REKLAMA

"Polski ład" w obecnym kształcie? Gowin: Wyższe podatki będą płacić miliony ciężko pracujących Polaków

2021-07-24 21:24
publikacja
2021-07-24 21:24
"Polski ład" w obecnym kształcie? Gowin: Wyższe podatki będą płacić miliony ciężko pracujących Polaków
"Polski ład" w obecnym kształcie? Gowin: Wyższe podatki będą płacić miliony ciężko pracujących Polaków
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Doskonale znam zasady Polskiego Ładu i w ogromnej większości popieram; natomiast rzeczywiście jest trwająca różnica zdań jeżeli chodzi o kwestie podatkowe - powiedział w sobotę lider Porozumienia, wicepremier i szef MRPiT Jarosław Gowin.

"My dlatego z brakiem akceptacji podchodzimy do dotychczasowych propozycji Ministerstwa Finansów, bo one oznaczałyby nie, że jacyś bogacze będą wyżej opodatkowani, bo to można rozważyć, tylko że wyższe podatki będą płacić miliony ciężko pracujących Polaków" - zaznaczył Gowin w Polsat News.

Jak wskazał "dzięki propozycji Porozumienia, mojej własnej, jeśli chodzi o osoby zatrudnione na umowę o pracę, nie będzie płacił wyższych podatków nikt, kto zarabia do 13 tys. zł brutto i to jest rozwiązanie, które my akceptujemy". "Gorzej jest, jeżeli chodzi o przedsiębiorców, o osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Tutaj podatki zaczynałyby rosnąć od poziomu 6 tys. zł" - powiedział Gowin.

"To uderzałoby już nawet nie w małe firmy, nie mówiąc o średnich. To uderzałoby w firmy mikro" - podkreślił Gowin. "W czasach pandemii, w czasach wychodzenia z trzeciej i przygotowywania się na niestety bardzo prawdopodobną czwartą falę - uderzenie w mikro, małe, średnie firmy" - mówił.

Pytany o ustalenia w tej sprawie z PiS Gowin przyznał, że "są pewne ustępstwa na rzecz naszych argumentów, ustępstwa wynikające po prostu z siły tych argumentów". "Mam nadzieję, że dojdziemy do kompromisu" - powiedział.

"Dlaczego przedsiębiorcy zarabiający po kilka tysięcy złotych miesięcznie, podejmujący ryzyko i nie mający gwarancji zarobków, mieliby być wyłączeni z zasady kwoty wolnej od podatku. Naszym zdaniem każdy Polak zasługuje na kwotę wolną od podatku, także ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą" - mówił wicepremier i zaznaczył, iż na przykład na ten postulat nie ma jeszcze zgody PiS.

Jak wskazał, zmiany podatkowe "trzeba przegłosować łącznie z Senatem do końca listopada". "Uważam, że prace nad tą ustawą powinny się rozpocząć jak najszybciej. Czekamy, kiedy PiS przedstawi ten projekt opinii publicznej. (...) W momencie, kiedy ten projekt zostanie przedstawiony w wersji finalnej w ocenie PiS, z całą pewnością zasiądziemy do rozmów, bo i naszym partnerom z PiS i Porozumieniu zależy na tym, aby te rozwiązania były jak najkorzystniejsze dla wszystkich Polaków" - zapewnił Gowin.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w środę, że jeśli chodzi o projekt ustawy podatkowej będący częścią Polskiego Ładu, to trwają ostatnie ustalenia co do jego kształtu. "Spodziewam się, że trafi do Sejmu we wrześniu" - dodawał.

Gowin zwolennikiem ograniczeń dla osób niezaszczepionych

Jestem kategorycznym przeciwnikiem przymusowych szczepień, ale równocześnie jestem kategorycznym zwolennikiem rozwiązań wprowadzających ograniczenia dla niezaszczepionych - powiedział w sobotę lider Porozumienia, wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin.

Gowin, był pytany w Polsat News, czy Polska powinna iść w ślady państw m.in. Francji, które wprowadzają ograniczenia dla niezaszczepionych przeciwko Covid-19, m.in. zezwalając na korzystanie z kin czy restauracji osobom zaszczepionym.

"Jestem kategorycznym przeciwnikiem przymusowych szczepień i równocześnie jestem kategorycznym zwolennikiem takich rozwiązań" – stwierdził Gowin.

"Mówię to z pełną odpowiedzialnością, po pierwsze jako minister odpowiedzialny za gospodarkę. Ci, którzy się nie szczepią, bez ważnych powodów medycznych, zagrażają tysiącom polskich firm, milionom miejsc pracy" – powiedział.

"Ale mówię to także jako dziadek. Mówię to, jako ktoś kto jest bardzo zaniepokojony o przyszłość, o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży" – dodał.

Lider Porozumienia, pytany czy może powiedzieć, że za miesiąc czy dwa stadiony, restauracje czy kina będą otwarte tylko dla osób z tzw. paszportem covidowym, odparł, że "tego nie może powiedzieć, bo musi to być decyzja całego rządu".

"Ja jestem zdecydowanie za tym rozwiązaniem. Jestem w stałym kontakcie z organizacjami biznesowymi, także ze związkami zawodowymi, bo przewodniczę Radzie Dialogu Społecznego. Uważam, że z punktu widzenia naszej odpowiedzialności za przyszłość Polski powinniśmy takie rozwiązania wprowadzić" – stwierdził.

Na uwagę prowadzącego, że niektórzy prawnicy podnoszą wątpliwości co do konstytucyjności rozwiązania, Gowin odparł, że "w każdej sprawie znajdzie się prawników, którzy z wielkim przekonaniem będą formułowali z dobrymi argumentami, stanowiska przeciwstawne".

"Powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem, interesem Polski, bezpieczeństwem, jeśli chodzi o życie i zdrowie (…) i kwestią ratowania polskiej gospodarki" – stwierdził Gowin.

We Francji zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw Covid-19, przejściu tej choroby lub negatywny test na obecność koronawirusa jest wymagane przy wstępie do kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki gromadzących powyżej 50 osób. Od 1 sierpnia certyfikat będzie też trzeba okazywać, wchodząc do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi. Od 15 sierpnia we Francji szczepienia przeciwko Covid-19 mają być obowiązkowe dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych. Od października będzie tam trzeba płacić za dostępne obecnie na żądanie i finansowane przez państwo testy PCR. Wyjątkiem pozostaną badania zlecone przez lekarzy.

Ustawa medialna w obecnym kształcie zagraża pluralizmowi

Ustawa medialna w obecnym kształcie zagraża pluralizmowi mediów i wolności słowa, pogarsza klimat inwestycyjny wokół Polski i naraża nas na konflikt z sojusznikiem - ocenił w sobotę lider Porozumienia, wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin.

Minister rozwoju, pracy i technologii był pytany w Polsat News, czy ustawa medialna będzie przyjęta przez Sejm w obecnym kształcie.

"Jeżeli zostanie przyjęta w tym kształcie, to będzie to fatalna wiadomość dla Polski. Po pierwsze - obecny kształt zagraża pluralizmowi mediów i wolności słowa. Po drugie – pogarsza klimat inwestycyjny wokół Polski. Po trzecie – naraża nas na zupełnie niepotrzebny konflikt z naszym głównym sojusznikiem, tak ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski" – powiedział Gowin.

Lider Porozumienia zauważył, że to obecna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznawała w ostatnim czasie koncesje różnym stacjom należącym do koncernu TVN i nie wysuwano żadnych wątpliwości.

"Uważam, że intencje tej ustawy, wskazujące na konieczność uniknięcia sytuacji w której media w Polsce mogłyby wejść w posiadanie podmiotów gospodarczych z krajów autorytarnych są słuszne. Można to rozwiązać bez konfliktowania się ze Stanami Zjednoczonymi; bez wrażenia, że rząd, obóz rządowy próbuje zakneblować krytyczną stację" – dodał.

Pytany w kontekście projektowanej regulacji o niedawną rozmowę z amerykańską sekretarz handlu Giną Raimondo, Gowin stwierdził, że "sprawa TVN-u kładzie cień na współpracę gospodarczą, ale i polityczną". "Pani sekretarz nie tylko wyartykułowała to w rozmowie ze mną, ale także napisała o tym na Twitterze" – wskazał.

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

W środę wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oświadczył, że Sejm zajmie się tym projektem raczej 11 sierpnia, a wcześniej oczywiście odbędzie w tej sprawie posiedzenie komisji.

Rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska informowała, że na czwartkowym posiedzeniu Rady odbyły się głosowania nad przyznaniem TVN koncesji, jednak żadne z nich nie przyniosło rozstrzygnięcia. Zapowiedziała kolejne głosowania w KRRiT w tej sprawie.

Spory ws. wymiaru sprawiedliwości można łatwo odsunąć na bok

Wydaje mi się, że spory dotyczące wymiaru sprawiedliwości można stosunkowo łatwo odsunąć na bok; przy pomocy prostych korekt można usunąć wszystkie zarzuty wysuwane przez TSUE - ocenił w sobotę lider Porozumienia, wicepremier i szef MRPiT Jarosław Gowin.

"Sam, jeszcze w poprzedniej kadencji, zwracałem uwagę na dyskusyjność, żeby nie powiedzieć wadliwość, pewnych rozwiązań, jeżeli chodzi o Izbę Dyscyplinarną. Tak naprawdę stworzono coś w rodzaju sądu w sądzie. Wydaje mi się, że przy pomocy prostych korekt można usunąć wszystkie zarzuty wysuwane przez Trybunał Sprawiedliwości UE" - zaznaczył Gowin w Polsat News.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 15 lipca, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich.

Pytany, czy wyrok TSUE trzeba wykonać, Gowin odpowiedział: "Tak, w mojej ocenie trzeba podjąć dialog z TSUE". "Żeby była jasność, to nie jest tak, że TSUE jest alfą i omegą, jest ostateczną wyrocznią. Poszczególne państwa członkowskie, choćby Niemcy, w różnych sprawach pozostają (...) w sporze z TSUE, ale ten konkretny wyrok jest moim zdaniem uzasadniony" - ocenił Gowin.

"Jestem eurorealistą. Uważam, że polska racja stanu, to obecność w UE. Z drugiej strony w UE trzeba twardo zabiegać o własne interesy i robię to, jako minister odpowiedzialny za gospodarkę" - mówił Gowin.

Jak zaznaczył "warto się spierać z Komisją Europejską, warto wchodzić w dialog z TSUE, ale w ważnych sprawach, takich jak Krajowy Plan Odbudowy, takich jak polityka klimatyczna". "Natomiast wydaje mi się, że te spory dotyczące wymiaru sprawiedliwości, nawet jeśli TSUE wykracza poza traktatowe kompetencje (...), te spory można stosunkowo łatwo odsunąć na bok" - powiedział.

Gowin był też pytany, czy będzie popierał kolejną - zapowiadaną na jesień - odsłonę reformy wymiaru sprawiedliwości. "Czy podniosę rękę za nowymi projektami? Najpierw muszę się z tymi projektami zapoznać" - powiedział Gowin. Dodał, że "ważne są szczegóły, czyli to, żeby środowisko sędziowskie nie miało wrażenia, że tu chodzi o jakiekolwiek czystki personalne".

"Nie powiedziałbym, że minister Zbigniew Ziobro zawiódł, dlatego że reformy we wszystkich obszarach, w tym także w obszarze wymiaru sprawiedliwości, są wspólnym dziełem obozu Zjednoczonej Prawicy. W związku z tym ponosimy współodpowiedzialność za te zmiany. One nie przyniosły efektu, to widać gołym okiem" - powiedział Gowin mówiąc o efektach dotychczasowych zmian w wymiarze sprawiedliwości.

autor: Marcin Jabłoński

mja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (60)

dodaj komentarz
jag63
Pan Gowin, to taki niby nasz kumpel, ale Zakłamaną Prawicę podtrzymuje przy życiu.

A mógł już wiele razy uwalić to barachło.

.
kenn
"Jestem w stałym kontakcie z organizacjami biznesowymi"
- które lobbują nas z USA w sprawie szczepionek ;)

"Na uwagę prowadzącego, że niektórzy prawnicy podnoszą wątpliwości co do konstytucyjności rozwiązania, Gowin odparł, że "w każdej sprawie znajdzie się prawników""
-
"Jestem w stałym kontakcie z organizacjami biznesowymi"
- które lobbują nas z USA w sprawie szczepionek ;)

"Na uwagę prowadzącego, że niektórzy prawnicy podnoszą wątpliwości co do konstytucyjności rozwiązania, Gowin odparł, że "w każdej sprawie znajdzie się prawników""
- którzy przeforsują "jedyny, z góry założony plan" - albo prawo jest jasne, albo są prawnicy "poprawni" i "niepoprawni" :P to więc jak jest z tym prawem?

"Ustawa medialna w obecnym kształcie zagraża pluralizmowi mediów i wolności słowa"
- wolności słowa rządu, bo może zostać zdemaskowany

"Powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem"
- ale niestety kierujemy się zyskiem :P
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
krrzysiek2
jakim prawem od gnoi kogoś wyzywasz? może sam widłami gnój przerzucasz? do pięt mu nie dorastasz, zakompleksiony mały żałosny wolaczku, na kolana i modlić się za upośledzonego wodza z nowogradzkiej
3xx
"unia to zlo" - widac trole Mateckiego pracuja nad "nowym ladem" bo sondaze dla PiS spadaja, przy okazji na unie troche popsiocza
3xx
to uderzy w lekarzy i w IT - no ale "niech jada"
3xx
wiekszosc zaredytowana i teraz odda dodatkowo 9zl z kazdego zarobionego 100zl,
podniesmy jeszcze stopy i bedzie wesolo
3xx odpowiada 3xx
jak mozna podnosic podatki o 9% to jest miesiac pracy za darmo, jak mam pracowac za darmo miesiac to wole stad wyjechac i pracowac na prawdziwa emeryture za granica placac takie same podatki i miec prawdziwa sluzbe zdrowia i brak indoktrynacji dzieci w szkolach
jan-kowalski odpowiada 3xx
Czyli gdzie? - pytam, bo wszędzie podobna bryndza, jak się rozejrzeć.

Przynajmniej ja już takich krajów na tzw. Zachodzie nie widzę - UE już dawno stała się socjalistyczna, a teraz przejawia tendencje wręcz komunistyczne, USA za Bidona to samo; kiedyś była jeszcze alternatywa, fakt że mocno oddalona, w postaci
Czyli gdzie? - pytam, bo wszędzie podobna bryndza, jak się rozejrzeć.

Przynajmniej ja już takich krajów na tzw. Zachodzie nie widzę - UE już dawno stała się socjalistyczna, a teraz przejawia tendencje wręcz komunistyczne, USA za Bidona to samo; kiedyś była jeszcze alternatywa, fakt że mocno oddalona, w postaci RPA czy Australii, ale z RPA wiadomo jak jest, a Australia i Nowa Zelandia też dryfują w stronę "powszechnej szczęśliwości".

Daj namiary, to wyjedziemy razem.
jas2
Jestem przedsiębiorcą, płacę wysokie podatki i często na to narzekam. Wkurza mnie jednak pisanie, że biedni mają płacić podatki a bogaci nie.

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki