REKLAMA

Kościński: Szczyt inflacji w styczniu i lutym

2021-12-03 08:06, akt.2021-12-03 09:34
publikacja
2021-12-03 08:06
aktualizacja
2021-12-03 09:34
Kościński: Szczyt inflacji w styczniu i lutym
Kościński: Szczyt inflacji w styczniu i lutym
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Szczyt inflacji w styczniu i lutym - powiedział w wywiadzie dla Interii minister finansów Tadeusz Kościński.

"Wiem, że inflacja idzie do góry trochę szybciej niż byśmy wszyscy chcieli, ale mam nadzieję, że ona jest pod kontrolą, że ten szczyt będzie w styczniu, lutym i będziemy schodzić w dół, a nie, że stracimy kontrolę" - powiedział.

"Dopiero teraz będą działały te narzędzia w postaci wyższych stóp procentowych, co wyhamuje troszeczkę popyt na kredyty. Miejmy nadzieję, że schłodzi to inflację. Spodziewamy się, że jej szczyt będzie w styczniu, lutym - dodał minister finansów" - dodał.

Prognozujemy wzrost gospodarczy na poziomie 4,9 proc.

OECD szacowało, że polska gospodarka będzie w tym roku rosła ponad 5 proc., w przyszłym roku również ponad 5 proc. My prognozujemy, że będzie to 4,9 proc. - powiedział w piątek minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że finanse są zdrowe.

Jak wskazał w piątek szef resortu finansów w TVP 1, "polska gospodarka działa dobrze, widać ożywienie".

"OECD prognozowało, że nasza gospodarka będzie w tym roku rosła ponad 5 proc., w przyszłym roku również ponad 5 proc. My prognozujemy, że będzie to 4,9 proc." - wskazał Kościński.

Zwrócił uwagę, że mimo iż w 2021 r. rząd prognozuje na koniec roku deficyt budżetowy, na koniec października zanotowano nadwyżkę. "Mieliśmy nadwyżkę o 50 parę mld; na kontach bieżących finansów publicznych - mamy ponad 150 mld zł" - wskazał Kościński.

"Można powiedzieć, że finanse są zdrowe, gospodarka też, jak widać, dobrze działa" - zaznaczył szef MF.

Jak stwierdził, na koniec tego roku w budżecie "mamy 40 parę mld - żeby mieć deficyt, ale pewnie to będzie dużo, dużo mniej".

Kościński wyjaśnił, że deficyt nie wynika z tego, że "finanse publiczne mają kłopot", ale raczej ma to związek z tworzeniem poduszki finansowej. "Wygląda na to, że pandemia się stabilizuje, ale przychodzi nowy wariant Omicron - nie wiemy, co może się stać" - powiedział. Dodał, że trzeba być przygotowanym na każdą sytuację: albo ratować gospodarkę ponownie, albo ją rozwijać.

Zwrócił uwagę, że KE jeszcze nie nakazuje Polsce konsolidacji fiskalnej w przyszłym roku. "A więc skorzystamy z tej okazji. Planujemy deficyt. Czy będzie taki duży, to czas pokaże" - powiedział.

Kościński pytany o inflację, która w zeszłym miesiącu sięgnęła w Polsce 7,7 proc., przy średniej unijnej 4,4 proc., powiedział: "To jest kwestia czasu, gdy nasza gospodarka będzie się schładzała i inflacja będzie spadała, a gospodarki w innych krajach będą dalej rosły w obecnym tempie i inflacja będzie tam wyższa".

Minister ocenił, że Polska miała jedną z najpłytszych recesji w całej UE, "więc nasza gospodarka wystrzeliła dość mocno i mamy konsekwencje tego".

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2022 r. wyniesie 5,2 proc., a w 2023 r. 3,3 proc. - wynika z najnowszego raportu OECD. OECD prognozuje średnioroczną inflację CPI w Polsce w 2022 r. na poziomie 6,2 proc., a w 2023 r. 3,5 proc. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

map/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (12)

dodaj komentarz
3456
darmowe szczepionki , podwyżki ,i to spore w budżetówce covidowa inflacja ,to nie koniec tanga ,zobaczymy co jankesi wykręcą
podatnik-
Przypominam, że Ministrem Finansów jest absolwent szkoły Goldsmith’s University of London(poz. 1669 na świecie) posiadający niestety tylko licencjat!(Gazeta prawna.pl twierdzi,że tylko średnie) Ciekawe ile by się śmiali z dyplomu magistra otrzymanego na Akademii Leona Koźmińskiego gdyby absolwent chciał w USA nostryfikować Przypominam, że Ministrem Finansów jest absolwent szkoły Goldsmith’s University of London(poz. 1669 na świecie) posiadający niestety tylko licencjat!(Gazeta prawna.pl twierdzi,że tylko średnie) Ciekawe ile by się śmiali z dyplomu magistra otrzymanego na Akademii Leona Koźmińskiego gdyby absolwent chciał w USA nostryfikować go na poziomie magistra jeżeli dostanie licencjat to niech się cieszy! , w momencie gdy inflacja obija się o 10%, w PRLu bis ,który jest bankrutem od poczęcia i do tego zadłużonym na 7 bilionów(naszych bilionów) PLN? I gdzie wróżenie poziomu inflacji(przypominam inflacja przebiła poziom 10% już dawno) z fusów z kawy skończyło się w PRLu(było ulubioną wróżbą na końcu ze smakiem zjadaną) wraz z pojawieniem się w PRLu bis filtrów do kawy!
scuti1986
Matołusz studiował historię więc też g*wno wie o gospodarce co widać na co dzień, a Kaczor kiblował w szkole średniej... miernoty najlepiej czują się wśród miernot, szkoda tylko, że naród cierpi na tych partaczach... z drugiej strony, naród wybrał, naród ma
andregru
Czy w Polsce nie many swoich wykształconych ludzi ? Jeden finansista z MF był z Anglii drugi z Izraela ale ze znaczkiem Polski Walczącej w klapie !
pstrzezek
Mądry i wykształcony nie będzie się pchał w to bagno. Stąd masz rzeszę dyletantów na najwyższych szczeblach władzy. Myślenie jest zbędne gdy decyzjie i tak podejmuje kto inny
loool
Kazdy ekonomista wie ze inflacja jest jak kula sniezna , jak juz sie toczy z gory to ciezko zatrzymac. Juz 2 stycznia ludzie dopiero zobacza co to podwyzki, rzucą sie do pozbywania oszczednosci bo wpadna w panike ze z dnia na dzien tracą coraz wiecej. To jest jak panika w tłumie, tego sie nie opanuje łatwo.
godojoshi
Jak się pytałem niedawno o ceny pani w piekarni, to powiedziała, żebym się cieszył, bo zobaczę co to znaczy podwyżki w styczniu. Nieźle, bo w tejże piekarni od początku covidu zwykły biały chleb podrożał 30%
szprotkafinansjery odpowiada godojoshi
Jak się ludzie rzucą w styczniu zamieniać zaskórniaki na roczny zapas chleba, to dopiero zobaczysz :(
andregru
"rzucą sie do pozbywania oszczednosci bo wpadna w panike " to właśnie powoduje wzrost ceny euro i napędza inflację . A przyczynia się do tego internet i media .

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki