Kredyty z gwarancją de minimis - hit bankowości dla firm 2013

Mijający rok nie przyniósł przełomu w bankowości dla firm. Niezmiennie trudna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki wciąż niechętnie otwierają się na klientów firmowych. Sytuację ratują jednak kredyty z gwarancją de minimis.

bankowość dla firm 2013
Źródło: Thinkstock

W 2013 roku mieliśmy okazję obserwować zmieniające się trendy gospodarcze. W ostatnich dwóch kwartałach roku zaczęło się ożywienie w konsumpcji wewnętrznej oraz pojawiło się kilka dobrych informacji o inwestycjach przedsiębiorstw.

Jak poinformował nas Robert Antczak, dyrektor Departamentu Sprzedaży Produktów w Banku Zachodnim WBK, z punktu widzenia makrorynku saldo kredytów, udzielonych przedsiębiorstwom przez banki komercyjne w pierwszych 10 miesiącach 2013 roku, pozostało właściwie na niezmienionym poziomie i wyniosło 253 mld zł. Jednocześnie suma depozytów zgromadzonych przez przedsiębiorstwa w bankach komercyjnych wzrosła od stycznia do października o 17 mld zł.

Kredyt dla firm z gwarancją de minimis krok po kroku» Kredyt dla firm z gwarancją de minimis krok po kroku
- Dawno nie obserwowano tak dynamicznego wzrostu depozytów na rynku przedsiębiorstw. Oceniając rok 2013, trzeba powiedzieć, że był to czas dużej ostrożności przedsiębiorstw w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, rok koncentracji na własnej efektywności i dobrym zarządzaniu bazą kosztową w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji rynkowej - dodaje Antczak.

Walka o klienta w dobrej kondycji finansowej

Mijający rok stał pod znakiem silnej walki cenowej o aktywa niskiego ryzyka. Innymi słowy nadpłynne banki bardzo chciały pożyczać pieniądze, ale wyłącznie klientom o bardzo dobrym standingu finansowym, funkcjonującym w bezpiecznych branżach. - Efekt walki dodatkowo potęgował ograniczony popyt na finansowanie zewnętrzne zgłaszane ze strony przedsiębiorstw, które nadal powstrzymywały się od realizacji znaczących inwestycji w oczekiwaniu na poprawę koniunktury - wyjaśnia Adam Żelazik, dyrektor Pionu Bankowości Korporacyjnej w DNB Bank Polska SA. Banki z dużym dystansem podchodziły natomiast do kredytowania małych firm, cechujących się podwyższonym ryzykiem działania.

Co się działo w kredytach

Rok 2013 to nadal niski popyt na kredyty inwestycyjne ze strony firm. Przedsiębiorcy byli bowiem bardziej zainteresowani finansowaniem obrotowym, które pozwalało im na utrzymanie bieżącej działalności. Uzyskanie tego typu kredytów było możliwe przede wszystkim dzięki wprowadzonym w marcu br. przez BKG kredytom z gwarancją de minimis i to ten rodzaj kredytu stał się hitem 2013 roku. Z kolei w listopadzie zostały one rozszerzone o kredyty inwestycyjne. Część banków postanowiła jednak zaostrzyć politykę kredytową w odniesieniu do kilku branż, m.in. sektora budowlanego i transportu.

Kredyt» Jak dostać tańszy kredyt na firmę
Oprócz kredytów z gwarancją część banków postawiła na takie kredyty, jak:

  • kredyty z Inicjatywy JEREME (np. FM Bank),
  • kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej z gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (np. Idea Bank i FM Bank),
  • kredyt energetyczny (np. BNP Paribas i Citi Handlowy).


Banki podjęły się również próby upraszczania i skracania procesu kredytowego. Warto tu wspomnieć o wprowadzonej przez Idea Bank platformie kredytowej - automatu do udzielania kredytów online w zaledwie kilka chwil - lub możliwości skorzystania z kredytu firmowego bez konieczności wizyty w oddziale, za pośrednictwem ING BankOnLine.

Dla kogo nowe pakiety

Część banków uruchomiła nowe pakiety dla niektórych grup przedsiębiorców. Wiele z tych ofert wiąże się z dodatkowymi, pozabankowymi usługami. I tak w połowie roku PKO BP zrewitalizował ofertę pakietów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Główne zmiany polegały na wprowadzeniu pakietów premium. Dodatkowo wprowadzono dwa nowe pakiety dla wspólnot mieszkaniowych. Nowością były specjalne zestawy branżowe, kierowane do firm handlowych, usługowych, transportowych i logistycznych.

BNP Paribas postawił na profesjonalistów, którym zaoferował kredyt gotówkowy i nowe rachunki w formie pakietów. Przedsiębiorcom preferującym obsługę przez internet i aplikacje mobilne Bank Pekao udostępnił pakiet Mój Biznes Mobilny. FM Bank zaoferował pakiety windykacyjne oraz pakiety prawne, gwarantujące przedsiębiorcy profesjonalne doradztwo prawne.

W usługi pozabankowe głębiej postanowił wejść także ING Bank Śląski, uruchamiając m.in. platformę handlowo-usługową Aleo, a także ING Księgowość i ING e-fakturę dla klientów korporacyjnych. Na uwagę zasługuje również oferta Pekao - Pakiet Trwałych Korzyści, który z takimi firmami, jakhome.pl, Google, Microsoft, BIG InfoMonitor i Allianz Direct, udostępnia przedsiębiorcom pozafinansowe usługi dodatkowe.

Ruch w płatnościach mobilnych

Rok 2013 upłynął także pod znakiem rozwoju płatności mobilnych i bankowości mobilnej. W ofercie Pekao pojawiły się innowacyjne aplikacje na smartfony, tj. bankowość mobilna Pekao Firma24 oraz PeoPay mPOS.

własna działalność» 4 zalety prowadzenia własnej firmy
Z kolei w PKO BP wdrożono IKO dla firm. Dzięki niej przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz wykonujący wolny zawód mogą powiązać IKO ze swoim rachunkiem firmowym i np. przyjmować płatności od klientów za pomocą przelewów na numer telefonu.

W 2013 roku można było także zaobserwować większe zainteresowanie banków faktoringiem (np. HSBC), leasingiem (Credit Agricole albo spółka Millennium Leasing z leasingiem samochodów osobowych i ciężarowych, opartym na promesie rezerwacyjnej ważnej przez 60 dni) i finansowaniem handlu zagranicznego. Przy tej ostatnie usłudze nowości wprowadziły m.in. Citi Handlowy (uruchomienie platformy Citi Trade Portal i CitiDirect Mobile oraz rozwinięcie oferty pod hasłem "Biznes bez granic"), DNB Bank Polska SA i BZ WBK. W drugiej połowie 2013 roku do oferty dla klientów korporacyjnych usługę finansowania handlu online włączył z kolei Bank Millennium.

Upływający rok nie był łatwy dla przedsiębiorców. Jednak w drugiej połowie 2013 r. nastąpiła zauważalna poprawa. Zaobserwowano zwiększone zainteresowanie m.in. kredytami, zarówno obrotowymi, jak i inwestycyjnymi, a to dobre wieści dla banków i przedsiębiorców na Nowy Rok.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~usik

Akurat z poręczeń jest jeszcze EIF, jest Jeremie, tylko, że poza fm bankiem to dla małych czy zwłaszcza początkujących firm w bankach po prostu nie ma oferty i to jest podstawowy problem.

! Odpowiedz
0 0 ~dezel

Jak jest wszystko oparte na kredycie ,to i łatwo zbankrutować.
Sam sen daje wiele do myślenia.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne