Kowalczyk: Podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł i jednolity podatek od 2018 r.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, wraz z wprowadzeniem jednolitego podatku nastąpi od 2018 r. - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Jeszcze przed tygodniem premier Szydło mówiła, że wprowadzenie jednolitego podatku nie jest przesądzone. 

Premier Beata Szydło i minister Henryk Kowalczyk
Premier Beata Szydło i minister Henryk Kowalczyk (fot. Krystian Maj / FORUM)

"Kwota wolna będzie wmontowana w nowy system podatkowy, o którym mówiliśmy. Chcemy ją, zgodnie z naszymi deklaracjami, podnieść do 8 tys. zł. Ale stanie się to dopiero od 2018 roku. (...) rząd pracuje nad całościowym systemem podatkowym, który zostanie wdrożony w postaci jednolitej daniny od 2018 roku" - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" Kowalczyk.

Jeśli rząd nie zaproponuje jednolitego podatku, to zaproponuje jedną z form kwoty wolnej od podatku - mówiła przed tygodniem premier Beata Szydło w TVN24.

Premier powtórzyła, że rząd nie zdecyduje się na wprowadzenie jednolitego podatku, jeśli będzie on uderzał w przedsiębiorców. Dodała, że wtedy zadecyduje się na realizację kwoty wolnej. "Jeśli nie, to pewnie zaproponujemy kwotę wolną, chociaż nie w takiej wysokości jak zaproponował pan prezydent" - powiedziała. Prezydent Andrzej Duda proponuje kwotę wolną w wysokości 8 tys. zł.

"Biorę pod uwagę możliwość budżetu. Być może będziemy podnosić stopniowo, być może progresywnie, być może na początek objęte będą osoby o niższych dochodach" - powiedziała.

Jednolity podatek - kto zyska, a kto straci?

Jednolity podatek - kto zyska, a kto straci?

Poznaliśmy kolejne informacje na temat największej reformy podatkowej od 23 lat. Wszystko wskazuje na to, że „jednolity podatek” najmocniej uderzy w przedsiębiorców i samozatrudnionych. Zyskać mają najmniej zarabiający.

Tzw. jednolity podatek ma złączyć w jedną daninę wszystkie obecne podatki nakładane na pracę: tzw. składki na ZUS i NFZ oraz PIT. Pomysł jest taki, że skoro i tak płacimy prawie 40% od każdej zarobionej złotówki, to niech to przynajmniej będzie jeden przelew i jasne zasady obliczania jego kwoty.

Szefowa rządu była pytana m.in. czy zamierza przeprosić opinię publiczną za niespełnienie obietnicy ze swojego sejmowego expose dotyczącej podniesienia kwoty wolnej od podatku.

"Nie muszę przepraszać, bo po pierwsze przed nami jest jeszcze co najmniej trzy lata rządów i wszystkie obietnice spełnimy" - zadeklarowała Szydło. Jak dodała, jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie jednolitego podatku, to on "rozwiązałby również problem kwoty wolnej od podatku".

"Jeżeli nie wprowadzimy jednolitego podatku, wówczas będziemy proponowali rozwiązanie dotyczące kwoty wolnej od podatku, pewnie nie w takiej wysokości, jak zaproponował pan prezydent w swoim projekcie, czyli 8 tys. zł" - zaznaczyła szefowa rządu. "Będziemy wtedy rozważali stopniowe dochodzenie do tej kwoty" - dodała premier.

Jak tłumaczyła, być może będzie to "progresywne dochodzenie" do tej kwoty, a być może na początek "będzie obejmowało tylko i wyłącznie te grupy o niższych dochodach".

nik/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~Muminek

Wiem jedno sam mam firmę i widzę jedno spadek sprzedaży , coraz większe zatory płatnicze, odchodzenie marketów czyli kapitału zagranicznego w większości od polskiego producenta.....więc zastanawiam się ile jeszcze firmy pociągnął ten kraj rodzime małe firmy bo to one dają najwięcej do budżetu.......a korporacje, sieci ten podatek płacą zagranica.... wszystko sprowadzają od krajów 3 świata typu Chiny, Wietnam, Indii...... A tu zakład za zakładem pada ( mówię o samych textyliach np.).... Sam myślę o zamknięciu firmy i wyprowadzeniu się z polski....bo nie widzę tu perspektyw do normalnego życia a do życia jak w państwie policyjnym....bo tak się czuję.....moja opinia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~po_prostu_ją

tow.kowalczyk ,podwyższona kwota wolna dzięki TK należy nam się podatnikom od 1.12.2016 i postanowienie te należy wykonać ,zaczęliście od strony dupy to teraz się z tym problemem bujajcie ,czekamy na te 6,5tys wolnej kwoty w konstytucyjnym terminie,nie podnoś reki na konstytucje,wiesz co prezes robi z podniesioną ręką na podatnika

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~123

Czarny łabędź jeszcze nie nadpływa, ale widać zarys jego sylwetki na finansowym horyzoncie.
Kolejne zabawy z rolowaniem długu na utrzymanie obecnej, rozdętej administracji oraz zmasowane ataki UKS na VATowców mogą skutecznie zrobić z naszej gospodarki paraolimpijczyka. A wiadomo że lepsze od paraolimpiady jest bieganie. Jednolity podatek powinien być podatkiem OD OBROTU, a nie koncentratem wszystkich danin - bo jedyny plus z tego taki, że Polacy wreszcie zobaczą ile oddają kasy w podatkach - zapewne ulgi jeszcze bardziej ograniczą...Ci co mają własnościowe nieruchomości/dobrze zdywersyfikowane oszczędności mają fajnie - reszta będzie żuć szyszki i myśleć o mielonych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~NIE

Podatek od obrotu to skrajny debilizm, bo może być płacony nawet przy ogromnych stratach!

! Odpowiedz
1 3 ~soon

Czyli wystarczy czasu aby się wycofać na skutek nieprzewidzianych trudności budżetu w 2017 r.

Ustawy z niebieskiej teczki ?
Dużo by o tym rzadzie pisać.
Polsce grozi katastrofa
soon

! Odpowiedz
0 3 ~taxforus

Rozumię że wszystkiego od razu się nie da ale oby te 8 tys. wprowadzili! I koniecznie uprościć maksymalnie to chore prawo podatkowe! Wtedy byśmy trochę odetchnęli !

! Odpowiedz
0 2 ~_nie_igrajcie_z_ogni

od tej podwyższonej kwoty zasądzonej przez TK należało zacząć, bo to jest nakaz wykonania postanowień TK i tego nie da się wliczyć w obietnice, najwyżej te dodatkowe 1,5 tys których nie zobaczymy a później obiecywać gruszki na wierzbie,

! Odpowiedz
2 4 ~eveddd

wszędzie na zachodzie (UK, May 9%, USA, Trump 15%) jest trend do OBNIŻENIA podatków. A u nas odwrotnie. Brawo Ty.

! Odpowiedz
1 2 ~vgfvbb

A propos Min. Gowina to w tym układzie jest jeden władca a minister ma Gowino do powiedzenia

! Odpowiedz
2 3 ~xyz

1) PO, która zaproponowała podatek jednolity PRZEGRAŁA WYBORY.

Towarzyszu Kowalczyk! NIE macie mandatu demokratycznego do wprowadzenia takiej zmiany!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.