REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

2020 rok ze wzrostem L4 od psychiatry. Dane Konfederacji Lewiatan

Alan Bartman2021-12-03 11:57Redaktor
publikacja
2021-12-03 11:57
2020 rok ze wzrostem L4 od psychiatry. Dane Konfederacji Lewiatan
2020 rok ze wzrostem L4 od psychiatry. Dane Konfederacji Lewiatan
fot. Mix Tape / / Shutterstock

2020 r. przyniósł skokowy wzrost liczby dni spędzonych przez Polaków na zwolnieniach z uwagi na choroby i zaburzenia psychologiczne, jak wynika z danych Konfederacji Lewiatan. Problem dotyka najczęściej kobiet, które poza pracą są również obciążone obowiązkami domowym oraz opieką nad bliskimi.

Wybuch pandemii Covid-19 pogłębił oraz uwidocznił problem chorób psychicznych, z którymi zmaga się wiele osób w Polsce. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan, w 2020 r. diametralnie wzrosła liczba dni spędzonych przez pracowników na zwolnieniach lekarskich wystawionych z uwagi chorób i zaburzeń psychologicznych. Autorzy badania wskazują, że w poprzednich latach przeciętna długość absencji wynosiła 17 dni, tak w poprzednim roku wzrosła ona do 19 i jest o blisko siedem dni wyższa od przeciętnego okresu L4.

fot. Konfederacja Lewiatan / Konfederacja Lewiatan

Z blisko dwóch trzecich (64 proc.) świadczeń skorzystały kobiety. Zdaniem autorów raportu za taki stan odpowiedzialne są, poza czynnikami wynikającymi z pracy, m.in.: obciążenia związane z obowiązkami domowymi oraz opieką nad bliskimi. Konsekwencjami braku pomocy może być stopniowe wycofanie się z życia społecznego, co może przełożyć się na trudności lub niemożność powrotu na rynek pracy.

– Miejsce pracy jako jeden z głównych czynników stymulujący powstawanie problemów ze zdrowiem psychicznym jest poważnym wyzwaniem dla pracodawców oraz polityków. Na tych drugich, spoczywa jeszcze troska o służbę zdrowia. To właśnie przez brak dostępu do specjalistów problemy ze zdrowiem Polaków nawarstwiają się przynosząc większe konsekwencje i obciążenia dla społeczeństwa i gospodarki. Niepokoi też niska świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń zdrowia psychicznego. O ile choroby ciała nie są tak deprecjonowane, to nadal w Polsce występuje stygmatyzacja problemów psychologicznych i ogólne poczucie wstydu społecznego przed wizytą u psychologa, czy psychiatry – zauważają autorzy badania.

Psycholog w pakiecie medycyny pracy

Jednym z rozwiązań mogących wpłynąć na poprawę sytuacji pracowników mierzących się z chorobami psychologicznymi, mogłoby być wprowadzenie profilaktycznych badań psychologicznych w ramach medycyny pracy. Według Konfederacji Lewiatan spotkanie z psychologiem mogłoby pomóc pracownikowi przemóc wstyd wobec rozmów na temat swojej kondycji psychicznej.

Drugim rozwiązaniem zaproponowanym przez autorów badania jest wprowadzenie w przedsiębiorstwach poszerzonego kwestionariusza kontroli zarządczej lub samooceny o pytania dotyczące samopoczucia oraz zdrowia psychicznego. Tutaj za wzór mógłby posłużyć zestaw pięciu pytani opracowany przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO).

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Jaki dominuje od lat rynek pracy i płacy coraz bardziej elastyczny do bólu niepewny, czasowy, na niepełnych etatach zleceniowy na niby dzieła na wymuszane samozatrudnienia i coraz częściej w szaro-czarnych stresogennych barwach, w nie rzadkiej nerwówce, pośpiechu przemęczenie oraz występującego na nim coraz większego Jaki dominuje od lat rynek pracy i płacy coraz bardziej elastyczny do bólu niepewny, czasowy, na niepełnych etatach zleceniowy na niby dzieła na wymuszane samozatrudnienia i coraz częściej w szaro-czarnych stresogennych barwach, w nie rzadkiej nerwówce, pośpiechu przemęczenie oraz występującego na nim coraz większego braku dla wielu motywacji do dalszej pracy pracy na nim szczególnie przy braku latami,, świetlnymi'' konkretnych podwyżek w wielu branżach i zawodach!!! i perspektyw na godniejsze jutro. Niestety coraz częściej wielu pracujących na nim dotyka depresja, apatia i brak dalszej chęci i dalszej motywacji szczególnie do sumiennej,rzetelnej, fachowej, profesjonalnej i wydajnej pracy na nim.Niestety... Dlatego też coraz częściej wiele osób mając nadmiar na nim psychicznego i nie tylko obciążenia tym coraz bardziej chorym systemem pracy, płacy i nieradząc z nim już sobie szczególnie coraz mocniej ze świadomością coraz mocniejszego wyzysku niedoceniania ich w pracy,a szczególnie tego że coraz bardziej żeruje się na ich pracy najtaniej jak się tylko da i uda psychicznie już nie wytrzymują tego wszystkiego i coraz częściej idą na zwolnienia. Cóż taki mamy od dawna rynek zatrudnia i pracy coraz mocniej żerujący i wyzyskujący pracę innych ludzi. Niestety sam rynek pracy zatrudniania sobie robi od lat dla siebie krecią robotę stąd w wielu już firmach występują coraz większe i szybsze rotacje, rotacje etc. i brak chętnych do dłuższej u nich pracy dla groszowej idei !!!!!. Niestety.
podatnik-
A o to przykład takiego nieprzemakalnego prezesa giełdowych spółek, która to nota bene powinna być już dawno zlikwidowana! Nazywa się Maciej Witucki, dr pośrednik sprzedał akcje TP po cenie 38PLN (Dzisiaj 6 PLN) , które wcześniej kupił za ich czyli francuzów pieniądze, następnie zarobki Zarządu i RN pomnożył A o to przykład takiego nieprzemakalnego prezesa giełdowych spółek, która to nota bene powinna być już dawno zlikwidowana! Nazywa się Maciej Witucki, dr pośrednik sprzedał akcje TP po cenie 38PLN (Dzisiaj 6 PLN) , które wcześniej kupił za ich czyli francuzów pieniądze, następnie zarobki Zarządu i RN pomnożył przez 10, itd. Problemem jest to dlaczego Maciej Witucki mógł dopuszczać do katastrofy finansowej, spadku wartości firmy i braku dywidendy i za to nie wyleciał na zbity pysk? Dzisiaj zasiadając w fotelu Prezesa Konfederacji Lewiatan (otrzymanej z rąk tow. Henryki) naucza jak robić odpowiedzialny biznes? Co dopiero jest cwaniactwem! Jest to klasyczne kółko wzajemnej adoracji z podstawową zasadą(obowiązującą w polityce) dzisiaj ja jutro ty i tak się kręci a Akcjonariusze, wystarczy iść na pierwsze lepsze WZA i zobaczyć jak się traktuje Akcjonariuszy! A co do psychiatry to cwane gapy te lewiatany wiedzą,że jest to jedyna specjalizacja, która może wystawić L4 z czasem wstecznym i to aż o 6 miesięcy w tył a więc po co chodzić po drobnicę od innych lekarzy?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki