REKLAMA

PIE: Koszt wytworzenia prądu z elektrowni jądrowej jest 2,5-4 razy niższy

2022-08-04 09:36
publikacja
2022-08-04 09:36
PIE: Koszt wytworzenia prądu z elektrowni jądrowej jest 2,5-4 razy niższy
PIE: Koszt wytworzenia prądu z elektrowni jądrowej jest 2,5-4 razy niższy
fot. Petr Svarc / / FORUM

Koszt wytwarzania energii w elektrowni jądrowej jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowej. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr, a węglowej blisko 50 gr - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny.

"Koszt wytwarzania energii elektrycznej w cyklu życia elektrowni jądrowych jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowych na parametry nadkrytyczne. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr. Dla porównania, obecny koszt wyprodukowania 1 kWh z nowej elektrowni węglowej wyniósłby blisko 50 gr" - poinformował Instytut w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE.

Uwaga: wariant EPR1 zakłada budowę 6,6 GW, EPR2 9,9 GW, AP1000 6,7 GW a APR1400 8,4 GW. W badaniu przyjęto średnią cenę węgla na poziomie 248 PLN/tonę (średnia indeksu PCMSI za 2021 r.), cenę paliwa jądrowego przyjęto na poziomie 40 USD/lb, współczynnik wykorzystania mocy elektrowni jądrowej – 93 proc., współczynnik wykorzystania mocy dla nowych nadkrytycznych bloków węglowych – 85 proc., koszty budowy nowego bloku węglowego – 6,6 mld PLN/GW, koszt budowy nowych bloków jądrowych jako średnia między ceną ofertową a kosztami finalnymi FOAK (First of a Kind) odpowiednio EPR1 – 37 mld PLN/GW, EPR2 – 36 mld PLN/GW, AP1000 – 26 mld PLN/GW i APR1400 – 15 mld PLN/GW, koszt EU ETS na poziomie średniej z okresu 03.01.2022-26.07.2022 wyniósł 83,36 EUR/tonę, współczynnik intensywności emisji elektrowni węglowej na poziomie 835 gCO2/kWh i spalanie węgla na poziomie 0,51 kg/kWh. We wszystkich przypadkach założono czas działania bloków równy 50 lat. Średni kurs EUR/PLN i USD/PLN według danych NBP za 2021 r. W analizie w obu przypadkach pomijamy obsługę kosztu finansowania inwestycji (koszt kapitału). (PIE)

Dodano, że niższy koszt energii wyprodukowanej przez elektrownie jądrowe wynika głównie ze znacznie niższych kosztów paliwa (ok. 2,5-3 gr/kWh) niż w elektrowniach węglowych, dla których do cen węgla trzeba także doliczyć koszt certyfikatów emisji CO2 (łącznie 44,8 gr/kWh). "Elektrownie węglowe pozostają więc znacznie bardziej wrażliwe na czynniki o dużej zmienności" - oceniono.

Podkreślono, że poza wyższą opłacalnością elektrownie jądrowe charakteryzują się zerową emisją bezpośrednią i bardzo niską emisją w przeliczeniu na cały cykl życia (tj. wytworzenie komponentów, proces budowy, działanie elektrowni, logistyka, rozbiórka, utylizacja odpadów) wynoszącą średnio 12 gCO2/kWh.

PIE - powołując się na Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu - przypomniał, że to taki sam wynik jak dla wiatraków na lądzie (onshore), ponad 3-krotnie niższy od fotowoltaiki instalowanej na dachach budynków (średnio 41 gCO2/kWh) i od 61 do 76 razy niższy niż dla energetyki węglowej (od 740 do 910 gCO2/kWh w całym cyklu życia dla nowych elektrowni węglowych. (PAP)

amac/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (26)

dodaj komentarz
lebski_gosc
Po co w kolonii tania energia? No na logikę mam pod sobą podległe państwo, wrzucam swoje marionetki jako polityków które dodatkowo robią zamęt między sobą co by skłócić tubylców, jakbym im dał tanią energię to by się szybciej rozwijali i kiedyś kiedyś mogli by się zbuntować albo przejrzeć na oczy.
bha
Mniej nienasyconej sterowanej furtkowo-sznurkowej zachłanności rynkowej na Mamonę i coraz większe zyski, a będzie taniej i bez potrzeby drogiego atomu.
powiemwamcomysle
A ile kosztowalo sprzatanie Czarnobyla i Fukushimy. Koszty ponosimy do tej pory, niedawno wrzucalismy sie na nowy sarkofag nad reaktorem w czarnobylu. Dlaczego nie podaje sie negatywnych kosztow zewnetrzych w kalkulacjach tej imprezy?
pikawka
glupota ludzka wyrzadza wiecej szkod kazdego roku niz obie te katastrofy razem wziete.
prezestak
A my w cebulandi mamy wyngla na 200 lat i nam żaden atom czy wiatraki nie potrzebne
1984
Super założenia przyjął PIE. Np cena uranu 40$/lb podczas gdy poniżej 50$ jeden z największych dostawców jakim jest Cameco nie chce go kopać. Albo 93% wykorzystanie mocy zainstalowanej... niby jak skoro coraz popularniejsze jest PV? Komu w pogodny letni dzień opchną ten prąd? A co z nocami gdy popyt spada nawet o 10 GW w porównaniu Super założenia przyjął PIE. Np cena uranu 40$/lb podczas gdy poniżej 50$ jeden z największych dostawców jakim jest Cameco nie chce go kopać. Albo 93% wykorzystanie mocy zainstalowanej... niby jak skoro coraz popularniejsze jest PV? Komu w pogodny letni dzień opchną ten prąd? A co z nocami gdy popyt spada nawet o 10 GW w porównaniu z dziennym szczytem? Aby EJ wykręciła 93% wykorzystanie mocy to będzie pracowała non stop, a inne elektrownie przejmą na siebie obowiazek redukcji mocy. Pytanie jak operator to wymusi i kto za to zapłaci gdyż wyłączenie na kilka godzin to jest koszt.

Można tak długo, choćby kosz budowy w którym ostatnio nikomu nie udało się zmieścić. Albo założenie, ze EJ będzie pracowała 60-80 lat podczas gdy projektowane na 40 lat obecne reaktory już po 30-tce zaczęły się sypać. O tzw SWU które drożeje w oczach i spadajacym w oczach wydobyciu uranu nawet nie wspomnę. Super biznes nam wciskają!
pikawka
niekoniecznie bo przeciez na finalny koszt atomu sklada sie jeszcze scislej niedoprecyzowany domiar rzadowy czy wspolnotowy bo ktos przeciez musi zaplacic za caly zestaw nowych zagrozen ktore by taka atomowa transformacja zielonej propagandy energetycznej musiala wywolac :) jak widac kolory w obecnej rzeczywistosci sa bardzo wazne niekoniecznie bo przeciez na finalny koszt atomu sklada sie jeszcze scislej niedoprecyzowany domiar rzadowy czy wspolnotowy bo ktos przeciez musi zaplacic za caly zestaw nowych zagrozen ktore by taka atomowa transformacja zielonej propagandy energetycznej musiala wywolac :) jak widac kolory w obecnej rzeczywistosci sa bardzo wazne i trzeba tego pilnowac.
gizmond
Wszyscy zapominaja kto bedzie finalnie budowac elektrownie atomowe w Polsce.
obojetnie kto wygra przetarg, Amerykanie, Japonczycy, Niemcy, Francuzi - ostatecznie wykonawca zawsze bedzie pan Zdzichu z panem Mietkiemm bo wiadomo koszty, a oni maja swietna oferte, to wlasnie oni beda wylewac beton, zakladac wszystkie instalacje.
Wszyscy zapominaja kto bedzie finalnie budowac elektrownie atomowe w Polsce.
obojetnie kto wygra przetarg, Amerykanie, Japonczycy, Niemcy, Francuzi - ostatecznie wykonawca zawsze bedzie pan Zdzichu z panem Mietkiemm bo wiadomo koszty, a oni maja swietna oferte, to wlasnie oni beda wylewac beton, zakladac wszystkie instalacje. Gdy juz wszystko zostanie zbudowane, wejdziemy w etap 2, to doskonala posada, a trzeba gdzies przeciez dac zarobic kuzynowi (obojetnie kto wtedy bedzie u wladzy), a wiadomo kuzyn jak szwagier zna sie na wszystkim - moze sterowac aparatura w elektrowni.
Prad moze bedzie i tani, ale szkoda bedzie potem ogradzac polowe terytorium kraju w nowej Zonie, ale moze przynajmniej niebo bedzie ladnie swiecilo, i wyjdzie taniej oswietlac miasta.
No i nie zapominajmy w wzroscie produktywnosci, dodatkowe konczyny jakie pojawia sie u naszych potomkow zwieksza ich produktywnosc w fabrykach
lipsk
Prąd najtańszy jest z wegla brunatnego i nikt nic tańszego do dziś nie wymyslił. A poza tym elektrownie jądrowe nie załatwiaja problemu ogrzewania. Czekam na proponowane rozwiązania jak ogrzać duże miasta w naszym klimacie . No chyba że atomówki będą stać w każdym mieście.
gronostaj
pompa ciepła... na prąd? Elektrownia atomowa świetnie się sprawdzi.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki