REKLAMA

Kongres USA przyjął pierwszy od 28 lat pakiet reform dotyczących posiadania broni palnej

2022-06-24 20:20, akt.2022-06-25 22:35
publikacja
2022-06-24 20:20
aktualizacja
2022-06-25 22:35
Kongres USA przyjął pierwszy od 28 lat pakiet reform dotyczących posiadania broni palnej
Kongres USA przyjął pierwszy od 28 lat pakiet reform dotyczących posiadania broni palnej
fot. Robin Rayne / / ZUMA Press

Izba Reprezentantów przegłosowała w piątek ponadpartyjny pakiet reform dotyczących posiadania broni palnej, ustanawiającej m.in. ściślejsze kontrole kupujących broń w wieku poniżej 21. roku życia. Prawo - pierwsza znacząca reforma w tym zakresie od 1994 r.

Jest podpis prezydenta

Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o broni palnej. Nowy akt prawny ma m.in. ograniczyć dostęp do broni niebezpiecznym ludziom i zwiększyć fundusze na system ochrony zdrowia psychicznego.

"Chociaż ustawa nie przynosi wszystkiego, czego bym chciał, zawiera postanowienia, do których od dawna wzywałem, a które będą ratować życie. (…) Wiem, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale jest to ważny dzień" – pokreślił Biden.

Za ustawą głosowało 243 kongresmenów - niemal wszyscy to Demokraci - a przeciwko było 193; dzień wcześniej Senat opowiedział się za reformą stosunkiem głosów 65-33.

Reformy zakładają m.in. obowiązek przeprowadzenia dodatkowego sprawdzenia kartotek nabywców broni poniżej 21. roku życia, obejmującego także okres przed osiągnięciem pełnoletności. Ponadto przepisy przewidują dodatkowe pieniądze dla stanów, wprowadzających tzw. red flag laws, tj. prawo pozwalające na odebranie broni osobom uznanym za niebezpieczne, zakaz zakupu broni na podstawione osoby oraz dodatkowe pieniądze na programy związane z bezpieczeństwem w szkołach oraz zdrowiem psychicznym.

Projekt został poparty przez liderów obydwu partii w Senacie: Demokratę Chucka Schumera i Republikanina Mitcha McConnella. Politycy zapowiedzieli, że będą starali się przegłosować reformę jeszcze przed końcem tygodnia.

Mimo to, przeciwko nowemu prawu opowiedziała się wpływowa organizacja, skupiająca sympatyków broni palnej, National Rifle Association (NRA). Stowarzyszenie stwierdziło w oświadczeniu, że zaprojektowane przepisy "mogą być nadużywane, by ograniczać legalne nabywanie broni" i "naruszać prawa praworządnych obywateli".

Do przyjęcia legislacji dochodzi dzień po tym, gdy Sąd Najwyższy USA rozszerzył rozumienie konstytucyjnego prawa do posiadania broni, znosząc część stanowych restrykcji na noszenie ukrytej broni poza domem.

Pakiet - uchwalony w reakcji na masakrę w szkolę w Uvalde w Teksasie, gdzie 18-letni sprawca zabił 21 osób - jest pierwszą znaczącą reformą na szczeblu federalnym od 1994 r., kiedy Kongres przegłosował zakaz sprzedaży karabinów szturmowych. Prawo to wygasło 10 lat później.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Każdego dnia są masowe wypadki na drogach. Czekamy na zakaz posiadania samochodów, aby żyło się bezpieczniej.

Lemingi
zoomek
Kto tych psychooli postawi przed sądem co zostawili najrózniejszą broń w Afganistanie?
Rozumiecie co się tu odpiertegowuje? Małych żuczków będą trzepać a sami są absolutnie bezkarni za to co robią. Jprdl.
moravietz
Hmm... Ostatnie 2 lata W MEDIACH: brak strzelanin lub sporadyczne wzmianki.

Ostatnie tygodnie, poczawszy od 1-2 dni po DAVOs: masowa strzelanina, masowa stzelanina, masowa strzelanina, masowa strzelanina.

Czyli spotkania WEF w Davos powodują masowe strzelaniny xD

2030 coraz blizej. Nie bedziesz mial niczego,
Hmm... Ostatnie 2 lata W MEDIACH: brak strzelanin lub sporadyczne wzmianki.

Ostatnie tygodnie, poczawszy od 1-2 dni po DAVOs: masowa strzelanina, masowa stzelanina, masowa strzelanina, masowa strzelanina.

Czyli spotkania WEF w Davos powodują masowe strzelaniny xD

2030 coraz blizej. Nie bedziesz mial niczego, ale najpierw sie upewnimy ze nie wzbudzisz rewolucji badz nie zamordujesz kogos kto proponuje bandyckie rozwiazania. Dlatego cywile nie moga miec broni bo jeszcze by sie mogli postawic bandyckiej wladzy i ich siepaczom (żywe przyklady: rozbrojona Australia w czasach covida)
moravietz
Jeszcze dodam rozbrajającą logikę typowego półgłówka:
PIS to zło -> Policja i służby to sługusy PISu. Ale obywatele nie powinni byeć broni. Broń powinni mieć tylko policjanci i sużby. Mimo, że służby to sługusy PISu xD
ddaamm
Państwo zawsze wymyśla to samo :)

„ zakaz zakupu broni na podstawione osoby”

Czy nie mozna wprowadzić zakazu posiadania złego humoru?
bha
Obudzili się z nocnikiem..........
od_redakcji
Szaleńcy: Sekretarz stanu USA: Ukraina się broni. Rosja już przegrała !
langdon25
„Nie było żadnej strzelaniny w Uvalde.

To była inscenizacja demokratów by odebrać nam święte prawo do zabijania się nawzajem .

Wasz kochany , nieomylny , dobrze opalony, najgłupszy prezydent USA - Donald Trump”.
wic
Wiele osób musiało zginąć w Uvalde by przeciwnicy broni mieli argument. Nawet policję namówili by wstrzymała się godzinkę z interwencją by argument był odpowiednio silniejszy

Powiązane: Strzelanina w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki