REKLAMA

Firmy z sektora MŚP wybierają leasing

Dominika Florek2020-01-10 09:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-01-10 09:45
fot. Hannibal Hanschke / Reuters

Według badania SAFE przeprowadzonego przez Komisję Europejską pod koniec ubiegłego roku dla 63% małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce leasing jest najbardziej istotną formą finansowania, podaje Związek Polskiego Leasingu.

Na drugim miejscu wybierana była przez polskich przedsiębiorców linia kredytowa. Odwrotna sytuacja ma miejsce w europejskich firmach, które uznają ją za najważniejsze źródło pozyskiwania środków pieniężnych. Natomiast w drugiej kolejności wskazują na leasing jako zewnętrzną metodę finansowania. 

Problem z dostępem do finansowania zewnętrznego ma 6% polskich firm z sektora MŚP. Dotyka on aż 21% przedsiębiorstw działających w Grecji, a ograniczone możliwości dotyczą 13% firm na Litwie oraz Malcie. Średnia europejska wynosi 7%.

Leasing, linia kredytowa i kredyt kupiecki

Oprócz leasingu ważnym sposobem finansowania jest linia kredytowa - wskazywana przez 56% badanych firm. Na trzecim miejscu znalazł się kredyt kupiecki. W ostatnim czasie przedsiębiorcy wykorzystywali częściej o 1 p.p. linię kredytową niż leasing.

Źródła finansowania MŚP w Polsce / fot. Komisja Europejska / ZPL

Europejskie przedsiębiorstwa z sektora małych i średnich firm wskazują na linię kredytową jako najbardziej istotną formę finansowania zewnętrznego (51%). Na drugiej pozycji znalazł się leasing wybierany przez 47% firm, następnie kredyty bankowe, na które wskazało 46% przedsiębiorców.

Rozkład wybieranych metod finansowania nie był równomierny. Leasing był najczęściej wybieraną formą wśród polskich, niemieckich, szwedzkich, łotewskich oraz estońskich firm. Przedsiębiorstwa działające na Malcie, w Danii, Finlandii i Irlandii wskazywały na linie kredytowe. Z kolei firmy z Belgii, Słowenii oraz Francji są zwolennikami kredytów bankowych.

Źródła finansowania MŚP w 28 państwach Unii Europejskiej / fot. Komisja Europejska / ZPL

Według badania polscy przedsiębiorcy za bardziej istotne uważają kredyty kupieckie niż kredyty bankowe. Państwa Unii Europejskiej w najmniejszym stopniu uważają za ważne finansowanie zewnętrzne za pomocą kapitału własnego. 

Inwestujemy?

41% polskich firm pozyskane środki przeznaczało na zapasy oraz kapitał obrotowy. Na drugim miejscu 36% przedsiębiorstw wskazało inwestycje. Stawkę na podium przeznaczenia otrzymanego finansowania zamykają wydatki związane z procesami rekrutacyjno-szkoleniowymi.

Przeznaczenie otrzymanych pieniędzy w polskich firmach / fot. Komisja Europejska / ZPL

Średnio 40% małych i średnich firm w Unii Europejskiej (28 państwach) decydowało się na przeznaczenie środków pieniężnych z finansowania zewnętrznego na inwestycje, następnie na zapasy i kapitał obrotowy oraz procesy rekrutacyjno-szkoleniowe.

Przeznaczenie otrzymanych pieniędzy w europejskich firmach / fot. Komisja Europejska / ZPL

- Zewnętrzne instrumenty finansowe były ważne dla europejskich firm również w poprzednich latach, jednak - jak podaje KE w swoim raporcie - znaczenie leasingu w latach 2014-19 utrzymywało się w Europie na stabilnym poziomie, natomiast znaczenie linii kredytowej lub kredytu w rachunku bieżącym, kredytu kupieckiego i kredytów bankowych zmalało od 2015 r. – mówi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Badanie SAFE przeprowadzone zostało przez Komisję Europejską. Analiza obejmowała europejskie firmy z sektora MŚP i dotyczyła wybieranych przez nie metod finansowania zewnętrznego od kwietnia do września 2019 roku.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kumpel19
No proste że wybieram leasing, a po co wydawać całą gotówkę jednorazowo jak można mieć nowe xlv i niewysokie raty które na dodatek można wrzucić w koszty prowadzenia dg
jasiek2017
DLa wielu tumanów firma biorąca w leasing auto czy maszyny to firma na skraju upadku, której nie stać na inwestycje )))))

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki