REKLAMA

60 zł za pozew doręczony przez komornika. Zmiany w doręczeniach

2019-11-15 15:57
publikacja
2019-11-15 15:57

Koniec z sytuacjami, gdy po dwukrotnej próbie doręczenia pism procesowych do pozwanego, przesyłkę uznawano za doręczoną. To powodowało, że np. osoby przebywające za granicą nie miały szansy dowiedzieć się o toczących się przeciwko nim sprawom. Od 7 listopada w skutecznym dostarczaniu pozwów pomogą komornicy.

fot. / / thetaXstock

– Jest to fundamentalna zmiana (…) Nowe zadania nałożone na komorników sądowych sprawiają, że stają się oni niejako gwarantem rzetelnego, a zatem sprawiedliwego procesu – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Znika podwójne awizo 

Zmiana ma przeciwdziałać sytuacjom, w których pozwany dowiaduje się o egzekucji w momencie wizyty komornika lub zajęcia rachunku bankowego. Do tej pory takie sytuacje miały miejsce ze względu na domniemanie doręczenia. Gdy próba doręczenia pisma pozwanemu nie udawała się, to po dwukrotnym awizowaniu doręczenie uznawano za skuteczne. Wraz ze zmianą przepisów takie rozwiązanie nie będzie dłużej stosowane. 

W obowiązku komornika będzie osobiste dostarczenie pisma do pozwanego nawet jeżeli będzie się to wiązało z ustaleniem nowego adresu zamieszkania. Zmiana ma zabiec również pobieraniu kredytów na fikcyjny adres oraz egzekucji zadłużenia w przypadku, gdy pozwany jest ofiarą kradzieży danych osobowych i zostaje obciążony długiem innej osoby. 

60 zł za dostarczenie pisma przez komornika

Opłata podstawowa wynosi 60 zł. Dodatkowe 40 zł trzeba będzie zapłacić, jeżeli komornik będzie ustalał nowy adres pozwanego. Kwota może zostać powiększona o inne wydatki, które zostały poniesione w związku z doręczeniem pisma. W krajach Unii Europejskiej opłaty za doręczenie pism przez komornika są powszechnie stosowane.

Koszty doręczeń komorniczych w wybranych państwach UE
Państwo Opłata podstawowa* Opłata w euro
Polska 60 zł 14 $
Niemcy 86 zł 20 $
Estonia 108 zł 25 $
Francja 215 zł 50 $
Irlandia Północna 224 zł 52 $
Holandia  280 zł 65 $
Szkocja 420 zł 97 $
Belgia 580 zł 135 $
Luksemburg 580 zł 135 $

* Może zostać powiększona o dodatkowe koszty.

Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji otrzymanych od Krajowej Rady Komorniczej

– Koszty z perspektywy jednostkowej sprawy dla powoda mogą wydawać się wysokie (…) Trzeba spojrzeć szerzej, (…) [pozwany] ponosi dużo wyższe koszty związane z przywróceniem mu terminu do wniesienia sprzeciwu, uczestnictwa w procesie i możliwością obrony swoich praw – mówi Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej. 

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mkx
"Kto pierwszy, ten lepszy!" , tak mi się skojarzyło. .
alex_brzezinski
Z punktu widzenia dłużników uchylających się od zapłaty, czyli większości zmiany z doręczeniami są fantastyczne. Dosłownie - fantastyczne :-) Wprowadzone przepisy są kompletnie nieegzekwowalne jeżeli chodzi o komorników - za 60 zł czy 100 zł nikt jeszcze nigdy nie odnalazł człowieka, włącznie z jasnowidzami, no chyba że działa charytatywnie.Z punktu widzenia dłużników uchylających się od zapłaty, czyli większości zmiany z doręczeniami są fantastyczne. Dosłownie - fantastyczne :-) Wprowadzone przepisy są kompletnie nieegzekwowalne jeżeli chodzi o komorników - za 60 zł czy 100 zł nikt jeszcze nigdy nie odnalazł człowieka, włącznie z jasnowidzami, no chyba że działa charytatywnie. Nowe przepisy całkowicie sparaliżują dochodzenie roszczeń przez wierzycieli - całkowicie. kolejny prezent od ekipy rządzącej dla dłużników i kolejna kłoda pod nogi dla wierzyciel.
jasiek2017
To opłata w euro czy w $ ?
pomorzaninm
w euro ale pismak pewnie strzelił literowke ....

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki