REKLAMA

Kryzys warzywny na Wyspach. Brytyjczycy zamieniają trawniki w ogródki warzywne

Agata Wojciechowska2023-03-03 08:45redaktor
publikacja
2023-03-03 08:45

To nie jest ani film wojenny, ani trend, by zwrócić się ku bardziej ekologicznemu jedzeniu - to po prostu konieczność po tym, jak większość marketów wprowadziła reglamentację warzyw w związku ze znacznie mniejszą niż popyt podażą. Brytyjski rzad rozkłada ręce, mówiąc o "jedzeniu rzepy zamiast papryki".

Kryzys warzywny na Wyspach. Brytyjczycy zamieniają trawniki w ogródki warzywne
Kryzys warzywny na Wyspach. Brytyjczycy zamieniają trawniki w ogródki warzywne
fot. AA/ABACA/ Henry Arden / / Abaca Press/ ZUMA Press

Niedługo zamiast przydomowych idealnie przyciętych trawników z ziemi wokół brytyjskich domów wyrastać będzie marchewka czy sałata. Nawet parapety zmieniają wystrój - w doniczkach zamiast fiołków czy pelargonii pojawią się pomidorki koktajlowe i szczypiorek. Po tym, jak większość marketów wprowadziła limit warzyw, jakie może kupić u nich jeden klient (najczęściej po 3: ogórki, papryki i pomidory, a niebawem może zostać wprowadzony limit na ziemniaki), Brytyjczycy szturmem ruszyli do sklepów ogrodniczych... po nasiona i sadzonki. 

Pomidory na parapecie, sałata w ogrodzie

Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze poinformowało w BBC News, że sprzedaż nasion wzrosła w lutym o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku, a niektórych nawet o 50 proc. Wśród nich są ziemniaki, groszek, fasola, pomidory, ogórki, papryka i sałata. Dobrze sprzedają się także kapusta, kalafior, brokuły i jarmuż. Pracownicy Gardens Group byli proszeni także o sadzonki pomidorów, jednak odpowiadali, że na nie jest "jeszcze za wcześnie". 

Wraz ze sprzedażą nasion i sadzonek wzrosło zapotrzebowanie na kompost, doniczki czy tacki nasienne. Tu również zanotowano dwucyfrowe wzrosty. 

Winny nie tylko brexit

Niesprzyjająca hodowli warzyw pogoda w Hiszpanii i północnej Afryce, skąd płynie większość brytyjskiego importu, spowodowała, że półki warzywne świecą pustkami. Do tego swoje 5 groszy dołożyła zmniejszona produkcja krajowa, na którą wpływają wysokie koszty energii i nawozów. Acre Salads alarmował w BBC News, że w tym roku będzie uprawiał ich mniej i rozpocznie później sadzenie, przez co będzie miał zbiory tylko dwa razy w roku, a nie jak do tej pory trzy.

To także po części wina brexitu, gdyż zgodnie z oceną brytyjskch analityków, państwa wspólnoty korzystają m.in. na lepiej skoordynowanych łańcuchach dostaw, a co za tym idzie, lepiej poradzą sobie w przypadku niedoborów.

Jak długo potrwa kryzys warzywny w Anglii?

Były minister środowiska George Eustice stwierdził w BBC News, że niedobory mogą potrwać jeszcze miesiąc. Hodowcy warzyw nie są tak optymistyczni, sugerując, że problemy odczuwalne będą nawet do maja. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
tytus22
Było nie słuchać populistów i nie wychodzić z Unii Europejskiej zrobiliście to co nam szykuje PiS
ptokbentonicznyjb
Niech słuchają dalej Ameryki to na pewno dobrobyt im się poprawi.
mkk6999
Tzw. WIELKA Brytania jest finito

Setki lat zycia z niewoników, kolonii,
oduczylo dbania o swoje potrzeby

Ze Szkocji pozycza marmelade z wrzosów,
a sami zrobia torty buraczane
podatnik-
Czy ktoś widział Brytyjczyka zajadającego się warzywami? To jest kraj biednych ludzi i ci do życia potrzebują: masła, tostów, dżemów,troszkę bogatsi FISH & CHIPS i wszyscy piwo. To nie Dania gdzie każdego stać na warzywa!`
binokl
Wstyd za taki artykuł. Po za tym przekaz jest jasny. Mamy uwierzyć w kolejne spekulacje, by celowo zubożyć społeczeństwa wzrostami cen.
prawda_
"absolwentka historii ktora studiowala dluzej niz statystyczny student" - cytat z Bankiet.pl o Pani Agacie. Da sie zauwazyc, ze dluzej studiowala...
infinityhost
I tak długo pociągneli bez murzynow na plantacjach.
taki-ktos-jak-ja
A jakaż to zła pogodna zepsuła plany hodowli warzyw w Hiszpanii? Czyżby ocieplenie klimatu? Przez oziębienie? Na Sycylii podobno nigdy niewidziany tam śnieg. Fajnie się bawią globaliści wmawiający "ocieplenie" przez CO2. Oj będzie się działo jak ludziom żarcia zabraknie.
grzegorzkubik
Doceniam Polskę. U nas za chwilę będą tanie pomidorki - lepsze niż zimowe, rzodkiewka, ogórki gruntowe, sałaty rozmaite, młode ziemniaki ,koperek. Polska to cudowny kraj.
foook
Chciałabym by Bankier zatrudnił kobietę redaktorkę kompetentną i na poziomie. Bo za tę panią mi wstyd.

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki