REKLAMA

Korea Północna zwróciła się do ONZ ws. przejętego statku

2019-05-18 07:50
publikacja
2019-05-18 07:50

Władze Korei Północnej zwróciły się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie należącego do tego kraju statku transportowego, przejętego przez USA w związku z naruszaniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang.

/ Reuters

"Ten akt wywłaszczenia jednoznacznie pokazuje, że Stany Zjednoczone są państwem bandyckim, które za nic ma prawo międzynarodowe" - oświadczył ambasador Korei Północnej przy ONZ w datowanym na piątek liście do Guterresa.

Treść listu cytuje w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Dyplomata apeluje również do szefa ONZ o "bezzwłoczne podjęcie działań" w tej sprawie oraz twierdzi, że przejęcie transportowca przez USA narusza suwerenność KRLD oraz zasady samej ONZ.

9 maja ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało o przejęciu dużego północnokoreańskiego statku handlowego "Wise Honest", który transportował węgiel z Korei Północnej, co jest naruszeniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang. Jednostka, zatrzymana w kwietniu 2018 roku w Indonezji, została przetransportowana na Samoa Amerykańskie, terytorium zamorskie USA.

Do przejęcia statku doszło w okresie napięć między Waszyngtonem i Pjongjangiem, narastających odkąd w lutym br. w Hanoi załamały się rozmowy między przywódcami obu krajów, Donaldem Trumpem i Kim Dzong Unem, o denuklearyzacji Korei Płn.

Na krótko przed przejęciem "Wise Honest" Korea Płn. wystrzeliła rakiety krótkiego zasięgu. Była to pierwsza próba rakietowa Pjongjangu od testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) w listopadzie 2017 roku. Obserwatorzy uznali, że w ten sposób Kim Dzong Un chciał zaprotestować przeciwko odrzuceniu przez Trumpa jego apelu o złagodzenie sankcji.

Pjongjang żąda zniesienia nałożonych na niego międzynarodowych sankcji gospodarczych, ale USA wykluczają ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w kierunku „całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” Korei Płn.(PAP)

akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jkendy
Wszystkie komunistyczne pieski szczekają na tę sama nutę. Niestety ludzie nie uciekają ze stanów tylko uciekają z komunizmu wszystkimi możliwymi sposobami.
pakamera
Jest jeden kraj na świecie który prowadzi nieustające wojny na wszystkich kontynentach.Jego udziałem są przewroty wojskowe,zabójstwa polityczne i prowokacje wojenne.Tym krajem,nazywającym siebie wzorem wolności i demokracji,są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.
agromannmaterna
Unicestwić im dolara, i po potędze...
ajwaj
„całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” Korei Płn. :)

Kal-boje maja poczucie humoru, albo odlecieli calkiem od reala.
Bez broni atomowej Korea Pln. byla by juz dawno kupa gruzu jak Irak, Syria, Libia, kiedys Vietnam itd.
Naloty dywanowe demokratyzatorów z Jankes-landu, przekonaly
„całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” Korei Płn. :)

Kal-boje maja poczucie humoru, albo odlecieli calkiem od reala.
Bez broni atomowej Korea Pln. byla by juz dawno kupa gruzu jak Irak, Syria, Libia, kiedys Vietnam itd.
Naloty dywanowe demokratyzatorów z Jankes-landu, przekonaly by przyjaciól Koreanczyków do rabunkowej prywatyzacji wszystkiego i pozbawienia sie majatku narodowego. Jak np. po "regime change" w PL 1989
ajwaj odpowiada (usunięty)
Morda twojego z Gazety tzw. Polskiej z medalem Ukro-Bezpieki jeszcze pulchniejsza :):):)
Jaki koment taki koment

Powiązane: Konflikt USA z Koreą Północną

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki