REKLAMA

Kraków przyciąga branżę IT jak magnes, a pracy ciągle przybywa

2023-06-04 08:00
publikacja
2023-06-04 08:00

Kraków pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT – wskazuje raport o rynku IT w stolicy Małopolski. Firmy z tego sektora zatrudniają w Krakowie ok. 55 tys. specjalistów, a w ciągu ostatniego roku przybyło tam ok. 40 międzynarodowych podmiotów.

Kraków przyciąga branżę IT jak magnes, a pracy ciągle przybywa
Kraków przyciąga branżę IT jak magnes, a pracy ciągle przybywa
fot. Daniel Turbasa / / Shutterstock

Tegoroczny raport „Krakow IT Market Report” został opracowany przez firmę konsultingową MOTIFE oraz stowarzyszenie ASPIRE, zrzeszające firmy z sektora biznesowo-technologicznego w Krakowie.

Wśród głównych wniosków raportu na 2023 rok znalazło się stwierdzenie, że stolica Małopolski pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT a to, gdzie ulokowany jest biznes ma znaczenie dla sukcesu firmy. „Niektóre miejsca są równiejsze od innych. A Kraków jest jednym z nich" – skomentował Andrew Hallam, sekretarz generalny ASPIRE.

Według prezesa MOTIFE Michała Piątkowskiego obserwacje zawarte w tegorocznej edycji raportu o rynku IT w Krakowie wskazują na ciągłe dojrzewanie sektora IT w tym mieście. „Stolica Małopolski, niegdyś będąca lokalnym ośrodkiem, osiągnęła pozycję jednego z najatrakcyjniejszych miast na mapie specjalistów IT w Europie” - ocenił.

Według autorów raportu pozycja Krakowa na rynku IT pozostaje silna pomimo zmian, jakie wniosła popularyzacja pracy zdalnej i hybrydowej w związku z pandemią.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, cytowany w podsumowaniu raportu, wskazał na atrakcyjność miasta dla firm i mieszkańców. „Promując innowacyjność oraz rozwój gospodarki opartej na wiedzy, Kraków będący równocześnie świetnym miejscem do życia, przyciąga biznes, inwestorów i nowych mieszkańców” - zaznaczył.

Według opracowania w Krakowie pracuje ok. 55 tys. specjalistów IT, co stanowi znaczącą część z 360 tys. osób zatrudnionych w tym sektorze w Polsce. Liczba ta rośnie z roku na rok o około 10 proc.

W stolicy Małopolski – wskazano - pojawiło się w ostatnim roku ok. 40 nowych międzynarodowych firm, w tym Volvo, First Advantage czy Kaseya, czyli dwukrotnie więcej niż w roku 2021. W tym samym okresie zarejestrowano również 40 ukraińskich spółek informatycznych, które przeniosły się tam z powodu wojny.

„Przyczynia się to do zwiększenia różnorodności sektora technologicznego Krakowa” - oceniają autorzy opracowania.

Z raportu wynika że największym pracodawcą w sektorze IT w Krakowie jest HSBC z branży finansowej, który zatrudnia 2,5 tys. specjalistów. Poza tym w gronie pięciu największych pracodawców IT znajdują się: Comarch, Aptiv, EPAM Systems i Motorola Solutions – łącznie firmy te zatrudniają ponad 10 tys. pracowników IT.

Stolica Małopolski – zauważono w raporcie - nadal przyciąga gigantów technologicznych, czego przykładem jest firma Google, która po kilku latach nieobecności otworzyła tam znów swoje biuro, gdzie rozwija platformę Google Cloud.

Ponadto w Krakowie tworzy swoje oprogramowanie 19 międzynarodowych firm o statusie jednorożca, czyli prywatnych firm IT wycenianych na ponad miliard dolarów, tym samym jeszcze mocniej podkreślając atrakcyjność miasta jako ośrodka technologicznego.

Raport wskazuje również na wzrost oczekiwań płacowych w branży IT o ok. 15 proc. w 2022 roku, spowodowany w dużej mierze wysoką inflacją w Polsce i na świecie. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto dla nowo zatrudnionych programistów średniego szczebla wynosi ok. 19 tys. zł. „Tendencja ta jednak wydaje się spowalniać w 2023 roku” - zauważono.

autor: Rafał Grzyb

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jenak
Jezusie, jak tu pusto.

Kraków przyciąga IT, pracy przybywa.


Rozumiem, ale popieram.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki