczki czytelników zwolenników teorii spiskowych w bankowości. Zabawne
mjwhite
Przestał naganiać na złoto i od razu nagroda... brawo Panie Kolany.
pogo0
Bezczelnie stwierdzę: Oh, jeden artykuł mu wyszedł

A tak bardziej serio. Uwielbiam czytać artykuły pana Krzysztofa. Kiepsko bywa z prawidłowością przewidywań, ale są napisane rozsądnie, dają inną perspektywę i sprawiają, że bierze się dodatkową poprawkę na to, że nie wszystko mu być tak dobrze, jak wygląda.
Bezczelnie stwierdzę: Oh, jeden artykuł mu wyszedł

A tak bardziej serio. Uwielbiam czytać artykuły pana Krzysztofa. Kiepsko bywa z prawidłowością przewidywań, ale są napisane rozsądnie, dają inną perspektywę i sprawiają, że bierze się dodatkową poprawkę na to, że nie wszystko mu być tak dobrze, jak wygląda. Zresztą sam stwierdził kilka razy, że od lat wieszczy wielki kryzys, którego wciąż nie ma.

Ale jak nawet pan Kolany zacznie wątpić w to, że kryzys może się jeszcze pojawić... To ja zamienię wszystkie oszczędności na... osm? platynę? miedź? pomyślę co ma największą szansę utrzymać cenę i nie zostać siłowo znacjonalizowane.
A nie... ja nie mam oszczędności, tylko długi :(
piano350
W odniesieniu do negatywnych uwag pod adresem Pana Krzysztofa Kolany.

Świat stał się mniej przewidywalny, chłopaki (bankierzy i politycy) poszły na całość. Im bardziej rzeczywistość odbiega od scenariusza Pana Kolany tym bardziej groźba Wielkiego Kryzysu staje się realna.
karbinadel
Gratulacje! Miło, że ktoś jeszcze potrafi myśleć :)
piano350
Głęboki szacunek dla Pana Kolany, jego wiedzy i intuicji w zakresie ekonomii. Swoją drogą też jestem ciekaw czy prezentowana przez wyróżnionego w konkursie analityka wizja mechanizmów zachodzących we współczesnym świecie finansów znajdzie obicie w nadchodzącej rzeczywistości.
carlito1
Fajnie! Lubię Pana artykuły. Gratulacje
talmud
.....teraz powinny tylko spelnic sie przepowiednie & dostanie tytul oracle of delphi..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki