REKLAMA

Komornicy w służbie oszustów?

Łukasz Piechowiak2014-02-26 14:23główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2014-02-26 14:23

Komornik nie pyta, czy dłużnik rzeczywiście jest dłużnikiem. Dostaje nakaz egzekucji i zajmuje pieniądze. Ofiara może być zdziwiona, że nagle straciła z konta 200 tys. zł i wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa. Oszuści w dalszym ciągu wykorzystują e-Sąd do naciągania firm na grube pieniądze.

Problem z egzekwowaniem należności powoli odchodzi do lamusa. Wszystko dzięki instytucji e-Sądu, który w prosty sposób umożliwia ściągnięcie należności w ramach elektronicznego postępowania upominawczego. Zostało ono wprowadzone jako odrębne postępowanie mające charakter wezwania do zapłaty w sprawach, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzania postępowania dowodowego. Niestety, czasami jednak postępowanie dowodowe byłoby wskazane.

Mechanizm oszustwa

Ofiarą padła firma Vivus.pl, która udziela pożyczek online. Komornik zajął 200 tys. zł na koncie bankowym przedsiębiorstwa. Nakaz egzekucji wystawiono na wniosek pewnego człowieka z Radomia (trudno powiedzieć, czy nie była to podstawiona osoba tzw. słup). Firmie szybko udało się odzyskać pieniądze, ale tylko dlatego, że posiada wiedzę i środki na prawników. Pikanterii dodaje fakt, że to firma musi udowodnić, że nie posiada żadnego długu.

Mechanizm oszustwa jest stosunkowo prosty. Oszust zgłasza sprawę do e-Sądu, podając błędne dane adresowe rzekomego dłużnika. Nie musi posiadać żadnych dowodów na to, że ktoś jest jego dłużnikiem. Wystarczy wypełnić prosty szablon. Wysyłka nakazu odbywa się automatycznie, ale niestety trafia pod zły adres. Listy polecone po dwóch awizo sąd uznawał za doręczone. Wtedy do akcji wkraczał komornik, który z nakazem egzekucji zajmował środki na koncie nieświadomego dłużnika. I tak zaczynały się problemy, bo nie każdy wie, jak się bronić w takiej sytuacji.

Jak się bronić?

donos do skarbówki» Anonimowo i coraz więcej, czyli jak Polacy donoszą do skarbówki
W pierwszej kolejności należy przedstawić zaświadczenie o aktualnym miejscu zamieszkania. Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika na podstawie nakazu zapłaty wydanego przez e-Sąd jest zawieszane w momencie, gdy pozwany przedstawi zaświadczenie sądowe, z którego wynika, że nakaz ten został doręczony na inny adres niż aktualne miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności.

Niestety, e-Sąd był i dalej jest wykorzystywany przez oszustów do ściągania należności od niewinnych ludzi. Ustawodawca zauważył ten problem, dlatego wprowadzono nowelizację, która zakłada, że nie można za pośrednictwem dochodzić roszczeń starszych niż 3 lata. Ponadto powód musi podać w pozwie numer PESEL dłużnika oraz NIP. Dlatego nigdy nie wolno podawać tych danych przypadkowym osobom. Zgodnie z prawem – powód, który w złej wierze podał nieprawidłowy adres, sąd może ukarać grzywną do 5 tys. zł. To mało dla tych, którzy na procederze zarabiają miliony. W tym wypadku jest to już po prostu sprawa kryminalna.

e-Sąd ofiarą prostoty

Do e-Sądu, czyli Sądu Rejonowego w Lublinie, co miesiąc obsługuje ok. 200 tys. spraw. Uproszczone procedury uzyskiwania nakazu zapłaty ułatwiły wielu firmom odzyskiwanie swoich należności. Niestety brak konieczności przedstawiania dowodów istnienia długu doprowadził do wielu nadużyć. Firma, której komornik zajmie 200 tys. zł, szybko te pieniądze odzyska, bo ma za sobą cały zastęp prawników. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy niewinny dłużnik otrzymuje wiadomość, że komornik zajął mu pensję. Świadomość prawna obywateli jest niska, a to ułatwia wyłudzanie pieniędzy.

Oszuści podszywają się pod skarbówkę» Oszuści podszywają się pod skarbówkę
EPU wprowadzono po to, by ułatwić odzyskiwanie należności. Miało być prosto i skutecznie. Okazało się, że było zbyt prosto. Teraz ustawodawca będzie wprowadzać kolejne utrudnienia, które w efekcie mogą paraliżować prace wielu firm oraz samego e-Sądu. Z tego powodu należy zastanowić się nad wprowadzeniem nowych narzędzi, które umożliwią natychmiastowe wstrzymanie egzekucji komorniczej, gdy tylko pojawi się cień podejrzenia, że dana osoba stała się ofiarą oszustwa oraz w większym stopniu kontrolować te firmy, które składają ponadprzeciętną liczbę wniosków (np. popularne serwisy internetowe).

Wbrew pozorom najwięcej tracą na tym komornicy. Komornik to wciąż zawód zaufania publicznego. Niestety nigdy nie mieli oni dobrej prasy. Ściąganie należności w imieniu oszustów dodatkowo psuje ich wizerunek.

Łukasz Piechowiak
główny ekonomista Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (30)

dodaj komentarz
mirwojski
Komornicy mają tylko jednego " pana " - nazywa się MAMONA !!! I nie " służba oszustom " jest głównym kreatorem ich działań. Oni tylko skwapliwie " zagospodarowali " podsunięty im temat bo z każdego , bez względu na prawdziwość, od 20 do 50 % zasila ich prywatne konta ( słyszał ktoś o komorniku " Komornicy mają tylko jednego " pana " - nazywa się MAMONA !!! I nie " służba oszustom " jest głównym kreatorem ich działań. Oni tylko skwapliwie " zagospodarowali " podsunięty im temat bo z każdego , bez względu na prawdziwość, od 20 do 50 % zasila ich prywatne konta ( słyszał ktoś o komorniku " puszczonym z torbami za nieuczciwość zawodową " przez Państwo Polskie - bo ja nie słyszałem) ... Pokazuje się nam serwisy fotograficzne : pałace - prokuratorów, komorników, premierów, prezydentów np z Ukrainy. Ciekawe czemu nie ma takich z Polski. TO TYLKO " RZETELNOŚĆ " ZAWODOWA TZW. DZIENNIKARZY I FOTOGRAFIKÓW NA USŁUGACH TYCHŻE . A TO POLSKA WŁAŚNIE ...
~kicha
Polacy to wszystko potrafią sp...rzyć.
~Hm...
Może w ten sposób ktoś pokazał jak to jest kiedy strony się odwrócą.

Tak zawsze silniejszy i bogatszy wykorzystywał e-sąd do oszustwa a teraz ktoś załatwił tak firmę pożyczkową, która prawdopodobnie również stosuje takich manewr kiedy ma opornego kredytobiorcę.

Marzę o tym by kiedyś banki i firmy windykacyjne stały
Może w ten sposób ktoś pokazał jak to jest kiedy strony się odwrócą.

Tak zawsze silniejszy i bogatszy wykorzystywał e-sąd do oszustwa a teraz ktoś załatwił tak firmę pożyczkową, która prawdopodobnie również stosuje takich manewr kiedy ma opornego kredytobiorcę.

Marzę o tym by kiedyś banki i firmy windykacyjne stały się ofiarami e-sądu ale wtedy ktoś w e-sądzie zobaczy, ze bank jest dłużnikiem w papierach i zacznie się podpytywać kierownika czy tak ma być i nic im nie zrobią.

Dziwię się, że dopiero opisana sytuacja otworzyła komuś oczy.
~mikolajek
Oszust nie musi w sądzie przedstawiać żadnych dowodów? Co za permanentna bzdura!
Polecam choćby rzecz najprostszą - instrukcję składania e-pozwów - punkty 4.4. i 4.6.
~Cyrek
Toż to jawna kpina z obywateli. Kto uchwala takie debilne prawo, które umozliwia egzekucję bez dowodów !! Polska jest bandyckim krajem. Jeśli chodzi o załatwienie jakiejkolwiek sprawy w urzędzie trzeba odstać swoje, a jak obywatel to może byc ruchany na każdym kroku. Pieprzyc taki kraj z takim prawem.
~ra
wykonać kilka wyrokow śmierci na przestępcach i ich rodzinach i będzie po sprawie!!!!!!
~stas00@o2.pl
To zasługa Krzysztofa Kwiatkowskiego on wprowadził ten bubel w postaci e - sądów.
~Komornik
Komornik zawodem zaufania publicznego? Jakim cudem, jak Komornik mając jasną sytuację o niewinności tzw. dłużnika i tak blokuje mu pensję. W taki sposób nigdy nie będzie to zawód zaufania publicznego. Nazwa jest mocno wprowadzająca w błąd.
~Eh...
Jeszcze inna sprawa z tym zaufaniem publicznym a byciem osobą prywatną.

Tak na prawdę komornik to osoba prywatna (własna działalność gospodarcza) jak coś zbroi i ktoś ma jakieś opinie o nim to należy mu się prywatność ale jeśli ma ściągać ostatnią złotówkę z dłużnika to nagle jest nietykalnym funkcjonariuszem publicznym.

Ta
Jeszcze inna sprawa z tym zaufaniem publicznym a byciem osobą prywatną.

Tak na prawdę komornik to osoba prywatna (własna działalność gospodarcza) jak coś zbroi i ktoś ma jakieś opinie o nim to należy mu się prywatność ale jeśli ma ściągać ostatnią złotówkę z dłużnika to nagle jest nietykalnym funkcjonariuszem publicznym.

Ta hipokryzja jest na prawdę przerażająca.
~Amigos
Art. 804 kpc - komornik nie ma prawa badać czy dług się należy, komornik jest od wykonywania wyroków, a nie od ich kwestionowania. Dlatego komornik ma tylko orzeczenie sądu i wniosek wierzyciela, nie ma akt z sądu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki