REKLAMA

GIEŁDOWE KONTROWERSJEKrzysztof Bosak grzmi na temat Kernela. Czy premier wie o sprawie?

2023-11-29 12:28
publikacja
2023-11-29 12:28

Wicemarszałek Sejmu RP Krzysztof Bosak na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zaalarmował opinię publiczną o fatalnym położeniu akcjonariuszy mniejszościowych, działającej na Ukrainie, a notowanej na polskiej giełdzie spółki Kernel. Pytał o wiedzę premiera na temat "afery" i podjęte działania. 

Krzysztof Bosak grzmi na temat Kernela. Czy premier wie o sprawie?
Krzysztof Bosak grzmi na temat Kernela. Czy premier wie o sprawie?
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Sprawa dotycząca działań głównego akcjonariusza holdingu spożywczego Kernel z trudem przebija się do szerokiej opinii publicznej. Trudność polega na tym, że to wielowątkowa opowieść o wojnie, milionowych stratach i miliardowych zyskach, emisjach akcji oraz spółkach na Cyprze, w Luksemburgu oraz ukraińskim prezesie i na końcu polskiej giełdzie, na której inwestujący po raz kolejny mogą liczyć się z ogromnymi stratami.

Temat postarał się jednak podjąć i nagłośnić wicemarszałek Sejmu RP Krzysztof Bosak, który na specjalnej konferencji prasowej opowiedział przed kamerami stacji telewizyjnych i radiowych o kontrowersjach związanych z procesem zdjęcia z giełdy spółki wartej miliardy złotych za ułamek jej wartości księgowej.

Procesu, który ze względu na swoją złożoność nawet wg KNF-u jest bezprecedensowym w historii polskiego rynku kapitałowego, o czym więcej w artykule „Urząd został zasypany skargami od inwestorów”. „KNF jest zobowiązana - na gruncie KPA - do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz prawnego sprawy” – komentował dla Bankiera ostatnio rzecznik KNF Jacek Barszczewski.

Krzysztof Bosak o sprawie Kernela

„Polskim inwestorom, w tym funduszom emerytalnym grozi wywłaszczenie, grożą straty na kwoty, które możemy szacować w bardzo ostrożny sposób na miliard złotych” powiedział Krzysztof Bosak na konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie.

„Mamy całą społeczność akcjonariuszy, którzy chcą walczyć o swoje prawa przed sądami w Polsce i Luksemburgu” – poinformował wicemarszałek Sejmu.

„Mamy do czynienia z próbą bardzo cwanego omijania prawa na styku jurysdykcji prawa polskiego i luksemburskiego” - zauważył Bosak.

„Skandal polega na tym, że władze państwa polskiego odpowiedzialne za rynek kapitałowy, a więc prezes GPW i prezes KNF są wobec tego wszystkiego bierne. KNF i GPW dysponują narzędziami, żeby te ruchy zablokować, jednak oni nic nie robią” – grzmiał jeden z liderów Konfederacji.

Dodał, że Konfederacja domaga się, aby prezes GPW i prezes KNF-u zaczęli działać na rzecz polskich inwestorów. Bosak wspominał o ogromnej emisji akcji, jaką Kernel przeprowadził pod koniec wakacji, w zgodnej opinii obserwatorów w celu „rozwodnienia” akcjonariatu. „Nie interesują nas śmieciowe akcje, wyemitowane w Luksemburgu, które Pan Werevsky (prezes i główny akcjonariuszu Kernela, przyp. red.) sprzedał sam sobie. To jest na granicy oszustwa. Nikt normalny nie robi takich operacji” – powiedział wicemarszałek.

Krzysztof Boska zachęcał wszystkich „poszkodowanych inwestorów, którzy jeszcze nie założyli spraw w sądach polskich lub luksemburskich” do kontaktu z biurem poselskim, by uzyskać pomoc w tej sprawie.

Zapowiedział, że będzie kierował pytania do premiera i ministra finansów czy wiedzą o tej sprawie i co zrobili w tej sprawie. "Jest dla mnie oczywiste, że sprawa ma tak duży kaliber, że premier i minister finansów działania GPW i KNF powinni objąć swoim nadzorem. Nie chcemy po raz kolejny słyszeć, że premier nie wiedział".

„Stosunki polsko-ukraińskie są zbyt mocno rozwinięte i podniesione na zbyt istotny poziom, żeby premier o takich sprawach nie wiedział” – zaznaczył Boska.

To nie koniec 

Warty podkreślenia jest wątek inwestycji w ukraiński holding spożywczy pieniędzy zgromadzonych przez Otwarte Fundusze Emerytalne, które jeszcze wiosną próbowały się przeciwstawić działaniom Namsena. Kontrolujące wtedy ponad 21,5 proc. akcji fundusze zawiązały specjalne porozumienie, by razem działać przeciwko metodom odkupienia walorów po niskiej cenie. Wśród stron porozumienia były m.in. OFE PZU, Uniqua OFE, OFE NN, Allianz Polska OFE, Aegon OFE, PKO BP OFE, OFE Pocztylion i fundusze Lind Value i Kopernik Global Investors.

To jednak nie koniec, ponieważ z wiadomości uzyskanych przez Bankier.pl od dra. Rafała Rzeszotarskiego, który angażuje się i aktywnie działa na rzecz akcjonariuszy mniejszościowych Kernela, samemu będąc jednym z nich, wynika, że wkrótce przed KNF ma odbyć się protest osób uważających się za pokrzywdzonych w wyżej wymienionej sprawie.

Przypomnijmy, że Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wycofania akcji spółki z obrotu na GPW. W tej materii współpracuje z luksemburskim ogranemu nadzoru nad rynkiem kapitałowym, właściwym w sprawach oferty czy decyzji Rady Dyrektorów Kernela o wycofaniu akcji z obrotu, ze względu na kraj siedziby spółki. 

Ostatnie publikacje Bankiera nt. spółki Kernel Holding

Kernel to najbardziej znana i największa ukraińska spółka notowana na GPW. Na polskim parkiecie zadebiutowała w 2007 r., a swego czasu była nawet notowana w indeksie WIG20. Spółka jest wiodącym na świecie i największym na Ukrainie producentem i eksporterem oleju słonecznikowego oraz głównym dostawcą produktów rolnych z regionu Morza Czarnego na rynki międzynarodowe. W ostatnio zakończonym roku obrotowym jej zysk netto wyniósł blisko 300 mln dolarów. 

Michał Kubicki 

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (31)

dodaj komentarz
vancyklon
jak rude zostanie premierem to zapomnijcie, że odzyskacie jakiekolwiek pieniądze
serdeli1
Pamietam jak w Polsce minister transportu chcial zamknac ubera. Nastepnego dnia byl wezwany na dywanik do pani Ambasador USA. Albo jak chciano zamknac TVN-amerykansą spolke, od razu byla interwencja ze strony ambasady USA. Prezes Kernel ewidentnie dziala na szkode polskiego inwestora tak insytucjonalnego jak i indywidualnego. Nie Pamietam jak w Polsce minister transportu chcial zamknac ubera. Nastepnego dnia byl wezwany na dywanik do pani Ambasador USA. Albo jak chciano zamknac TVN-amerykansą spolke, od razu byla interwencja ze strony ambasady USA. Prezes Kernel ewidentnie dziala na szkode polskiego inwestora tak insytucjonalnego jak i indywidualnego. Nie moze byc tak ze polskie samoloty i czolgi w ramach bratniej pomocy zostaly przetransportowane na wschod, zborze ze wschodu zalega w polskich silosach, a pan Prezes Kernela drukuje sobie na boku lewe akcje. Ludzie czy my zyjemy w jakiejs bananowej republice zeby tolerowac takie walki !?!
pakamera
takich spółek są dziesiątki i gdyby premier miał się zajmować każdą z nich,miałby zajęcie na całą kadencję
od_redakcji
Oczywiście! Bo przecież nic nie rozbudza naszego adrenalina-metera tak bardzo jak raporty dotyczące akcjonariuszy mniejszościowych działających na Ukrainie! Bosak na tej konferencji prasowej wyciągał ważne pytania, zmuszając nas do zastanowienia się, czy to właśnie stanie się tematem numer jeden w naszych codziennych pogaduszkach Oczywiście! Bo przecież nic nie rozbudza naszego adrenalina-metera tak bardzo jak raporty dotyczące akcjonariuszy mniejszościowych działających na Ukrainie! Bosak na tej konferencji prasowej wyciągał ważne pytania, zmuszając nas do zastanowienia się, czy to właśnie stanie się tematem numer jeden w naszych codziennych pogaduszkach przy kawie. I ta aluzja do 'afery'! Cóż za dramat! Premiera pytającego o wiedzę! To jest emocjonujące jak tajemnica znajdująca się w zapieczętowanym pudełku, której klucz leży gdzieś na dnie oceanu!
od_redakcji
O, ależ oczywiście, to najgorętsza sprawa od czasu powrotu modnych spodni z lat 90.! Bosak na swojej konferencji prasowej - jak dramatycznie! - ostrzega o fatalnym losie akcjonariuszy mniejszościowych działających na Ukrainie, a notowanych na polskiej giełdzie. To jakby wjechać na rollercoaster emocji słuchając o losie zbożowych O, ależ oczywiście, to najgorętsza sprawa od czasu powrotu modnych spodni z lat 90.! Bosak na swojej konferencji prasowej - jak dramatycznie! - ostrzega o fatalnym losie akcjonariuszy mniejszościowych działających na Ukrainie, a notowanych na polskiej giełdzie. To jakby wjechać na rollercoaster emocji słuchając o losie zbożowych akcji na Ukrainie! A pytania o premiera i jego wiedzę na temat tej 'afery'? Oczywiście, bo nic nie buduje takiego napięcia jak zderzenie polityki z giełdowymi doniesieniami. To jak wciągający thriller, tylko że zamiast agentów tajnych służb, mamy biznesowych akcjonariuszy.
jas2
Najwięksi "rolnicy na Urainie".

Nazwa/ skrócona nazwa - Właściciel / główny akcjonariusz - Obszar ziemi (wielkość gospodarstwa) - Główny profil działalności

1. Ukrlandfarming - Ołeh Bachmatiuk - 670 tys. ha - Produkcja i eksport zbóż, mięsa, jaj i produktów jajecznych, mleka

2. Grupa Kernel - Andrij
Najwięksi "rolnicy na Urainie".

Nazwa/ skrócona nazwa - Właściciel / główny akcjonariusz - Obszar ziemi (wielkość gospodarstwa) - Główny profil działalności

1. Ukrlandfarming - Ołeh Bachmatiuk - 670 tys. ha - Produkcja i eksport zbóż, mięsa, jaj i produktów jajecznych, mleka

2. Grupa Kernel - Andrij Werewski - 422 tys. ha - Produkcja i eksport zbóż, oleju słonecznikowego

3. NCH [New Century Holding] - George Rohr, Moris Tabacinic - 400 tys. ha - Produkcja zbóż, słonecznika, soi, hodowla zwierzęca

4. Mironowśki Chliboprodukt - Jurij Kosiuk - 320 tys. ha - Hodowla drobiu, produkcja zbóż, wyrobów mięsnych

5. Mrija Agroholding - Iwan Huta - 298 tys. ha - Produkcja zbóż, buraków cukrowych, ziemniaków

6. Ukraińskie Agrarne Inwestycii - Renesans Group - 261 tys. ha - Produkcja i eksport zbóż

7. Astarta - Wiktor Iwanczyk - 245 tys. ha - Produkcja cukru, zbóż, mleka

8. HarvEast - Rinat Achmetow (i Wadym Nowiński) , 197 tys. ha - Produkcja zbóż, pasz, nasion, mleczarstwo

9. Agroton - Jurij Żurawlow - 151 tys. ha - Produkcja słonecznika, pszenicy, spożywcza, hodowla

10. Sintal Agriculture - Mykoła Tołmaczew - 150 tys. ha - Produkcja zbóż i cukru

Wszyscy oprócz jednego zarejestrowani za granicą. Cypr, Luxemburg itp.
Prosze tez zwrócić uwagę, że to nie 670, czy 150 hektarów, tylko 150 000 czy 670 000 hektarów.
jendreka
Życzę powodzenia. To nie jeden przypadek i nie tylko odnośnie spółek zagranicznych. Takie przekręty na GPW to zaraz będzie codzienność. A kto za to odpowie? NIKT!!!!!!!!!!! Za kilka lat znów Polskę wiatrem wniesione będzie hasło, to wszystko wina Tuska.
piewcateorii
Pomylili ostatnio kwotę wolną z kwotą zmniejszającą podatek, więc teraz pewnie pomylili spółkę.
deka83
Bosak myślał, że uśredni w dołku, a tu zonk.
wiarus49
Panie Bosak. A kogo interesuje los tej ruskiej firmy>,

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki