REKLAMA
WEBINAR

Kowalski kontra fundusze. Rząd weźmie się za firmy hurtowo kupujące mieszkania

2022-10-21 06:04
publikacja
2022-10-21 06:04

W najbliższych tygodniach zostaną przedstawione rozwiązania prawne ws. regulacji hurtowego rynku mieszkań, preferujące nabywców indywidualnych - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Według niego rodziny nie powinny konkurować o mieszkania z funduszami inwestycyjnymi.

Kowalski kontra fundusze. Rząd weźmie się za firmy hurtowo kupujące mieszkania
Kowalski kontra fundusze. Rząd weźmie się za firmy hurtowo kupujące mieszkania
fot. Roman Babakin / / Shutterstock

"Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad regulacją hurtowego rynku mieszkań" - poinformował PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Wskazał, że "gotowe rozwiązania prawne zostaną przedstawione w najbliższych tygodniach tak, by nabywcy indywidualni jak najszybciej byli preferowani w zakupie mieszkania".

Zdaniem szefa MRiT "rodziny nie powinny przecież konkurować o mieszkania z funduszami inwestycyjnymi". Mieszkanie to podstawowe dobro i osoby indywidualne, decydujące się na jego zakup, muszą być uprzywilejowane - zaznaczył minister.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej mówił, że dla funduszy kupujących hurtowo mieszkania w Polsce będzie wprowadzona prawdopodobnie dodatkowa opłata. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (39)

dodaj komentarz
go_ral
a wystarczaloby wprowadzic ustawe ze lokale mieszkalne moga kupowac tylko osoby fizyczne i zakaz jest sprzedazy lokali mieszkalnych osobom prawnym
hfjdj
Gdyby tak było to Robyg właśnie by bankrutował a gospodarka mierzyła się z kryzysem na nieruchomościach.
hfjdj
Nie mówiąc już o tym jak bardzo odstraszała by taka heca inwestorów. Jak uważasz że to takie mądre to niedaleko jest państwo którego władca myśli podobnie jak ty. Ostatnio wprowadził zakaz podnoszenia cen. Pojedź tam i zobacz jak fajnie tam jest. Tylko uważaj co na siebie zakładasz bo za jakieś tam barwy, nie pamiętam jakie, od razu Nie mówiąc już o tym jak bardzo odstraszała by taka heca inwestorów. Jak uważasz że to takie mądre to niedaleko jest państwo którego władca myśli podobnie jak ty. Ostatnio wprowadził zakaz podnoszenia cen. Pojedź tam i zobacz jak fajnie tam jest. Tylko uważaj co na siebie zakładasz bo za jakieś tam barwy, nie pamiętam jakie, od razu pakują cie do suki i dostajesz oklep zanim się odezwiesz :)
jpelerj
Zybertolenie. Rodzina nigdy nie kupi tak tanio, jak fundusze w pakiecie. Najwyżej deweloper spuści funduszom bardziej z ceny. A zresztą - i tak deeloperzy przechodzą na podwykonawstwo dla funduszy, wiec o żadnym podatku mowy nie ma. Zybertoły dla ciemnoty, jak to w PIS.
ej_czy_nie
dziwne że pod tym artykułem nie ma trolleya ani wiborka ci dwaj od dawna tu twierdzili że żadnych fundów na rynku nierucha w PL NIE MA
hfjdj
To nawet nie chodzi o pakiet. Rynek korporacyjny jest inny i mniejszy. Pewna ilość pieniądza naturalnie krąży na tym rynku i nigdy z niego nie wyplywa. Przykładowo, kupuje fundusz mieszkania od dewelopera, a ten deweloper co z tymi pieniędzmi robi? Trzyma w banku który jest właścicielem tego funduszu. A co robi z zyskami? Ładuje To nawet nie chodzi o pakiet. Rynek korporacyjny jest inny i mniejszy. Pewna ilość pieniądza naturalnie krąży na tym rynku i nigdy z niego nie wyplywa. Przykładowo, kupuje fundusz mieszkania od dewelopera, a ten deweloper co z tymi pieniędzmi robi? Trzyma w banku który jest właścicielem tego funduszu. A co robi z zyskami? Ładuje w tenże fundusz. Może nie działa to tak wprost ale wiadomo jest że dla korporacji bardziej korzystne jest sprzedanie czegoś drugiej korporacji niż np. kowalskiemu. Mimo że cena będzie ta sama.
jpelerj odpowiada hfjdj
Ale realnie cena jest inna, mniejsza dla funduszu niż dla Kowalskiego. Bo fundusz ma dużo większe fundusze i możliwości. To jak bank w kasynie. Przekonujez gawiedź, że ceny dla funduszy nie są niższe? ;-)))
anty12
Już to słyszę od ponad roku a przecież to kolesie mateunia, więc będą razem kombinować jak przepisać na żonę działkę.
faramir_z_gondoru
W Niemczech lata temu wpuszczono fundy i teraz próbują na siłę ten problem rozwiązać (rząd odkupuje od fundów mieszkania, bo wielu Niemców na starość poszłoby pod most). Dlaczego nie uczymy się na błędach innych? Zawsze my Polacy musimy wyważać otwarte drzwi?
ruryk_czarny
…jeeezu, padło tylko słowo „fundusze” a zakredytowani/devy od razu szczytują w orgaźmie…Na początek, może ustalmy jaki procent rynku stanowią fundusze-otóż: marny. Po drugie, raczej nikt posiadający więcej niż dwie szare komórki nie zainwestuje w kraju tak niestabilnym. I dramatyczny odpływ dolara w ostatnich miesiącach to potwierdza-…jeeezu, padło tylko słowo „fundusze” a zakredytowani/devy od razu szczytują w orgaźmie…Na początek, może ustalmy jaki procent rynku stanowią fundusze-otóż: marny. Po drugie, raczej nikt posiadający więcej niż dwie szare komórki nie zainwestuje w kraju tak niestabilnym. I dramatyczny odpływ dolara w ostatnich miesiącach to potwierdza-no chyba że fundusze kupują mieszkania za kolumbijskie peso, no to wtedy przepraszam. Wreszcie, ta ustawa przeciwko funduszom będzie miała na celu opodatkowanie wszystkich, którzy posiadają więcej niż jedno mieszkanie, Polska bankrutuje i na gwałt szuka pieniędzy-powodzenia zatem dla wszystkich, którzy myśleli ze nieruchomość uchroni ich majątek, czekam tylko na rozszerzenie „podatku od deszczu” w pełnowymiarowy kataster na np. 10% wartości nieruchomości…

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki