REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Niemcy wypadły z pierwszej dziesiątki najbardziej innowacyjnych państw świata. Polska w innej lidze

2025-09-16 14:13
publikacja
2025-09-16 14:13
Dodaj Bankier.pl w Google

W pierwszej dziesiątce rankingu najbardziej innowacyjnych państw zabrakło miejsca dla największej europejskiej gospodarki, czyli Niemiec. Na ich miejscu po raz pierwszy w historii tego zestawienia pojawiły się Chiny. 

Niemcy wypadły z pierwszej dziesiątki najbardziej innowacyjnych państw świata. Polska w innej lidze
Niemcy wypadły z pierwszej dziesiątki najbardziej innowacyjnych państw świata. Polska w innej lidze
fot. Giuseppe Piazzese / / Shutterstock

Chińskie spółki zwiększają nakłady na badania i rozwój, co znalazło odzwierciedlenie w rankingu najbardziej innowacyjnych krajów autorstwa Światowej Organizacji Własności Intelektualnej ONZ (WIPO) - poinformowała agencja Reutera.

W przedstawionej 16 września nowej odsłonie zestawienia Global Innovation Index (GII) obejmującym 139 gospodarek, które zostały poddane klasyfikacji na podstawie 78 wskaźników, Pekin wyprzedził Berlin, zajmując 10. pozycję. Tym samym Niemcy znalazły się poza pierwszą dziesiątką rankingu. 

W 2024 r. Chiny złożyły około jednej czwartej międzynarodowych wniosków patentowych, pozostając ich największym źródłem, podczas gdy Stany Zjednoczone, Japonia i Niemcy (które łącznie stanowią 40% wszystkich wniosków) odnotowały niewielkie spadki - wskazali autorzy badania.

Liczba wydawanych patentów jest powszechnie postrzegana jako ważny znak siły gospodarczej kraju i jego innowacyjności. Według GII Chiny mają szansę stać się również państwem, które wydaje najwięcej na badania i rozwój, szybko zamykając lukę w finansowaniu sektora prywatnego.

Wakacje na giełdzie

Ogólna tendencja dotycząca nakładów na innowacje na świecie jest jednak spadkowa. Zdaniem autorów rankingu, zmniejszające się inwestycje sprawią, że globalny wzrost działalności badawczo-rozwojowej wyhamuje w tym roku do 2,3% z 2,9% w roku ubiegłym, co będzie najniższym wynikiem od 2010 roku po kryzysie finansowym. 

Szwajcarzy górą, Polska w europejskiej trzeciej lidze

Pierwsze miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych państw przypadło Szwajcarii, która zajmuje je niezmiennie od 2011 roku. Za nią plasowały się Szwecja i Stany Zjednoczone. Pozostałe kraje, które znalazły się w pierwszej dziesiątce listy to kolejno: Korea Południowa, Singapur, Wielka Brytania, Finlandia, Holandia i Dania. 

11. miejsce przypadło Niemcom, a za nimi znalazły się Japonia, Francja, Izrael, Hongkong, Estonia, Kanada, Austria oraz Norwegia zamykająca pierwszą dwudziestkę.

Polska zajęła 39. pozycję, plasując się m.in. za Bułgarią (37. miejsce), Węgrami (36.) Litwą (32.) i Czechami (31.). Gorzej spośród państw Unii Europejskiej od naszego kraju wypadły Chorwacja (40. miejsce), Łotwa (41.), Grecja (42.), Słowacja (47.) i Rumunia (49.). 

Oprac. MM

Źródło:
Tematy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
talmudd
czy republika bananowa to juz .....dzapan ??
samsza
Pojawiła się innowacja w Austrii, że w Polsce są "niemieckie ziemie", o których zwrot można wystąpić...

https://wpolityce.pl/polityka/740697-austriacki-dzialacz-grozi-prezydentowi-polski-burza-w-sieci
_xyz
Przepraszam, to sterowniki i protokoły Siemensa z lat 90-tych to już nie innowacja ? ;)
pstrzezek
Uwielbiam tą cebulową radość w komentarzach że sąsiadowi coś nie wyszło. Mimo że sąsiada nie dogonimy nawet jakby przez 30 lat stał w miejsciu ;) Nic tak nie cieszy Janusza jak nieprzeczytana książka i gdy sąsiadowi coś nie wychodzi
dariusz1976
Brawo niemcy.
Oby tak dalej, trzymam za was kciuki.
Nie ciągnijcie tylko Nas w tym samym kierunku!
old_roughneck
Polska na 39?
Musi nie doceniają naszych europalet!
helixo
Za mało subsaharyjskich książąt pościągali, muszą podwoić wysiłki i będzie innowacja jak malowana :)
sterl
A coś więcej? ,podejrzewam ,że chodzi o procent pkb na badania i rozwój ?
zenonn
Global Innovation Index (GII)
Ranking powstaje na podstawie setek wskaźników, które dzieli się na dwie główne grupy:
Innovation Input (czynniki sprzyjające innowacjom):
Instytucje – stabilność polityczna, jakość regulacji, efektywność rządu, poziom demokracji i bezpieczeństwa prawnego.
Kapitał ludzki i badania – jakość
Global Innovation Index (GII)
Ranking powstaje na podstawie setek wskaźników, które dzieli się na dwie główne grupy:
Innovation Input (czynniki sprzyjające innowacjom):
Instytucje – stabilność polityczna, jakość regulacji, efektywność rządu, poziom demokracji i bezpieczeństwa prawnego.
Kapitał ludzki i badania – jakość edukacji, liczba studentów, wydatki na badania i rozwój (R&D), liczba naukowców.
Infrastruktura – dostęp do ICT (internet, telekomunikacja), infrastruktura transportowa i energetyczna, ekologia.
Sofistykacja rynku – dostępność kapitału, kredytów, inwestycji venture capital.
Sofistykacja biznesu – współpraca między uczelniami a przemysłem, inwestycje przedsiębiorstw w badania, absorpcja technologii.
Innovation Output (efekty innowacji):
Wiedza i technologie – liczba patentów, publikacji naukowych, eksport zaawansowanych technologicznie produktów, produktywność.
Kreatywne produkty – eksport dóbr i usług kreatywnych (np. design, media, oprogramowanie), liczba znaków towarowych, rozwój kultury i branż kreatywnych.
Wynik końcowy to średnia z tzw. Innovation Input Sub-Index i Innovation Output Sub-Index.
Dlaczego Szwajcaria od lat jest pierwsza?
Bardzo wysokie wydatki na badania i rozwój (zarówno państwowe, jak i prywatne).
Silny sektor farmaceutyczny, chemiczny i technologiczny.
Duża liczba zgłoszeń patentowych i znaków towarowych.
Wysoka jakość edukacji i współpracy nauki z biznesem.
Stabilne, przejrzyste instytucje i przyjazne środowisko dla innowacji.
dasbot odpowiada zenonn
W Szwajcarii najbardziej innowacyjne mają prawo bankowe pozwalające na zachowanie anonimowości. I realne stanowienie prawa poprzez instytucję referendum. Ergo, jedyny kraj na świecie, który stara się postawić tamę fasadowej plutokracji, którą szumnie nazywa się demokracją...........Clown world.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki