REKLAMA

Zdolność kredytowa szoruje po dnie – w każdym banku jest mniejsza niż przed miesiącem

Michał Kisiel2022-10-27 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-10-27 06:00

Chociaż w październiku stopy procentowe nie uległy zmianie, zdolność kredytowa i tak nadal się kurczy. Z analizy Bankier.pl wynika, że rodzina dysponująca dochodem 13 tys. zł miesięcznie mogła liczyć na kwotę finansowania niższą średnio o 16 tys. zł niż we wrześniu.

Zdolność kredytowa szoruje po dnie – w każdym banku jest mniejsza niż przed miesiącem
Zdolność kredytowa szoruje po dnie – w każdym banku jest mniejsza niż przed miesiącem
fot. Andrea Izzotti / / Shutterstock

Na rynku kredytów hipotecznych jasnym punktem pozostaje już tylko rosnąca skłonność banków do konkurowania o nielicznych potencjalnych kredytobiorców. Efekty widać w promocyjnych propozycjach części instytucji. Ciemne chmury spowijają natomiast wszystkie pozostałe obszary. Sprzedaż kredytów spada (o 70 proc. rdr), oprocentowanie nowych hipotek rośnie, a zdolność kredytowa kurczy się (po krótkiej wakacyjnej przerwie).

Jaka zdolność kredytowa przy dochodzie 13 tys. zł?

W październikowym rankingu Bankier.pl kredytodawcy przygotowali propozycje dla rodziny wychowującej jedno dziecko i mieszkającej w Warszawie. Zakładamy, że kredytobiorcy mają co miesiąc do dyspozycji łącznie 13 tys. zł. 29-letnia kobieta zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i zarabia 7 tys. zł netto. Jej 32-letni partner ma podobną sytuację, lecz nieco niższe zarobki – 6 tys. zł miesięcznie.

Para nie spłaca obecnie żadnych zobowiązań kredytowych, a historia kredytobiorców odnotowana w BIK nie zawiera negatywnych wpisów.

Od czasów rekordowo niskich stóp procentowych dzieli nas zaledwie 12 miesięcy, ale może się wydawać, że to już inna epoka. We wrześniu 2021 r. rodzina o takim samym dochodzie i większych obciążeniach (mająca na utrzymaniu dwójkę dzieci) mogła liczyć na nawet 1,26 mln zł kredytu. W części banków obecnie maksimum nie sięga nawet połowy tej kwoty.

Maksymalna szacunkowa zdolność kredytowa dla profilowych klientów (kredyt na 25 lat, okresowo stałe oprocentowanie, raty równe, LTV 80 proc., miesięczny dochód netto 13 tys. zł)

Lp.

Bank

Maksymalna szacowana zdolność kredytowa przy oprocentowaniu okresowo stałym

Wysokość raty w okresie obowiązywania stałej stopy przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności kredytowej

DSTI – relacja raty do dochodu miesięcznego

1.

ING Bank Śląski

699 742 zł

6 143 zł

47,3%

2.

PKO BP

689 900 zł

5 247 zł

40,4%

3.

BNP Paribas Bank (1)

674 400 zł

5 986 zł

46,0%

4.

Credit Agricole

666 577 zł

5 118 zł

39,4%

5.

Bank Pekao

665 000 zł

5 931 zł

45,6%

6.

Alior Bank

642 652 zł

5 691 zł

43,8%

7.

Santander Bank

623 871 zł

5 503 zł

42,3%

8.

Bank Millennium

609 000 zł

4 920 zł

37,8%

9.

mBank

604 192 zł

5 614 zł

43,2%

10.

BOŚ

541 395 zł

5 762 zł

44,3%

(1) Bank oferuje kredyty hipoteczne wyłącznie obecnym klientom – wymagany 3-miesięczny staż korzystania z produktów.

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji od banków, 18-24.10.2022 r.

Najwyższy szacunek przedstawił ING Bank Śląski, w którym profilowi klienci mogliby liczyć na prawie 700 tys. zł finansowania. W czołówce ulokowały się także PKO BP oraz BNP Paribas Bank. Zróżnicowanie prezentowanych symulacji jest godne uwagi – różnice pomiędzy instytucjami sięgają niemal 160 tys. zł.

W porównaniu z wrześniem każdy z ujętych w zestawieniu banków oferował niższą kwotę. Średnia różnica była niebagatelna jak na tak krótki okres – minus 16 tys. zł. Wynik ten to jednak w dużej części efekt zmiany dokonanej przez mBank. Instytucja ta w październiku gotowa była udzielić finansowania na kwotę o ponad 100 tys. zł niższą niż miesiąc wcześniej.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (39)

dodaj komentarz
crank
Teraz ci co mają jeszcze zdolność kredytową lub cash mogą kupić nieruchomość jeszcze stosunkowo tanio. Jak zaczną za jakiś czas np 4 lata obnizać znacznie stopy% to cała masa ludzi głodnych mieszkań z 4 lat i dobija do nich nowi ruszy po kredyty a wtedy ceny wystrzelą
kazikwaw
Jeśli (jak twierdzisz) dopiero za 4 lata zaczną obniżać stopy procentowe, to dla rynku nieruchomości (i osób, które z niego żyją) oznacza katastrofę, a pośrednictwo i flipperka do tego czasu wyginie ;-)
kazikwaw
No to aktywni w komentarzach (bo przecież nie zawodowo w obecnej sytuacji) tutejsi przedstawicie szeroko rozumianej branży nieruchomości zaczynają zapełniać słynne już „perony” ;-)
Bo przecież pociągi z toru pierwszego (flippy), toru drugiego (cesje), toru trzeciego (prowizje) już odjechały, a niektórzy z nich jeszcze stoją na
No to aktywni w komentarzach (bo przecież nie zawodowo w obecnej sytuacji) tutejsi przedstawicie szeroko rozumianej branży nieruchomości zaczynają zapełniać słynne już „perony” ;-)
Bo przecież pociągi z toru pierwszego (flippy), toru drugiego (cesje), toru trzeciego (prowizje) już odjechały, a niektórzy z nich jeszcze stoją na sławetnym peronie z biletem w dłoni i patrzą z sentymentem na oddalające się czerwone światła ;-)
A jak widać, ktoś już zaczyna powoli demontować tory ;-)

Trzymajcie się tam w tych trudnych dla was czasach!
zgadujzgadula
Lordy,
Jest odwrotnie. zdolność jest teraz prawidłowa. Nie każdy może być bogatym ojcem o czym się przekona wiele kelnerów....
janoz_lobolotorant
super, ceny wynajmu pokojów z tapczanami pójdą w górę
szprotkafinansjery
Niedługo będą się zabijać o pokoje bez tapczanów, z japońską matą na podłodze, nie starczy kasy na takie zbytki jak tapczan :P
jpelerj odpowiada szprotkafinansjery
Więc chyba nie sprzedałeś w końcu tej cesji. To byłby błąd! Teraz doczekasz się tych kolejek chętnych, o których pisałeś.
encjusz
A najlepsze jest to że przy kredycie na 700k, mamy przy obecnych stopach do spłaty 1,85 mln.
Wiem ta kwota za jakiś czas pójdzie w dol, ale na początku spłacamy głównie odsetki, przy racie 6143, kapitał to około 570 PLN. Po roku spłacania kredytu oddamy do banku ponad 72k, a nasze zadłużenie zmniejszy się o szalone 7k. A na obniżkę
A najlepsze jest to że przy kredycie na 700k, mamy przy obecnych stopach do spłaty 1,85 mln.
Wiem ta kwota za jakiś czas pójdzie w dol, ale na początku spłacamy głównie odsetki, przy racie 6143, kapitał to około 570 PLN. Po roku spłacania kredytu oddamy do banku ponad 72k, a nasze zadłużenie zmniejszy się o szalone 7k. A na obniżkę wiboru w ciągu roku nie ma co liczyć.
ej_czy_nie
Za te twoje 1.8 bańki to za 25 lat może jakiegoś nowego kompakta elektrycznego sobie najwyżej kupisz
socjalistyczneg
Na razie 1,85mln...
Myślę, że kierunek 3mln jest otwarty...

Przypomnę, że profesor "specjalista od gaszenia inflacji" jest
NIEODWOŁYWALNY I BĘDZIE POMAGAŁ JAK UMIE...
jeszcze 5lat !

Współczuję kredytobiorcą.
BĘDZIE KWIK !

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki