Koreańczycy wracają do kryptowalut. Wesprą kurs bitcoina?

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Na rynek kryptowalut powoli wracają inwestorzy z Korei. Wskazuje na to powracająca premia kimchi, która powoduje, że na koreańskich giełdach kurs bitcoina jest wyższy niż na zachodnich rynkach. Niestety, pomimo różnicy w kursach, arbitrażyści będą mieli teraz utrudnione działanie. Powrót koreańskich inwestorów może być jednak wsparciem dla notowań bitcoina na giełdach.

Kurs bitcoina odbił w ubiegłym tygodniu aż o 50%, mimo niedźwiedziego nastawienia funduszy hedgingowych. 6 lutego o poranku bitcoin zaliczył swój najniższy kurs w ciągu ostatnich trzech i pół miesiąca, schodząc przejściowo poniżej progu 6 000 dolarów, by potem w ciągu niespełna 4 dób przejściowo wyjść ponad poziom 9 000 dolarów. Jednocześnie już od ponad 3 dni kurs bitcoina przebywa ponad poziomem 8 000 dolarów.

Tymczasem na koreańskich giełdach cena bitcoina przekroczyła we wtorek rano poziom 9 000 dolarów, co oznacza powrót na rynek tzw. premii kimchi. Premia ta opisuje zjawisko wyższego wyceniania bitcoina i innych kryptowalut na giełdach koreańskich w stosunku do notowań kryptowalut na rynkach w Europie i Stanach Zjednoczonych. W szczytowym momencie, na początku bieżącego roku wielkość premii kimchi sięgała niemal 50%. Premia ta zniknęła jednak po rozpoczęciu obowiązywania restrykcyjnych regulacji na koreańskich giełdach, zakazujących zakładania anonimowych kont.

W ostatnich dniach koreańskim giełdom udało się uporać z wdrożeniem nowych procedur pozwalających identyfikować inwestorów zgodnie z obowiązującym prawem. Problemem dla nich było nie tylko wdrożenie nowych regulacji, ale i znalezienie chętnych do współpracy banków. Dotychczasowi partnerzy nie zawsze chcieli kontynuować współpracę.

Wcześniej w Korei handel bitcoinem i innymi kryptowalutami był bardzo popularny. Koreańczyków ogarnęła niemal bitcoinowa mania, a  koreański rynek kryptowalut należał do największych na świecie pod względem obrotu. Choć Korea Południowa liczy niewiele ponad 51 mln mieszkańców, udział koreańskiego wona w wymianie na kryptowaluty sięgał nawet 20% wartości wszystkich transakcji zawieranych na rynku kryptowalut monitorowanych przez serwis Coinmarketcap. W długim okresie większymi udziałami mogły pochwalić się jedynie amerykański dolar i japoński jen.

Jeszcze na przełomie roku koreański Bithumb bardzo często wiódł prym pod względem obrotów wśród światowych giełd. Na początku lutego, po wprowadzeniu ograniczeń koreański rynek uległ jednak znacznemu zmniejszeniu. Teraz wydaje się odbudowywać, a koreańskie giełdy Upbit i Bithumb ponownie aspirują (na razie tylko) do pierwszej dziesiątki światowych rynków.

(coinmarketcap.com)

Trudno ocenić, jaki faktycznie wpływ na notowania bitcoina miało wprowadzenie przepisów zaostrzających prowadzenie rachunków inwestorów kryptowalutowych. Na pewno spadki notowane w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na bitcoinie nie były spowodowane tylko tą przesłanką. Wydaje się jednak, że mogły zaostrzyć sytuację, bowiem na początku lutego odnotowaliśmy znaczne przyspieszenie spadków na rynku kryptowalut. Teraz powrót inwestorów z Korei powinien więc stanowić wsparcie dla kursu bitcoina i innych kryptowalut. Być może dlatego od kilku dni mamy do czynienia ze stabilizacją ponad poziomem 8 000 dolarów. Jednak już jutro, 14 lutego, wygasa lutowy kontrakt terminowy na bitcoina notowany na giełdzie Cboe. Warto zwrócić uwagę na tę datę, bowiem gdy wygasała styczniowa seria kontraktów terminowych, bitcoin zaliczył swój lokalny dołek, po raz pierwszy od grudnia spadając poniżej poziomu 10 000 dolarów.

We wtorek o godz. 11:00 kurs bitcoina publikowany przez serwis Coindesk wynosi 8 450 dolarów (-5% w stosunku do zamknięcia poprzedniego dnia), natomiast na koreańskiej giełdzie Bithumb za bitcoina trzeba zapłacić 8 986 dolarów. W tym przypadku wysokość premii kimchi wynosi ponad 6%.

(Coindesk)

Wydawałoby się, że jest to idealna sytuacja dla arbitrażystów. Nic prostszego, jak kupić tanio na zachodnim rynku i sprzedać drożej na giełdzie koreańskiej. Rzeczywistość jednak nie jest tak prosta – opisuje w swoim artykule Bloomberg. Przede wszystkim na przeszkodzie stają nowe koreańskie przepisy, które zabraniają otwierania kont obcokrajowcom. Gdyby jednak udało się je obejść, pojawiają się przepisy dotyczące wymiany walut, zgodnie z którymi chcąc wytransferować z Korei kwoty wyższe, niż 50 tys. dolarów rocznie, trzeba wyspowiadać się organom regulacyjnym z powodów takiego transferu. I uzyskać na niego zgodę. A transakcje przewyższające 10 tys. dolarów muszą być raportowane do koreańskiego fiskusa. Won nie jest zatem walutą łatwo wymienialną.

Sposobem na obejście tych ograniczeń byłby transfer w kryptowalucie (przy założeniu, że uda się obejść koreański zakaz zakładania kont obcokrajowcom). Jednak i tutaj pojawiają się problemy z arbitrażem. Największym ryzykiem jest tutaj zmienność kursu kryptowalut. Choć transfery kryptowalutowe są szybkie, jak na standardy międzynarodowych transferów bankowych, to jednak wciąż zajmują od kilkunastu minut do kilku godzin, a kursy kryptowalut bywają bardzo zmienne.

Na trop innych sposobów arbitrażu naprowadzał Rafał Zaorski z fundacji Trading Jam w czasie swojego wykładu na warszawskiego Cryptocurrency World Expo. „Żeby dobrze wykonać arbitraż na bitcoinie, potrzebujecie naprawdę dużych pieniędzy. Nie da się tego zrobić na zasadzie: tutaj na tej giełdzie wpłacę pieniądze, zamienię na bitcoina, przeleję na Bitstampa, potem na Bittreksa, ponieważ koszty transakcyjne i czas, jaki poświęcicie na operacje, zje wam w ogóle chęć do zabawy w ten arbitraż” – wskazuje Zaorski. Trzeba także mieć na uwadze ryzyko upadku giełdy, ryzyko przechowywania kryptowalut, a także ewentualność gry nie fair przez giełdę wobec klientów – na takie ryzyka także wskazuje Zaorski w czasie swojego wykładu.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
USD/PLN -0,14% 3,8267
2019-02-15 23:00:00
EUR/PLN -0,13% 4,3212
2019-02-15 23:00:00
EUR/USD -0,03% 1,1292
2019-02-15 23:00:00
CHF/PLN -0,18% 3,8044
2019-02-15 23:00:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil