REKLAMA

Budżet Kancelarii Premiera rośnie, bo "przybyło zadań"

2021-09-28 17:49
publikacja
2021-09-28 17:49
Budżet Kancelarii Premiera rośnie, bo "przybyło zadań"
Budżet Kancelarii Premiera rośnie, bo "przybyło zadań"
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Budżet Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rośnie, ponieważ kancelaria wypełnia więcej zadań – zajmuje się członkostwem Polski w UE; cyfryzacją, wspiera niepełnosprawnych i Krajową Szkołę Administracji Publicznej – oświadczyło Centrum Informacyjne Rządu, komentując informacje mediów o zwiększeniu budżetu KPRM.

W ostatnich dniach media zwróciły uwagę, że wskutek nowelizacji budżetu KPRM dostanie więcej o 214 mln zł.

"Od 2015 roku KPRM realizuje znacznie więcej zadań niż kiedykolwiek wcześniej - zajmuje się m. in. członkostwem Polski w Unii Europejskiej oraz cyfryzacją. Jest też ośrodkiem koordynacji Narodowego Programu Szczepień" – oświadczyło CIR we wtorek. "Zwiększenie budżetu Kancelarii wynika z rozszerzenia wsparcia dla kluczowych obecnie działań. W głównej mierze dotyczy to kwestii pomocy dla osób niepełnosprawnych" – dodało Centrum.

W komunikacie CIR zaznaczono, że ze zwiększonego budżetu KPRM zostanie sfinansowana dotacja celowa dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na zadania związane z rehabilitacją osób niepełnosprawnych. "Dotacja w wysokości 200 mln zł stanowi ponad 93 proc. całej kwoty zwiększającej budżet KPRM" – podkreśliło CIR.

Poinformowało ponadto, że o 214 tys. zł kancelaria zwiększy dotację dla KSAP, dzięki czemu jej słuchacze otrzymają wyższe stypendia. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia ws. stypendiów i kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.

CIR zwróciło uwagę, że "wydatki bieżące i majątkowe stanowią niecałe 7 proc. kwoty o jaką, w wyniku nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r., zostanie zwiększony budżet Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".

Przed tygodniem Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. W stosunku do pierwotnej ustawy dochody zwiększono w projekcie o ok. 78 mld zł, wydatki o ok. 37 mld zł, a deficyt został zredukowany o ok. 42 mld zł. Zgodnie z zaakceptowaną przez rząd propozycją, tegoroczne wydatki budżetu mają wynieść 523,37 mld zł (pierwotnie miały wynieść 486,78 mld zł), a dochody 482,98 mld zł (pierwotnie 404,48 mld zł). Deficyt budżetowy w roku 2021 ma wynieść 40,38 mld zł (pierwotnie miał on wynieść 82,3 mld zł).

Po posiedzeniu rządu media zwróciły uwagę, że Kancelaria Premiera będzie w tym roku kosztowała podatnika 594 mln zł, a nie – jak wcześniej założono – 380 mln zł i że jest to jednostka, której budżet ma wzrosnąć najbardziej - o 56,5 proc. w stosunku do ustawy budżetowej sprzed nowelizacji. Na wzrost budżetu Rady Ministrów media i projekt ciekaweliczby.pl wskazywały także wcześniej, wyliczając, że w latach 2011-2015 wyniósł on 644,5 mln zł, a w okresie 2015-2019 (PiS) 1.182,6 mln zł.

18 tys. zł to godna pensja dla pierwszej damy. Za co tyle?

Agata Kornhauser-Duda to pierwsza wśród żon polskich prezydentów, która miałaby dostać wypłatę. Od tamtej pamiętnej propozycji minął rok i projekt trafił do sejmowej zamrażarki. Zdaniem niektórych, miała dostawać wynagrodzenie w wysokości 13 tys. na rękę jedynie za obrączkę na palcu serdecznym.

(PAP)

brw/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
jerzy.kopinski
Tak się bawi za nasze pieniądze "dojna zmiana". Przy PiS-ie wszystkie plagi egipskie razem wzięte to lekki katarek. Oby powymierali bezpotomnie.
demeryt_69
Dyrektor generalna Ministerstwa Finansów Renata Oszast znalazła się na radarze CBA. Ta kluczowa w resorcie osoba jest, od czasów BZ WBK, bliską współpracowniczką premiera - $zalom!

300_pala
Kamiński musi mieć teczkę na kazdego
przemek_opinia
Redakcjo Bankier.pl możecie bardziej obiektywnie wybierać zdjęcia do artykułów? Jakoś Trzaskowskiego i innych z lewicy zawsze uśmiechniętych przedstawiacie.
antek10
Prawdziwe jest. Patrzy i myśli kogo okraść nowymi podatkami. Jaką masz minę jak myślisz o złodziejstwie?
marcin321
To jest artykuł z PAP, nie Bankiera.
sonmi451
To ile obecnie 40 latkowie będą mieli gwarantowanej emerytury na starość? Jak wygląda demografia? Jak wygląda zadłużenie? Banda oszustów i złodziei
300_pala
Zero….
Skończymy jak Hiszpania
sonmi451
Pamiętajcie złodzieje że co ma wisieć to nie utonie
demeryt_69
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakomunikował Polsce skargę 32 'Afgańczyków' koczujących w Usnarzu Górnym na granicy z Białorusią.

Na antenie radia TOK FM Jakub Medek, już wczoraj prawnicy poinformowali Straż Graniczną , że będą wykonywać zarządzenie - 'góral' zawsze będzie
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakomunikował Polsce skargę 32 'Afgańczyków' koczujących w Usnarzu Górnym na granicy z Białorusią.

Na antenie radia TOK FM Jakub Medek, już wczoraj prawnicy poinformowali Straż Graniczną , że będą wykonywać zarządzenie - 'góral' zawsze będzie szkodził ... taka natura :)

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki