REKLAMA

Kredyt jak abonament na samochód

2021-05-14 11:00
publikacja
2021-05-14 11:00
Kredyt jak abonament na samochód
Kredyt jak abonament na samochód
fot. Roman Zaiets / / Shutterstock

Kierowcy, którzy chcą kupić nowy samochód – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – mają kilka opcji finansowania do wyboru. Należy do nich m.in. standardowy kredyt gotówkowy oraz kredyt balonowy, działający podobnie jak abonament na telefon czy pakiet w serwisie „filmów na życzenie”.

Zakup samochodu to poważna decyzja. Osoby, które nie mają wystarczającej sumy na sfinalizowanie transakcji „od ręki”, stają przed wyborem sposobu finansowania. Na rynku dostępnych jest kilka możliwości pozyskania środków na pojazd – m.in. zawarcie umowy o standardowy kredyt gotówkowy lub skorzystanie z oferty kredytów balonowych. Drugi wariant finansowania działa podobnie jak abonament na telefon oraz płatne internetowe serwisy muzyczne. Warto zauważyć, że w ostatnim czasie branża streamingowa zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. W związku z tym również firmy motoryzacyjne oraz niektóre banki proponują klientom ofertę, która działa na podobnych zasadach jak pakiet na platformie „filmów i seriali na życzenie”. Przeanalizowaliśmy różnice pomiędzy finansowaniem zakupu samochodu kredytem balonowym a „standardową” pożyczką gotówkową.

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Dostęp do usług w formie niskiego miesięcznego abonamentu staje się coraz bardziej popularny. Użytkownicy płacą za możliwość korzystania z filmów czy muzyki dostępnych na platformach internetowych. Na podobnej zasadzie funkcjonuje m.in. kredyt balonowy na samochód. Kierowca płaci za korzystanie z pojazdu przez ustalony w umowie okres. Po jego zakończeniu może zdecydować, jakie kroki podjąć dalej. W alternatywie do finansowania z ratą balonową są m.in. „zwykłe” kredyty gotówkowe.

Zasadnicza różnica pomiędzy finansowaniem balonowym a standardowym kredytem gotówkowym na samochód dotyczy sposobu spłacania zobowiązania przez kredytobiorcę. Kierowca, który wybiera „zwykłą” pożyczkę na zakup pojazdu, przez cały okres trwania umowy płaci miesięczne raty w równej wysokości lub decyduje się na opcje rat malejących (na początku raty są wyższe i maleją w czasie). Inaczej wygląda spłacanie kredytu balonowego klient płaci zdecydowanie niższe raty przez wybrany okres finansowania (z reguły jest to 36 lub 48 miesięcy) oraz jedną wysoką ostatnią ratę.

W przypadku standardowego kredytu gotówkowego na samochód miesięczne raty są wyższe niż w tzw. finansowaniu balonowym, ponieważ wartość zobowiązania jest równomiernie rozłożona na cały okres trwania umowy. Jednocześnie płatności stanowią większe obciążenie dla portfela kierowcy. Z kolei w kredycie balonowym kierowca płaci zdecydowanie niższe raty niż w przypadku zwykłego kredytu, ponieważ ostatnia rata balonowa jest wyższa.

Kredyt z ratą balonową

W przypadku standardowego kredytu gotówkowego klient kończy spłacać zobowiązanie i jednocześnie wygasa umowa pomiędzy stronami. Elementem kredytu balonowego odróżniającym go od „zwykłego” kredytu gotówkowego jest rata balonowa. Jej wysokość wynosi zazwyczaj od 30 do 50 proc. wartości samochodu. Rata balonowa spłacana jest na koniec okresu trwania umowy. Jednak nie w każdej sytuacji kierowca reguluje ostatnią ratę (balonową). Klienci mają do wyboru trzy możliwości.

Mogą postąpić identycznie, jak gdyby posiadali zwykły kredyt na samochód – spłacić ostatnią ratę i zakończyć współpracę z instytucją finansującą. Drugi wariant umożliwia rozłożenie ostatniej wysokiej raty balonowej na niższe, miesięczne płatności, z reguły na okres powyżej 12 miesięcy, czyli skorzystanie z refinansowania.

Trzeci wariant dostępny dla osób posiadających kredyt balonowy to wymiana dotychczasowego samochodu na nowy. Przed zakończeniem okresu umowy kierowca udaje się do dilera samochodowego, który w przypadku decyzji klienta o finansowaniu kolejnego samochodu może odkupić od niego poprzedni pojazd. W takiej sytuacji ostatnią, balonową ratę kredytu spłaca diler. Dodatkowo, całość lub odpowiednią część wpłaty własnej na zakup nowego samochodu można również pokryć ze sprzedaży dotychczasowego pojazdu. Klient może wybrać nowy samochód i korzystać z niego na tych samych zasadach.

Kredyt balonowy a „standardowy”

Finansowanie zakupu samochodu standardowym kredytem gotówkowym może pokrywać całość lub część ceny pojazdu. W przypadku wybrania kredytu balonowego klient na samym początku wpłaca część wartości samochodu. Jest to tzw. wpłata własna, która przeważnie wynosi od 10 do 30 proc. wartości samochodu. Kierowcy mogą również elastycznie ustalić wysokość wpłaty własnej lub wybrać finansowanie bez wkładu początkowego.

Klient, który wybiera opcje finansowania balonowego, nie ma ograniczeń w przypadku wyboru pojazdu – może zdecydować się zarówno na nowy samochód, jak i na używany. Natomiast inaczej wygląda czas kredytowania. W przypadku „zwykłego” kredytu gotówkowego kierowca ma możliwość wybrania dłuższego okresu – zazwyczaj od 1 do 10 lat. Z kolei kredyt balonowy jest przeważnie krótszy – zaciąga się go na okres od 2 do 4 lat.

Wybierając finansowanie balonowe kredytobiorca nie musi „z góry” zaznaczać, co zamierza zrobić po zakończeniu spłacania równych niskich rat. Klient podejmuje decyzję dopiero przed uregulowaniem ostatniej raty balonowej.

Gdzie po kredyt balonowy?

Jedną z instytucji oferujących finansowanie zakupu samochodu za pomocą kredytu balonowego jest Toyota Bank. Różnica pomiędzy ratą kredytu standardowego a balonowego (Kredyt niższych rat) dla nowej toyoty corolli sedan active (cena brutto 79 900 zł) wynosi ponad 1000 zł miesięcznie, przy założeniu, że kredyt został zaciągnięty na okres 3 lat, a wpłata własna to 10 proc. – wynika z porównania opcji finansowania dostępnego na stronie banku.

W praktyce oznacza to, że klient korzystający z kredytu balonowego przez 3 lata płaci miesięczne raty o ponad 1000 zł niższe, niż w standardowym finansowaniu kredytem gotówkowym. Następnie, po 3 latach może zdecydować, czy zostawia sobie samochód na dłużej (spłacając jednorazowo ratę balonową albo rozkładając ją na raty), czy ma ochotę wybrać nowy samochód (nawet bez konieczności wykładania jakiejkolwiek gotówki). 

Źródło:Materiał we współpracy
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jacekkalimowski4
Kredyt na mieszkanie mi wystarcza, na auto nie potrzebuje. Dwa lata temu kupiłem sobie używaną corollę 1.6, zrobiłem kilka najpotrzebniejszych rzeczy i teraz tylko tankuje i jeźdżę. Nie muszę mieć auta z salonu do szpanu przed sąsiadami. Ważne że moje jest sprawne i dowiezie mnie gdzie chce
innowierca
Jakas niedorzecznosc z tymi cenami samochodow. Pokoleniu Post-Millennialsow wkrecono w glowe ze elektryczny pojazd to jakas nowa technologia 51 lat po tym jak czlowiek latal na ksiezyc i oni teraz cale zycie beda placic abonamenty i jezdzic wypozyczonym samochodem he he. Nowa moda to hipoteka samochodowa. Juz za 2000 tysiace na Jakas niedorzecznosc z tymi cenami samochodow. Pokoleniu Post-Millennialsow wkrecono w glowe ze elektryczny pojazd to jakas nowa technologia 51 lat po tym jak czlowiek latal na ksiezyc i oni teraz cale zycie beda placic abonamenty i jezdzic wypozyczonym samochodem he he. Nowa moda to hipoteka samochodowa. Juz za 2000 tysiace na miesiac bez konca mozesz smigac swoim "elektrykiem" a za 3000 tysiaki to juz nawet lepszy model. Juz ceny samochodow benzynowych to absurd a co tu mowic w o cenach elektrykow ktore sa zupelnie oderwane od rzeczywistosci.
Czy ktos z podstawowa wiedza finansowa uwierz ze jakis kompaktowy Suv spalinowy jest warty do zaplacenia 150 000 PLN w kraju gdzie wiekszosc zarabia 3000 netto. Dlatego ostatnio wszedzie w necie ta nagonka na abonament zeby wyleszczac z kasy tych bez swiadomosci finansowej. Oj korpa i producenci aut zacieraja rece z radosci. Abonament na auto i posilek VEGE tez w abonamencie dostarczany przez kuriera w pudelku he he. Klienci umra tak jak sie urodzili. Biedni.
stachsgh
Tak zwykłego Kowalskiego można zrobić w balona, a potem będzie chodził na piechotę i wyczyniał to
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
zenonn
Samochód prywatny nie może kosztować więcej niż miesięczny przychód.
Kto kupuje droższy, żyje ponad stan.
ravauw
zeby nie dac sie zrobic w balona wystarczy:
- wybrac model samochodu, przejsc sie do salonu i wynegocjowac cene niech bedzie 85% wartosci katalogowej
- zapytac o kredyt gotowkowy, na samochod, pozyczyc od kogos...
- wejsc na olx, otomoto i sprawdzic ile kosztuja 3 letnie auta z danym przebiegiem

wziac kalkulator,
zeby nie dac sie zrobic w balona wystarczy:
- wybrac model samochodu, przejsc sie do salonu i wynegocjowac cene niech bedzie 85% wartosci katalogowej
- zapytac o kredyt gotowkowy, na samochod, pozyczyc od kogos...
- wejsc na olx, otomoto i sprawdzic ile kosztuja 3 letnie auta z danym przebiegiem

wziac kalkulator, wykonac podstawowe obliczenia matematyczne i taką oto praca jestesmy w stanie zaoszczedzic kilkadziesiat tysiecy w ciagu 3 lat, bo to jest roznica miedzy najmem na abonament a kupnem za gotowke. Sprawdzone na 3 roznych autach Audi A4, A5 i MB C.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki