REKLAMA

"Korupcja i nepotyzm w państwie PiS". Opozycja żąda liczb

2021-09-28 21:39
publikacja
2021-09-28 21:39
"Korupcja i nepotyzm w państwie PiS". Opozycja żąda liczb
"Korupcja i nepotyzm w państwie PiS". Opozycja żąda liczb
fot. Krzysztof Kurek / / Sejm RP

Koalicja Obywatelska chce, aby premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat skali "korupcji i nepotyzmu" w państwie PiS. W ocenie posłów KO: Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby PiS "stworzyło mafię".


W poniedziałek "Gazeta Wyborcza", radio Zet oraz portal Onet rozpoczęły publikację wyników wspólnego dziennikarskiego śledztwa, z którego wynika, że ponad 900 osób ze środowiska PiS – członków rodzin, kolegów ze studiów, znajomych z pracy znalazło zatrudnienie w spółkach skarbu państwa. Na liście są m.in. KGHM, Orlen i Azoty. Z publikacji wynika, że najwięcej "swoich ludzi" w państwowych spółkach ma premier Mateusz Morawiecki.

Ustalenia dziennikarzy trzech redakcji oburzyły polityków Koalicji Obywatelskiej, którzy zapowiedzieli we wtorek złożenie w Sejmie wniosku o informację rządu w tej sprawie. Dariusz Joński ocenił, że państwo jest "przeżarte korupcją i kolesiostwem PiS". "My pokazujemy każdego dnia jak ta ośmiornica i te macki ośmiornicy Prawa i Sprawiedliwości sięgają każdej instytucji, każdej spółki skarbu państwa, każdej gminy i powiatu, gdzie rządzi PiS. To, co ujawnili dziennikarze trzech redakcji, pokazuje jak mocno to szambo PiS rozlało się na cały kraj" - dodał poseł KO.

Poinformował, że klub Koalicji Obywatelskiej jeszcze we wtorek złoży wniosek o uzupełnienie porządku obrad Sejmu, które rozpoczynają się w środę o punkt dotyczący informacji premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie "patologii państwa PiS". "Jak to jest, że panowie obsadzają prezesów, członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa, a nie dbają o zwykłych ludzi? Bez problemu powołują prezesa np. LOT, a w tym czasie 120 stewardess jest wyrzucanych. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak daje zaufanego człowieka na prezesa Poczty Polskiej, a ponad połowa pracowników Poczty pracuje za minimalne wynagrodzenie?" - pytał Joński.

Jak dodał, rząd twierdzi, iż nie ma pieniędzy na podwyżki, a w tym czasie "wyrzuca w błoto 70 milionów złotych na wybory, które się nie odbyły".

Michał Szczerba ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość "stworzyło mafię". "Każdego dnia poznajemy nową odsłonę tej mafii, która polega na jednym: nagrabić, nakraść, nagromadzić tyle ile się da. Taka jest struktura tego rządu" - powiedział poseł KO.

Podkreślił, iż Polki i Polacy muszą dowiedzieć się o skali "tego bezczelnego przekrętu". Stąd - jak dodał - wniosek KO o informację w tej sprawie. Według niego wyjaśnienia w Sejmie powinni, oprócz premiera, złożyć także: szef MON Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz inni ministrowie, którzy nadzorują państwowe spółki, w których - jak mówił - "dzieje się mafia".

O doniesienia "GW", radia Zet i Onetu pytany był we wtorek szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. "Rozumiem, że media nie podnosiłyby tego tematu, gdybyśmy spółki Skarbu Państwa i stanowiska pracy w administracji obsadzali zwolennikami czy działaczami Platformy czy Lewicy. Przecież to nonsens" - ocenił Terlecki w Polsat News.

Według niego powinni być to przede wszystkim ludzie kompetentni. "Wśród kompetentnych szukamy tych i znajdujemy, którzy gotowi są z nami współpracować" - zaznaczył szef klubu PiS. (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Rafał Białkowski

mkr/ rbk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (29)

dodaj komentarz
podatnik-
Panowie Joński i Szczerba proponuje w wolnej chwili od łapania mafii PiS rozwikłać zagadkę jednego funkcjonariusza:„
Pozwalam sobie na zainteresowanie pewnym niedokończonym śledztwem jakie prowadził P. red. Robert Zieliński (akt TVN 24.pl) i dotyczyło śp. Leszka Millera jr. Z czasów kiedy jeszcze żył a sprawa
Panowie Joński i Szczerba proponuje w wolnej chwili od łapania mafii PiS rozwikłać zagadkę jednego funkcjonariusza:„
Pozwalam sobie na zainteresowanie pewnym niedokończonym śledztwem jakie prowadził P. red. Robert Zieliński (akt TVN 24.pl) i dotyczyło śp. Leszka Millera jr. Z czasów kiedy jeszcze żył a sprawa dotyczyła przekazu wartości 1 mln USD jaki przyszedł z Bermudów do juniora L. Millera.
Nie powiem miał facet niezłe wzorce z tatusia, który ma sporo „ za uszami” : Dlaczego do dzisiaj członek Leszek Miller nie został rozliczony z udziału w licznych aferach swojego życia takich jak: walizek pieniędzy z Moskwy, Polisy , osiedla domów wybudowanych dla wybranych przez śp. Gudzowatego,(już wspomnianego przekazu z Bermudów) wartości 1mln dolarów amerykańskich, które wpłynęło na konto juniora Leszka(opisywał red. Robert Zieliński akt. TVN24.pl), kartonów z milionami dolarów za więzienia w St. Kiejkutach, etc.?
podatnik-
Uczciwiej by było gdyby PO i PSL przedstawiły swoje osiągnięcia w tym zakresie?. Czyli pokazały ile sprzątaczek musiało mieć konotacje PO/PSL/SLD, ilu kierowników bibliotek, domów kultury,etc I dopiero wtedy niech proszą o to samo! Do roboty Panowie Joński i Szczerba!
grzegorzkubik
Za dwa lata szanowna opozycja znów oberwie. Opozycja próbuje dziś liczyć na fanów pseudohiphopu. Myśli, że jak ktoś słucha J PIS to jest to gwarancja sukcesu. Nie jest i nie będzie. PIS wygra bo gospodarka jest w lepszym stanie niż 6 lat temu.
300_pala
Tak jak oberwała w ostatnich wyborach w Rzeszowie
camaroooo
Akurat za PO czy Lewicy to nepotyzm i zlodziejstwo bylo 1000 razy wieksze.
krrzysiek2
możesz napisać nawet ,że milion razy większa skala korupcji była, chociaż lepiej nie bo przygłupawi wyborcy pis tego już nie ogarniają...
jenak
To zupełnie naturalne, jak ktoś niżej już napisał, że parta rządząca przejmuje władzę i kontrolę nad jak największą liczbą gałęzi życia. Patrz Bruksela i tamtejszy zlewaczały Parlament. Tym bardziej, że PIS znacząco różni się od opozycji. W Polsce mamy w czym wybierać. Na europejskim zachodzie już nie.
jacyna2017
Kolejna kampania oPOzycji dla przykrycia braku programu, zjazdu notowań po biegach 'POlityków' z reklamówkami po granicy i szkodzeniu krajowi na każdym polu w tęsknocie za władzą. Zacznijcie od siebie i pokażcie skalę prywaty i niekompetencji za PO zamiast liczyć na amnezję rodaków?
iandrew
PIS, PO, SLD to jeden czort.... PIS tak naprawdę wywalił ludzi PO na tych stanowiskach. Tak samo jak PO i PIS wcześniej wywalali ludzi SLD. Więc de facto PO przyznaje, że jest taką samą mafią.
Więc jak nie PO, PIS, i Lewica - to co?
mnm1
Skoro zaangażowany był Onet, to raport ukazał się chyba najpierw po niemiecku - dopiero potem był tłumaczony ...

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki