REKLAMA

PIN i zielony dopiero powyżej 100 zł? KNF chce podniesienia limitu

2020-03-11 16:25, akt.2020-03-11 20:39
publikacja
2020-03-11 16:25
aktualizacja
2020-03-11 20:39

Przewodniczący KNF zwróci się do NBP z prośbą o wsparcie przyspieszenia podniesienia limitu transakcji bezstykowych bez użycia PIN. Ruch ma wspomóc ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przed przenoszeniem wirusa na gotówce ostrzegała niedawno Światowa Organizacja Zdrowia.

Już w 2017 r. banki postulowały podniesienie limitu transakcji zbliżeniowych potwierdzanych bez użycia numeru PIN. 50-złotowa granica została ustalona dekadę temu, gdy karty z anteną zaczęły się pojawiać na polskim rynku. Organizacje płatnicze Visa i Mastercard otrzymały zgodę Narodowego Banku Polskiego na podniesienie limitu do 100 zł w 2018 r., ale do tej pory nie zmiana nie weszła w życie. Jedną z przyczyn podawanych przez banki-wydawców były regulacje dyrektywy PSD2 i konieczność dostosowania infrastruktury do nowych standardów.

fot. / / Mastercard

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski poinformował na Twitterze, że zwrócił się z prośbą do NBP o wsparcie działań „mających na celu wspomaganie profilaktyki rozprzestrzeniania się koronawirusa poprzez umożliwienie stosowania podwyższonych limitów dla transakcji bezstykowych niewymagających użycia PIN”.

Może to oznaczać, że wkrótce, w przyspieszonym trybie, zmiana wejdzie w życie. Niewykluczone, że limit będzie wyższy niż 100 zł – w unijnej dyrektywie o usługach płatniczych granica odpowiedzialności użytkownika za nieautoryzowane transakcje (do momentu zastrzeżenia plastiku) wynosi równowartość 50 euro.

Płatności zbliżeniowe nie muszą być potwierdzane numerem PIN, niezależnie od kwoty. Jedną z opcji jest weryfikacja biometryczna odbywająca się na urządzeniu płatnika. Z tej formy, dopuszczonej przez organizacje płatnicze, korzystają użytkownicy mobilnego portfela Apple Pay oraz Fitbit Pay i Garmin Pay. Technicznie jest to możliwe również w przypadku Google Pay. Kilka dni temu firma Twisto udostępniła taką opcję dla wydawanych przez siebie kart. Fintech jest jednak podmiotem pochodzącym z Czech.

– Usługa Google Pay jest stopniowo rozwijana w Polsce, więc można spodziewać się dalszych zmian, w tym możliwości uwierzytelniania płatności przez użytkowników bezpośrednio na urządzeniu mobilnym. W tej chwili jednak nie mamy nic do ogłoszenia – informowało biuro prasowe firmy Google, odpowiadając na pytanie PRNews.pl o perspektywy wdrożenia takiego rozwiązania dla kart emitowanych przez polskie banki.

Koronawirus na banknotach. WHO ostrzega przed gotówką

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie płatności gotówkowych na rzecz płatności bezdotykowych. To kolejny efekt rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa.

NBP: wszystko w rękach wydawców kart płatniczych

Zwiększenie limitów w transakcjach zbliżeniowych bez autoryzacji kodem PIN zależy od wydawców kart płatniczych - poinformował w środę PAP Narodowy Bank Polski.

NBP przypomniał, że decyzje w sprawie podwyższenia do 100 zł limitu transakcji zbliżeniowych, dokonywanych kartami płatniczymi, przy przeprowadzaniu których nie ma konieczności podawania numeru PIN, zostały wydane przez prezesa NBP już w 2018 r., w odniesieniu do kart Mastercard Europe oraz VISA.

"Według informacji posiadanych przez NBP organizacje kartowe poinformowały już podmioty rynkowe o terminach, od których ww. zmiany będą mogły być wprowadzane przez wydawców kart płatniczych i agentów rozliczeniowych obsługujących terminale płatnicze. W chwili obecnej wydawcy kart płatniczych i agenci rozliczeniowi dostosowują swoje systemy i działalność do powyższych zmian. Decyzje dotyczące ewentualnego przyspieszenia terminu wprowadzenia ww. zmiany leżą więc obecnie nie po stronie NBP, ale głównie po stronie wydawców kart płatniczych i agentów rozliczeniowych, które, zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, są nadzorowane przez KNF" - czytamy w odpowiedzi NBP.

MK, PAP

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zenonn
Dlaczego nie można indywidualnie ustawiać limitu zbliżeniowego i ilości operacji bez PIN?
Jednemu pasuje 10000zł, innemu zero, a komuś 5zł
Banksterom zależy na bezmyślności klientów.
awenturyn1
Walki z gotówką ciąg dalszy. Nie dajcie się zastraszyć. Wypłacajcie gotówkę.
antek10
Inflacja ruszyła z kopyta
yougurt
Dlaczego bank nie daje opcji blokady płatności zbliżeniowych ? zawsze można przewiercić chip ... YT

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki