REKLAMA

Koniec e-zwolnień? Przedsiębiorcy chcą zmian przepisów

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-02-21 13:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-21 13:10

Teleporada za 100 zł i zwolnienie lekarskie gotowe. Pracodawcy alarmują, że pracownicy nadużywają tego typu świadczeń. Zapowiadają walkę o zmianę przepisów.

Koniec e-zwolnień? Przedsiębiorcy chcą zmian przepisów
Koniec e-zwolnień? Przedsiębiorcy chcą zmian przepisów
fot. KWS / / Bankier.pl

Handel e-zwolnieniami kwitnie

O sprawie pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna": "Zwolnienie lekarskie w internecie można bez problemu kupić za ok. 100 zł, co pokazała nasza dziennikarska prowokacja. Jako przyczynę zwolnienia wystarczy podać tę, jaką zasugeruje sama strona oferująca usługę. ZUS opisuje, że w ubiegłym roku medyk rekordzista wystawił ok. 20 tys. takich zwolnień. Pracodawcy biją na alarm, przekonując, że to oni ponoszą koszty tego procederu" - czytamy.

L4? Proszę, w kilka minut i za pieniądze

Czas realizacji: 5 minut. Koszt: już od 59 zł. I jeszcze zniżka 20 proc. na następne zamówienie. Zwolnienie lekarskie można dziś załatwić przez internet kilkoma kliknięciami. ZUS potwierdza, że dochodzi do nadużyć - pisze w warszawskim wydaniu "Gazeta Wyborcza".

ZUS za nieobecność pracownika płaci dopiero powyżej 33 dni. Do tego czasu koszty ponosi pracodawca.

- Z perspektywy przedsiębiorców sytuację, w której za pieniądze w ciągu kilku minut można dostać zaświadczenie zwalniające z pracy pod byle pretekstem, należy nazwać krótko: czarnym rynkiem - mówi Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy. I dodaje: - Mówienie, że odpowiedzialność spoczywa na lekarzach, to tylko część prawdy. Za nimi stoi biznes, który handluje konkretnym dobrem publicznym: czasem pracy".

Mocny wzrost zwolnień na krótki okres

W 2021 r. wystawiono 21,8 mln zwolnień chorobowych. W najnowszym raporcie ZUS podał, że w 2022 roku zarejestrowano w kraju 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji.

W III kwartale 2022 r. dokonano 109,1 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. To więcej niż rok wcześniej, ale mniej niż np. w II kw. 2022 r. czy w III kw. 2019 r. W III kw. 2021 r. było 88,3 tys. kontroli, w II kw. 2022 r. było 109,3 tys. kontroli, zaś w III kw. 2019 r., czyli przed pandemią - 144,6 tys. kontroli. Dane mówią też, że pomimo spadku liczby kontroli (kwartał do kwartału) są one skuteczniejsze. W III kw. 2022 r. wydano więcej decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych (6 tys.) aniżeli w II kw. (5,6 tys.).

Kwestionowanie przez ZUS zwolnień lekarskich wystawionych podczas teleporad jest nie tylko niezrozumiałe, ale wręcz skandaliczne. Po pierwsze, teleporady zostały usankcjonowane prawnie, a po drugie, nie zabraniały – w sytuacjach koniecznych – kierowania pacjenta na zasiłek chorobowy – uważa prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Zwolnienie chorobowe na życzenie? Jest na to szansa, ale pomysł lekarzy nie podoba się ZUS-owi

Przepełnione przychodnie i obciążona służba zdrowia w okresie grypowym to główne powody, dla których Naczelna Rada Lekarska rozważa wprowadzenie kilkudniowego zwolnienia chorobowego na żądanie. I to w dodatku bez wizyty u lekarza czy teleporady. Pomysłem nie jest jednak zachwycone Ministerstwo Zdrowia.


Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (4)

dodaj komentarz
fiat126p
Absurd polega na tym, że pracodawca ma płacić za pierwsze dni zwolnienia, którego przecież nie jest przyczyną. Kto i pod jakim pretekstem to wprowadził? Pracodawca powinien płacić za 0 (słownie zero) dni choroby. Wypłaty wyłącznie z ubezpieczenia (dobrowolnego i na warunkach do negocjacji), a ubezpieczalnia niech kontroluje lekarzy Absurd polega na tym, że pracodawca ma płacić za pierwsze dni zwolnienia, którego przecież nie jest przyczyną. Kto i pod jakim pretekstem to wprowadził? Pracodawca powinien płacić za 0 (słownie zero) dni choroby. Wypłaty wyłącznie z ubezpieczenia (dobrowolnego i na warunkach do negocjacji), a ubezpieczalnia niech kontroluje lekarzy lub zwolnionych jak chce.
Warto byłoby też zlikwidować płatne urlopy, automatycznie podwyższając o ok. 11% pensje. Może to bardziej zmobilizuje etatowców do lepszego gospodarowania zarobionymi pieniędzmi.
websterdxb
Jaki jest sens trzymać pracownika na etacie ? Przecież wykorzysta sytuacje ze zwolnieniami - w budzetówce to nagminne

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki