REKLAMA

Tarcza antykryzysowa dla leasingu

2020-04-01 10:09
publikacja
2020-04-01 10:09

Branża leasingowa reaguje na dynamiczne zmiany związane ze zwiększającą się liczbą osób zarażonych COVID-19. Firmy wprowadzają wakacje leasingowe dla przedsiębiorców. Zobowiązania odroczyć można o 3, 4, 5 lub 6 miesięcy.

Branża leasingowa walczy z koronawirusem / Shutterstock

- Sytuacja kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 będzie niewątpliwie oddziaływać negatywnie na nastroje konsumenckie i sytuację na rynku pracy, a także negatywnie wpłynie na szeroką pojętą branżę transportową, na którą składają się zarówno międzynarodowy transport drogowy, międzynarodowy transport osobowy, krajowy transport osobowy – ocenia Związek Leasingu Polskiego.

Pożyczki, gwarancje, poręczenia

Blisko 72% klientów leasingowych to mikro i małe firmy. Z badania SAFE przeprowadzonego przez Unię Europejską wynika, że 63% małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje leasing jako najważniejszą formę finansowania. Leasingobiorcy oraz firmy udzielające leasingu mogą liczyć na pakiet rządowych działań. Rozwiązania dotyczą tarcza antykryzysowa umożliwia: 

  • otrzymanie pożyczek, gwarancji i poręczeń klientom i firmom leasingowym,
  • re-gwarancję umów leasingowych,
  • ubezpieczenie transakcji leasingowych.

W ramach nowych regulacji pożyczki oraz re-gwarancje będą udzielane przy współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju. Na otrzymanie re-gwarancji umów leasingowych mogą liczyć przedsiębiorcy najbardziej dotknięci przez koronawirusa. Dodatkowo nowe przepisy ustawy o tarczy antykryzysowej odraczają wejście w życie części aktów prawnych do końca 2020 roku. 

Wakacje leasingowe bez podatku

Przedsiębiorcy podczas wakacji leasingowych nie powinni ponosić dodatkowych obciążeń podatkowych, przeczytamy w komunikacie ZPL. W tym okresie prawo powinno umożliwić zaliczenie całości rat leasingowych do kosztów podatkowych (do limitu 150 tys. zł) oraz ułatwić wykupienie przedmiotu leasingu po cenie określonej podczas podpisywania umowy (dot. umów, które podlegały cesji w przeszłości).

- Umożliwienie odjęcia od podstawy opodatkowania kwoty darowizn przekazanych na rzecz wszystkich podmiotów realizujących zadania na rzecz ochrony zdrowia zachęci firmy do wspierania tego typu działań – przekonuje Związek Leasingu Polskiego.

Branża leasingowa postuluje zmianę kodeksu cywilnego w zakresie zawierania umów. Modyfikacja pozwoli na aneksowanie oraz zawieranie umów leasingowych za pośrednictwem kanałów elektronicznych.

Koronawirus zmienia rzeczywistość. Sklepy wprowadzają ograniczenia w zakupach, rząd wprowadza kolejne zakazy i rekomendacje a przedsiębiorcy masowo zgłaszają zawieszenie działalności. To w jakim świecie „obudzimy się” po epidemii COVID-19 zależy od działań podjętych już teraz.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki