REKLAMA
JANUSZ KRYPTO

Kończy się era papierowych podręczników

2013-10-20 04:10
publikacja
2013-10-20 04:10

W niedalekiej przyszłości tablety i inne urządzenia multimedialne mogą całkowicie zastąpić papierowe podręczniki. Na tę rewolucję przygotowują się już wydawnictwa:

. Na razie zmiany są w fazie początkowej. Szkoły trochę na własną rękę wybierają sprzęt, w związku z tym wydawnictwa do końca nie wiedzą w którą technologię inwestować. Niemniej prezes Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych Jerzy Garlicki uważa, że w najbliższym czasie branżę czekają duże wydatki na inwestycje. Szczególnie, że na razie trzeba produkować zarówno papierowe podręczniki, jak i te elektroniczne. Jego zdaniem jednak małe wydawnictwa nie poradzą sobie z tą sytuacją. Okres dokładania do interesu przetrwają tylko najwięksi.

Wicedyrektor I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie Daniel Makus zwraca uwagę, że na razie jest jeszcze problem z jakością elektronicznych podręczników. Zauważają to nie tylko nauczyciele, ale także uczniowie. Powoli jednak zaczyna się to zmieniać.

Za dwa lata ma zakończyć się rządowy projekt e-podręczników. Zakłada on powstanie 62 podręczników do 14 przedmiotów. Na początku października zaprezentowano politaż do matematyki, przygotowany przez Politechnikę Łódzką. Zebrał on pozytywne opinie. Koalicja Otwartej Edukacji twierdziła wręcz, że dawno publiczne pieniądze nie zostały tak dobrze wydane. Kamil Śliwowski z Centrum Cyfrowego powiedział, że największą zaletą programu jest jego zupełna otwartość. Będzie darmowy dostęp, będą mogły z niego korzystać dzieci z niepełnosprawnością. Dodatkowy plus jest taki, że twórcy chcą rozmawiać o błędach i są gotowi je naprawiać.

Największą zaletą programu rządowego programu e-podręcznik jest to, że zasoby będą całkowicie za darmo. To oszczędność dla rodziców, którzy co roku na komplet nowych podręczników musieli wydawać co najmniej 300 złotych.

Już teraz można korzystać z multimedialnych pomocy przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji przygotował portal Scholaris, który zawiera gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli. A w nich zdjęcia, prezentacje, gry edukacyjne czy filmy.

Koordynator projektu Krzysztof Nierojewski powiedział, że w tym momencie zasoby portalu w 3/4 pokrywają się z podstawą programową. W sumie jest tam 26 tysięcy prezentacji i gotowych scenariuszy zajęć.

Z portalu mogą korzystać też uczniowie, ale także rodzice, którzy chcą się uczyć razem z dzieckiem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Szwarbuła/kry
Źródło:IAR
Tematy
Szukasz szybkiej i bezpiecznej pożyczki?
Szukasz szybkiej i bezpiecznej pożyczki?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~lila
Dnia 2013-10-20 o godz. 10:33 ~lux napisał(a):
> ok fajnie dzieciaki nie będą miały ciężkich plecaków ale
> czy państwo wyposaży każdego ucznia w laptopa, notebooka
> czy chociaż w tableta nie każdego rodzica stać na zakup
> takiej pomocy

Z tego co wiem to zakup cłej wyprawki dziecka na rok to wydatek
Dnia 2013-10-20 o godz. 10:33 ~lux napisał(a):
> ok fajnie dzieciaki nie będą miały ciężkich plecaków ale
> czy państwo wyposaży każdego ucznia w laptopa, notebooka
> czy chociaż w tableta nie każdego rodzica stać na zakup
> takiej pomocy

Z tego co wiem to zakup cłej wyprawki dziecka na rok to wydatek z rzędu 1000zł- tak bynajmniej policzyła moja mama. a teraz powiedzmy sobie ile kosztuje tablet od 500zł w górę. dodam tylko że ten sprzęt może być używany przez dziecko nie przez rok ale przez parę lat. Sami powiedzcie drodzy rodzice co się bardziej kalkuluje. co roczny wydatek czy jednorazowy...
~~beatrisss
wystarczy kupić kilkukrotnie tańszy czytnik e-booków
~lux
ok fajnie dzieciaki nie będą miały ciężkich plecaków ale czy państwo wyposaży każdego ucznia w laptopa, notebooka czy chociaż w tableta nie każdego rodzica stać na zakup takiej pomocy

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki