REKLAMA

Koniec wzrostów w branży leasingowej

Dominika Florek2020-02-04 14:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-02-04 14:10
fot. Life Of Pix / Pexels

Po sześciu latach wzrostu w 2019 roku branża leasingowa wyhamowała i zanotowała 5,8-procentowy spadek liczby podpisanych kontraktów w odniesieniu do 2018 roku.

Z leasingu najczęściej korzystają mikro i małe firmy – szacunkowo stanowią 71,5% klientów, przeczytamy w rocznym podsumowaniu przygotowanym przez Związek Polskiego Leasingu .

Dynamika polskiej branży leasingowej spadła o 5,8% w 2019 roku w porównaniu do ubiegłego roku. Najwięcej klientów zrezygnowało z finansowania leasingiem zakupu pojazdów osobowych, pojazdów dostawczych oraz ciężarowych do 3,5 tony, z 39,9 mld zł w 2018 roku do 35,3 mld zł w 2019 roku, wynika z raportu Związku Polskiego Leasingu.

Branża leasingowa hamuje w 2019 roku / fot. Związek Polskiego Leasingu / ZPL

- W 2019 roku Polska odnotowała łagodne hamowanie tempa rozwoju gospodarki (...) Po 6 latach intensywnych wzrostów w 2019 roku rynek leasingu wyhamował i odnotował kilkuprocentowy spadek w zakresie wartości nowych kontraktów (…) Badania Komisji Europejskiej pokazują, że leasing pozostaje najbardziej istotnym źródłem finansowania dla 63% małych i średnich firm działających w Polsce – mówił Andrzej Krzemiński, przewodniczący komitetu wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.  

Leasing wygrywa w sektorze MŚP

71,5% mikro i małych przedsiębiorców korzystało z leasingu w celu finansowania swoich inwestycji, w tym 50,5% to mikrofirmy, które mają obroty do 5 mln zł. Klienci indywidualni w 2019 roku stanowili zaledwie 0,5% wszystkich usługobiorców firm branży leasingowej. 

Leasing niezbędny dla mikro i małych firm / fot. Związek Polskiego Leasingu / ZPL

Przedsiębiorstwa stanowią ponad blisko 100% wszystkich klientów branży leasingowej, ze szczególnym znaczeniem dla sektora MŚP. Dla 63% małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce leasing jest najbardziej istotną formą finansowania, wynika z badania SAFE przeprowadzonego przez Komisję Europejską pod koniec ubiegłego roku.

Na samochody i elektryki

Chociaż dynamika branży leasingowej spadła to wartość aktualnie trwających kontraktów to ponad 160 mld zł. Kwota o 9,4% wyższa niż w ubiegłym roku. Niestety nie udało pobić się rekordu wartości sektora z 2018 roku, czyli 82,6 mld zł. W 2019 roku firmy leasingowe udzieliły finansowania na kwotę 77,8 mld zł, w tym:

  • 67,1 mld zł finansowanych leasingiem,
  • 10,7 mld zł środków z pożyczek.

Z leasingu najczęściej finansowane były pojazdy lekkie - dotyczyła ich prawie połowa całego budżetu. Na drugim miejscu był transport ciężki - 25,2% oraz maszyny i urządzenia - 24%. Klienci pożyczką finansowali najczęściej zakup maszyn i urządzeń, przeznaczyli na to ponad 60% środków. Transport ciężki stanowił 15,8% a samochody 21,4%.

/ fot. Związek Polskiego Leasingu / ZPL

Rynek motoryzacyjny jest podstawowym segemntem branży leasingowej. Samochody elektryczne stanowiły 50% pojazdów zarejestrowanych przez przedsiębiorstwa to pojazdy firm leasingowych w 2019 roku. 

- Z dopłat została wyłączona najpopularniejsza aktualnie forma finansowania zakupów pojazdów elektrycznych, czyli leasing. Nie znamy oficjalnego uzasadnienia takiej decyzji, ale z dyskusji jaka odbyła się z przedstawicielami administracji publicznej, wynika, że objęcie leasingodawców dopłatami tworzyłoby konflikt prawny z ustawami podatkowymi – mówił Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

/ fot. Związek Polskiego Leasingu / ZPL

Rekord w 2020 roku

W 2019 r. minęliśmy „górkę” w finansowaniu inwestycji środkami unijnymi. W 2019 roku wykorzystanie funduszy unijnych wyniosło 52,4 mld zł kontra 48,6 mld zł za 2018 (…) Mamy więc przed sobą jeszcze trzy lata z wysokimi poziomami wypłat unijnych – skomentował Marcin Nieplowicz, dyrektor ds. statystyki i monitorowania rynku Związku Polskiego Leasingu. 

Branża leasingowa w 2019 roku może wrócić do dodatniej dynamiki na przewidywanym poziomie 6,3% oraz ma szansę na pobicie rekordowej wartości rynku, czyli 82,7 mld zł z 2018 roku, przeczytamy w prognozach na rok 2020. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
eagleeye
I baardzo dobrze. Czas aby wogóle auto z leasingu było oklejone a nie ze bierze ktoś leasing odlicza se to od kosztówa korzysta w prywatnym użytkowani.
konradalbert
Co za różnica czy w leasingu czy nie ? za gotówkę to niby nie można odliczyć ? za dużo zazdrości Panie.

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki