REKLAMA

Bezpieczny kredyt 2 proc. – podsumowujemy zmiany w projekcie

Michał Kisiel2023-04-12 06:00, akt.2023-04-25 11:34analityk Bankier.pl
publikacja
2023-04-12 06:00
aktualizacja
2023-04-25 11:34

Projekt ustawy wprowadzającej „Bezpieczny kredyt 2 proc.” został przyjęty przez Sejm. Dokument różni się nieco od pierwszej wersji, która ujrzała światło dzienne na początku lutego. Podsumowujemy najważniejsze wprowadzone korekty.

Bezpieczny kredyt 2 proc. – podsumowujemy zmiany w projekcie
Bezpieczny kredyt 2 proc. – podsumowujemy zmiany w projekcie
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Nowy schemat dopłat do kredytów hipotecznych to jeden z najważniejszych aktualnych tematów na rynku. Po raz pierwszy zapowiedziano go w grudniu 2022 r., a w lutym 2023 r. przedstawiono projekt ustawy. Na łamach Bankier.pl podsumowaliśmy wówczas najważniejsze elementy rozwiązania i zwróciliśmy uwagę na kilka haczyków.

Po przyjęciu dokumentu przez Radę Ministrów projekt trafił do Sejmu. Różni się on w kilku aspektach od pierwotnej wersji, a jednocześnie nie przybrał jeszcze postaci ostatecznej. Warto mieć zatem na uwadze, że przedstawione poniżej „nowości” to tylko pierwsza porcja korekt. W medialnych wystąpieniach przedstawicieli rządu pojawiły się w międzyczasie sygnały wskazujące kierunki dalszej ewolucji programu, w tym objęcia nim zaawansowanych budów domów. Dodane w parlamencie elementy podsumowujemy w ostatniej części tekstu.

Zamknięta droga dla wcześniejszych kredytobiorców

Podstawowe ograniczenia w dostępie do „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” opierają się na dwóch warunkach. Przypomnijmy, że:

 1. Kredytobiorca nie może mieć ukończonych 45 lat.
 2. Kredytobiorca nie może mieć prawa do nieruchomości – kredyt z dopłatą ma być przeznaczony na pierwsze mieszkanie.

W dniu złożenia wniosku nie można być także stroną umowy o kredyt hipoteczny, która została zawarta w okresie poprzednich 36 miesięcy. Dotyczy to również sytuacji, w której byliśmy kredytobiorcą, ale aktualnie nie jesteśmy. W obecnej wersji projektu wskazano, że wyjątek od tej zasady stanowi przypadek, gdy umowa kredytu została rozwiązana w związku ze skutecznym odstąpieniem od umowy deweloperskiej.

Cele kredytowania – bez nabycia udziałów

Przypomnijmy, że ze środków pochodzących z „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” będzie można:

 1. Nabyć prawo własności mieszkania lub domu na rynku pierwotnym lub wtórnym.
 2. Pokryć wkład budowlany w spółdzielni mieszkaniowej.
 3. Pokryć nakłady związane z realizacją inwestycji kooperatywy mieszkaniowej przez jej członka.
 4. Pokryć wydatki związane z budową domu jednorodzinnego, jego wykończeniem, a także nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej (działki) lub jej części w celu budowy na niej domu.

W poprzedniej wersji projektu przewidziano także możliwość sfinansowania w ten sposób nabycia części udziałów w prawie własności lub spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, jeśli kredytobiorca wcześniej w drodze dziedziczenia nabył już pewien udział. Zaktualizowana wersja dokumentu nie zawiera już tego fragmentu. „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” nie będzie udzielany, jeśli miałby być przeznaczony wyłącznie na nabycie części udziałów w wymienionych prawach.

Refinansowanie kredytu mieszkaniowego krok po kroku

Refinansowanie kredytu mieszkaniowego krok po kroku

Co trzeba wiedzieć o kredytowej przeprowadzce do innego banku? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Utrata dopłat – dobra i zła wiadomość dla kredytobiorców

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych fragmentów pierwotnej wersji projektu był wymóg „rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa domowego” w finansowanej z kredytu nieruchomości. Towarzyszył mu termin (12 miesięcy od nabycia) oraz sankcja – wygaśnięcie dopłat.

W najnowszej wersji projektu wydłużono termin „wprowadzenia się” do kredytowanej nieruchomości do 24 miesięcy. Czas liczony jest od:

 • Zgłoszenia zakończenia budowy jednorodzinnego.
 • Nabycia prawa własności lub prawa spółdzielczego.

Jednocześnie rozszerzono katalog scenariuszy, w których można stracić prawo do dopłat. Zmiana polega przede wszystkim na zapobieżeniu próbom obchodzenia podstawowego wymogu – braku posiadania prawa do nieruchomości. Prawna forma opisu takich sytuacji zajmuje kilka linijek w tekście projektu. Sprowadza się ona jednak do:

 • Wprowadzenia się do kredytowanej nieruchomości osoby, która nie jest kredytobiorcą, ale która prowadziła wspólnie z kredytobiorcą wspólnie gospodarstwo domowe w okresie 12 miesięcy przed udzieleniem kredytu.
 • Udostępnienia nieruchomości, w takim samym scenariuszu jak powyżej.
 • Wspólnego zamieszkania rodziców dziecka urodzonego przed udzieleniem kredytu, którzy wcześniej nie prowadzili wspólnego gospodarstwa domowego.

Utrata prawa do dopłat pojawi się także wówczas, gdy kredytobiorca zmieni formułę oprocentowania kredytu na oprocentowanie zmienne.

Kilka drobniejszych zmian

Poza wymienionymi korektami w projekcie ustawy znalazło się jeszcze kilka dodatkowych nowości, które uzupełniają luki w poprzedniej wersji dokumentu. Jedną z nich jest umożliwienie dokonania drobnej nadpłaty kredytu bez utraty prawa do dofinansowania. Inną – stworzenie ścieżki wypłaty dopłat dla kredytów z karencją w spłacie kapitału (często wybieranych przez kredytobiorców budujących domy).

Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się 12 kwietnia. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pomysłodawców ustawy, schemat ma wystartować w połowie roku.

Jakie zmiany wprowadzono w Sejmie?

Po pracach w sejmowych komisjach wprowadzono kilka zmian do ustawy. Pierwsza z nich rozszerza listę osób, które mogą starać się o preferencyjny kredyt. Dotyczy ona sytuacji, gdy kredytobiorca lub osoba prowadząca z nim wspólne gospodarstwo domowe posiadała prawo własności jednego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nabyte w drodze dziedziczenia, ale zbyła je przed ukończeniem 18 lat.

Dodano także przepis odnoszący się do kredytobiorców, którzy rozpoczęli już budowę domu jednorodzinnego. Oni również będą mogli skorzystać ze schematu dopłat. W tym przypadku, jeśli wkładem własnym jest wyłącznie nieruchomość gruntowa, a suma wkładu własnego i kwoty wnioskowanego kredytu nie przekracza 1 mln zł, możliwe będzie wnioskowanie o finansowanie. Kwota dostępnego kredytu będzie wynosić odpowiednio 100 lub 150 tys. zł dla singli i dla gospodarstw domowych (z małżonkiem lub co najmniej jednym dzieckiem).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (42)

dodaj komentarz
websterdxb
Czas skonczyc z rozdawnictwem, za socjalistyczny dodatek do kredytu zapłacimy wszyscy i moge sie założyć że bedą kupować mieszkania na dzieci bo sie poprostu opłaci że ktos inny spłaca kredyt.
ministerprawdy
Rząd nic nie ma. Zawsze za wszystko płaci społeczeństwo - ubóstwem, inflacją, drożyzną. Cudów nie ma i nigdy nie było.
krytyktytyk
Czyli jeśli 20 lat temu odziedziczyłeś chatkę na mazurskiej wsi po dziadkach, którą sprzedałeś od razu po cenie gruntu, albo 15 lat temu odziedziczyłeś kawalerkę 20m2 w pcimiu dolnym po ojcu pijaku, którą po miesiącu sprzedałeś, żeby mieć z czego spłacić długi, to możesz się pocałować, bo byłeś właścicielem "nieruchomości".Czyli jeśli 20 lat temu odziedziczyłeś chatkę na mazurskiej wsi po dziadkach, którą sprzedałeś od razu po cenie gruntu, albo 15 lat temu odziedziczyłeś kawalerkę 20m2 w pcimiu dolnym po ojcu pijaku, którą po miesiącu sprzedałeś, żeby mieć z czego spłacić długi, to możesz się pocałować, bo byłeś właścicielem "nieruchomości". Oczywiście wyklucza to także potencjalnych małżonków takich bogaczy... Ciekawe czy prawo do szałasu w rodzinnym ogródku działkowym też wyklucza z programu...
velazquez
Do aktywnych w komentarzach zawodników z teamu flipy, cesje & prowizje,
Czyżby któryś z kolegów był z Łodzi, że się tak obruszył z powodu przytoczenia przeze mnie poniżej cen transakcyjnych w tymże mieście na rynku wtórnym z ostatniego raportu NBP?
A teraz nieco poważniej. Wy serio myślicie, że rynek w PL (jako nieliczny
Do aktywnych w komentarzach zawodników z teamu flipy, cesje & prowizje,
Czyżby któryś z kolegów był z Łodzi, że się tak obruszył z powodu przytoczenia przeze mnie poniżej cen transakcyjnych w tymże mieście na rynku wtórnym z ostatniego raportu NBP?
A teraz nieco poważniej. Wy serio myślicie, że rynek w PL (jako nieliczny na świecie) może iść tylko do góry? Czy „służbowa” narracja nie pozwala wam nawet na cień wątpliwości w tym zakresie?
Nikt z komentujących chyba nie twierdzi, że będą spadki cen nominalnych r/r rzędu 30-40%, ale jak w każdym cyklu – po fazie wzrostów, przychodzą właśnie one. To nie jest nic nadzwyczajnego w ekonomii. A opowiadanie bajek, że ceny nieruchomości będą tylko rosnąć może być dobre, ale na internetowych szkoleniach dla „pato-fliperki”.
Nadmienię tylko, że przy poprzednim szczycie z lat 2007/2008, ceny nieruchomości spadały przez ok. 5 lat. Pomimo artykułów z tego okresu (tak jak obecnie), że rynek może tylko iść w jednym kierunku, dlatego, że X, Y, Z (przykład poniżej).
Rynek jest bardziej złożony, niż chcielibyście go widzieć.

Poza tym, wpływ omawianego kredytu „2%” na rynek, będzie mniejszy, niż byście chcieli. W 2021 roku udzielono ponad 250 tys. kredytów. W 2022 roku ok. 125 tys. Szacunki BIK na 2023 rok to ok. 80-90 tys. kredytów. Dlatego dodatkowe 0-40 tys. kredytów „2%” rocznie, nie zmieni istotnie sytuacji, szczególnie że będą dotyczyć zakupów z rynku pierwotnego, wtórnego i na budowę domu (efekt będzie „rozwodniony”).

Ten program w dłuższej perspektywie będzie miał wpływ przede wszystkim na rynek najmu (zmniejszy rentowność). Bo jeśli każdego roku, popyt na najem będzie malał o do 40 tys. jednostek, to już jednak coś będzie – zwłaszcza w kontekście zakończenia działań zbrojnych za naszą wschodnią granicą, co „za jakiś czas” powinno nastąpić i zwolnić sporo lokali mieszkalnych.

Link do artykułu (04.2008):
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/127103,mieszkania-chetnych-brak-ceny-nie-spadaja.html

A jak to wygląda obecnie (04.2023):
https://businessinsider.com.pl/nieruchomosci/ceny-polecialy-w-dol-te-nieruchomosci-niedawno-byly-hitem-teraz-sprzedaz-stanela/rc0kj44
marek1992
Opowiedz trochę więcej o tym kryzysie z 2008.

Bo wyglądało to tak że spadało 4,5 roku od szczytu, który trwał rok i dla Warszawy spadło o 33%, a dla 7 największych miast 23%.
Czyli powtórka dla Warszawy oznacza cofnięcie się o 2 lata z cenami w Warszawie i 1,5 roku w 7miu największych miastach, a to tylko przy założeniach
Opowiedz trochę więcej o tym kryzysie z 2008.

Bo wyglądało to tak że spadało 4,5 roku od szczytu, który trwał rok i dla Warszawy spadło o 33%, a dla 7 największych miast 23%.
Czyli powtórka dla Warszawy oznacza cofnięcie się o 2 lata z cenami w Warszawie i 1,5 roku w 7miu największych miastach, a to tylko przy założeniach że teraz jesteśmy w szczycie, a wydaję mi się że ten szczyt jeszcze przed nami.

Sprawdź teraz od kiedy piszesz o tym że to już spadki.
Podsumowując - każdy kto kupił przed 2021 nawet w przypadku powtórki 2008 wygrał życie.
bha
Pewny?? bezpieczny??? może jak już dla swojaków na wszelakich intratnych dochodowych ciepłych stołkach. Kredyt wieloletni mieszkaniowy jaki by nie był zawsze jest tylko Niby bezpieczny szczególnie na obecnym coraz mniej pewnym i coraz bardziej nieprzewidywalnym rynku pracy.Niestety
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Dajcie spokój nawet nie powąchacie tych kreduytów 2% nie dla was są one! Za malo czytelników Bankiera popiera PIS zebyscie sie mogli ma nie zalapac wykształciuchy obojetnie kogo popieracie :) Zaraz dojdą kolejne warunki zaporowe ze z miasta do 20 tys mieszkanców ze wykształcenie maksymalnie srednie że ochrzczony że bierzmowany itp ;)
otopato
"Wprowadzenia się do kredytowanej nieruchomości osoby, która nie jest kredytobiorcą, ale która prowadziła wspólnie z kredytobiorcą wspólnie gospodarstwo domowe w okresie 12 miesięcy przed udzieleniem kredytu."

Czyli para bez ślubu (BK2% jest dla singli i małżeństw), która wcześniej żyła pod jednym dachem nie będzie
"Wprowadzenia się do kredytowanej nieruchomości osoby, która nie jest kredytobiorcą, ale która prowadziła wspólnie z kredytobiorcą wspólnie gospodarstwo domowe w okresie 12 miesięcy przed udzieleniem kredytu."

Czyli para bez ślubu (BK2% jest dla singli i małżeństw), która wcześniej żyła pod jednym dachem nie będzie mogła wspólnie zamieszkać w kredytowanym mieszkaniu? Jaki jest cel tego zapisu? Żeby pary brały ślub czy żeby kupiły dwa osobne mieszkania i osobno w nich mieszkali jako single?
0xf
To standardowo Bankier nie potrafi przeczytać ustawy.

W projekcie ustawy jest napisane, że utrata odsetek następuje jedynie w momencie kiedy taka osoba posiada nieruchomość/prawo do/etc. Ergo traktuje się te osoby podobnie do małżeństwa.

Druk 3096.

Taki mamy tu poziom dziennikarstwa.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki