Koniunktura w strefie euro najlepsza od 17 lat

Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro osiągnął w listopadzie najwyższą wartość od 2000 roku. Koniunkturę nakręcają obie największe gospodarki eurolandu: Niemcy i Francja. Euroland znalazł się w fazie gospodarczego boomu.

„Przemysłowy” PMI dla strefy euro w listopadzie osiągnął wartość aż 60 punktów wobec 58,5 pkt. odnotowanych miesiąc wcześniej – poinformowała firma badawcza IHS Markit. To najwyższy wynik od 211 miesięcy! Wyższy rezultat odnotowano jedynie raz w przeszło 20-letniej historii tego badania – w kwietniu 2000 roku.

Takiej koniunktury w europejskim przemyśle nie było od szczytu bańki internetowej.
Takiej koniunktury w europejskim przemyśle nie było od szczytu bańki internetowej. (Bankier.pl)

Przyspieszyło także tempo wzrostu sektora usług, dla którego PMI podniósł się z 55 pkt. do 56,2 pkt. Zarówno odczyty PMI dla sektora wytwórczego jak i usługowego okazały się wyraźnie wyższe od oczekiwań analityków. Łączony PMI dla sektora wytwórczego i usługowego w strefie euro wzrósł z 56 pkt. do 57,5 pkt., osiągając najwyższą wartość od kwietnia 2011 roku.

Łączony indeks PMI dla strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle dynamiki PKB (w % kdk, prawa oś).
Łączony indeks PMI dla strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle dynamiki PKB (w % kdk, prawa oś). (IHS Markit)

„Gospodarka strefy euro pokazuje oznaki przyspieszenia tempa wzrostu w czwartym kwartale; ze wszystkimi głównymi wskaźnikami produkcji, popytu, zatrudnienia i inflacji na wieloletnich szczytach” – konkludują analitycy IHS Markit. W listopadzie odnotowano najsilniejszy od sześciu lat wzrost cen i najwyższy od ponad dekady poziom opóźnień produkcyjnych. Tempo przyrostu zatrudnienia było najszybsze od 17 lat.

„Przesłanie najnowszego odczytu PMI dla strefy euro jest jasne: biznes jest w fazie boomu. Wzrost przyspieszył w listopadzie, obierając kurs na najlepszy kwartał od początku 2011 roku. Jak dotąd PMI sygnalizuje wzrost PKB w czwartym kwartale o 0,8% kdk, co byłoby wyrównaniem dekadowego rekordu” – skomentował wyniki listopadowego badania Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit. Póki co to dane wstępne, oparte o ok. 85% wypełnionych ankiet. Jednakże finalne odczyty z reguły niewiele różnią się od wstępnych wyników.

Tempo kreacji miejsc pracy jest najszybsze od czasów bańki internetowej. Lecz mimo wzrostu mocy produkcyjnych firmy nie są w stanie sprostać popytowi. Opóźnienia w produkcji rosną najszybciej od dekady, co często skutkuje powstaniem rynku producenta (...) Ceny konsekwentnie rosną w coraz szybszym tempie” – dodaje Williamson.

Wskaźnik PMI obrazuje koniunkturę w badanym sektorze gospodarki. Opracowywany jest na podstawie ankiety przeprowadzanej co miesiąc wśród menedżerów odpowiadających za logistykę. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 punktów oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ernst

Jest faktem, ze koniunktura jest super ! Niewiele trzeba robic, a kasa i tak wali drzwiami i oknami. Tylko Morawiecki uwaza ze to jego zasluga :)

! Odpowiedz
0 2 1as

Sygnał wzrostu PKB kdk 0,8%, ale boom, chyba po francusku, żenua. A ten PMI to tylko wskaźnik z ankiet. Zobaczymy wskaźniki w realu. Na razie na pewno rosną mocno ceny...

! Odpowiedz
0 0 bankowiec26

Edit: Niemcy kwotowo zmniejszy li PDP o jakieś 600 mld.

! Odpowiedz
1 1 bankowiec26

Silvio Gessler zgadzam się ale częściowo. Nie tak dawno rozmawialiśmy o PDP Niemiec. I to nie jest tak że go obniżyli dzięki QE. EBC skupił od Niemców aktywa za ok. 170 mld a spadek kwotowo PDP to około 380 mld. Co do toksyczności aktywów to EBC skupił też sporo Francuskich czy Hiszpańskich aktywow

! Odpowiedz
2 7 bingo71

Dlatego misie już nie rosną bo szczyt mają za sobą i sa mniej płynne i po cichu już z nich uciekają byle nie wywolać paniki .Tak jak 2007 w lipcu z małych już uciekali a w20 jeszcze przebił szczyt w pażdzierniku

! Odpowiedz
13 14 silvio_gesell

PMI to wskaźnik nastrojów menadżerów zakupowych, a nie wskaźnik gospodarczy. Jest skorelowany z giełdą i spóźniony względem niej, bo nastroje menadżerów zależą tylko od wycen akcji.

http://www.businessinsider.com/stock-market-compared-to-pmi-2017-5?IR=T

! Odpowiedz
9 17 kimdzongtusk

to nic, grunt że można podkręcić emocje i pokazać "słuszność" poltyki ECB :-) przecież wiadomo, że ten wskaznik zalezy od tego, jak banksterka podpompuje tzw. aktywa

! Odpowiedz
1 9 bankowiec26

Jak wynika z tekstu powyżej " PMI jest kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych.". Nowe zamówinienia i produkcja to raczej twarde dane a nie oczekiwania. Być może korelacja z giełda o której piszesz wystepuje, ale nie mzienia to faktu, że wzrost PKB ostatni ( zaskakująco wysoki) był poprzedzony wysokim PMI.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 bankowiec26 odpowiada kimdzongtusk

Jakbyś nie zauwazył to EBC zmniejszyło ostatnio QE z 60 do 30 mld Euro miesiecznie.

! Odpowiedz
5 3 kimdzongtusk odpowiada bankowiec26

zauwazylem..no i ? co to ma do rzeczy ? pompka jest i to bezterminowa w przeciwieństwie do QE
EURO sie bedzie umacnialo a to przeszkadza wzrostom

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil