REKLAMA

Kobiecy pomysł na biznes: pamiątki z Warszawy

Barbara Sielicka2014-06-01 06:00
publikacja
2014-06-01 06:00
Kobiecy pomysł na biznes: pamiątki z Warszawy
Kobiecy pomysł na biznes: pamiątki z Warszawy
fot. Wars Sawa Design /
Miały dość wszechogarniającego ich kiczu i tandety, szczególnie przy tworzeniu pamiątek z ich rodzinnego miasta – Warszawy. Siostry Krulikowskie postanowiły to zmienić i stworzyć własną firmę produkującą pamiątki o tematyce warszawskiej.
Wars Sawa Design to start-up produkujący pamiątki (początkowo warszawskie, obecnie również związane z innymi miastami), który założyły siostry - Agata i Magda Krulikowskie. Firma posiada dwa działy - pierwszy oparty jest o autorskie grafiki, a drugi o projekt “Memories of PRL” czyli produkty związane z tematyką retro, okresem PRL-u, bazujące na ich własnych archiwalnych zdjęciach rodzinnych, uzupełnionych o nowe formy graficzne i przekorne teksty.

- Wars Sawa Design powstała niecały rok temu z miłości do Warszawy, naszego miasta, w którym się urodziłyśmy i dorastałyśmy, w którym mieszkamy do dziś. Brakowało nam produktów pokazujących Warszawę, a których nie musiałybyśmy się wstydzić dać w prezencie naszym przyjaciołom zza granicy. Odczuwałyśmy ogromną potrzebę pokazania, że pamiątki z Warszawy mogą być fajne, ciekawe i w dodatku estetyczne – jak zwykło się mówić – dizajnerskie – mówią siostry.
Ich warszawskie produkty spodobały się na tyle, że otrzymały propozycję zaprojektowania produktów na całą Polskę i od kilku tygodni ich rzeczy można kupić na lotniskach w największych polskich miastach – takich jak Kraków, Poznań, Gdańsk, Katowice, Bydgoszcz czy Rzeszów.

Same sobie sterem, żeglarzem, okrętem


Pomysł na firmę dojrzewał w Agacie od 2 lat, jednak dopiero odejście jej siostry z korporacji dało im kopa do stworzenia wspólnego projektu. Dziewczyny zrobiły rozeznanie w rynku i konkurencji. Swoją szansę zobaczyły w zupełnie innym podejściu do tematu pamiątek. – Chciałyśmy, aby nasze produkty były szczególne i tak się stało. Proces powstawania naszych grafik to długa droga. Najpierw zbieram inspiracje, potem dyskutuję o tym z Magdą, następnie rysujemy projekty z naszym zespołem, ręcznie. Dopiero w następnej fazie rysunki są skanowane i obrabiane graficznie, dodajemy na koniec kolorystykę i wybieramy odpowiednie fonty. Stąd bierze się ich niepowtarzalny urok – opowiada Agata.
warszawa warszawa warszawa

Na zdjęciach produkty stworzone przez Wars Sawa Design

Magda i Agata to rodowite Warszawianki. Pierwsza z nich skończyła Finanse i Bankowość w Szkole Głównej Handlowej i przez kilka lat pracowała na stanowiskach analitycznych. Druga z nich jest humanistką, z wykształcenia podwójny filolog po Uniwersytecie Warszawskim, a także menedżer kultury.


- Obie bardzo cenimy wolność i swobodne planowanie swojego czasu. Z tego względu własna firma jest dla nas najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Same sobie jesteśmy szefem – dodaje Agata. W firmie zajmuje się przede wszystkim projektowaniem, a Magda produkcją, choć coraz częściej ten podział im się zaciera.

Jest ryzyko, jest biznes


Siostry w stworzenie firmy zainwestowały część swoich oszczędności, w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Finanse nie były jednak jedyną trudnością, z jaką już na początku musiały się zmierzyć.
- Musiałyśmy się wiele nauczyć i prawdę mówiąc uczymy się stale. Od samego powstania projektu, poprzez ułożenie procesu produkcji, po finalny produkt, który trafi do klienta – wspomina Magda. Plus oczywiście kolejne kroki, czyli jak ma produkt wyglądać w sprzedaży, jakie ma mieć opakowanie czy po prostu jak ma wyglądać sprzedaż i jak rozwijać sieć dystrybucji. W chwili obecnej największym wyzwaniem dla dziewczyn jest budowanie PR firmy i sam branding. Ogromne trudności miały również z dotarciem do większych miejsc turystycznych.
warszawa warszawa warszawa

Na zdjęciach produkty stworzone przez Wars Sawa Design


Nasze przewaga to pomysł i kreatywność


Konkurencja na rynku pamiątek, szczególnie w Warszawie, jest duża. Siostry znalazły jednak pomysł, aby wyróżnić się na rynku. Ich produkty, często z zabarwieniem humorystycznym, powodują odkurzenie starych utartych schematów pamiątkarskich i przedstawienie ich w zupełnie innym świetle. Ich warszawska syrenka jeździ kabrioletem, opala się na nadwiślańskiej plaży, a Pałac Kultury jeździ sobie na kółkach.
Aby zdobyć klientów, siostry aktywnie angażują się przede wszystkim w marketing społecznościowy – firma obecna jest na Instagramie, Facebooku, Twitterze i na Pintereście. Z kolei produkty kupić można w biurze – stacjonarnie, po uprzednim umówieniu się lub w jednostkach partnerskich. Siostry współpracują ze wszystkimi większymi muzeami w Warszawie, między innymi z Muzeum Narodowym, Etnograficznym, Muzeum Żydów Polskich, Muzeum Chopina, Centrum Kopernika, Centrum Sztuki Współczesnej a także z wieloma sklepami zajmującymi się dizajnem: Reset, Product Placement, Upominki w Pałacu Kultury.
- Mamy nadzieję, że niedługo uruchomimy także nasze sklepy internetowe, mocno nad tym pracujemy. Będą to strony: warssawadesign.pl oraz lovepolandesign.pl – mówi Agata.
A jaki projekt siostry wspominają jako najciekawszy? - Było to przygotowanie projektów graficznych o tematyce warszawskiej na wesele polsko-niemieckie. Głównym założeniem było przygotowanie ciekawych upominków dla gości. Nie lada wyzwanie, bo forma gadżetów jest zawsze ograniczona, choćby wielkością. Udało się stworzyć oryginalny produkt – magnesy z grafiką pary młodej z Warszawą w tle. Goście byli mile zaskoczeni, a Para Młoda zadowolona – opowiada Agata.

Zyski są, ale potrzebne są inwestycje


Pierwsze zyski pojawiły się po dwóch miesiącach od rozpoczęcia działalności. Obecnie powoli rosną. - Co prawda ciągle inwestujemy w nowe rozwiązania, ale mamy nadzieję, że za chwilę firma stanie w się w końcu w pełni rentowna – mówi Magda. Dodaje, że ogromnie miłym zaskoczeniem są dla nich momenty, w których partnerzy mówią, że produkty sióstr stanowią już 25% ich sprzedaży, co świadczy o stale rosnącej potrzebie dizajnerskich pamiątek.
Obecnie dziewczyny kończą pracę nad serią produktów na całą Polskę. Ciągle także się szkolą w różnych dziedzinach bo wiedzą, że prowadzenie własnej firmy to duża odpowiedzialność. - Własny biznes to ogromne wyzwanie i trzeba mieć do tego stalowe nerwy. Co prawda satysfakcja jest ogromna, jak już się udaje, ale nie oszukujmy się – jest to spowodowane ogromem pracy i serca, który wkłada się we własny biznes, nie mając żadnej gwarancji, że nasz pomysł się sprzeda, Natomiast zawsze trzeba próbować, bo jak nie za pierwszym razem, to za kolejnym się uda – dodaje Agata.
Jeżeli jesteś kobietą przedsiębiorczą i prowadzisz własną firmę - napisz do naszej redaktorki! Dołącz do prawie 150 kobiet, które już to zrobiły, zaprezentuj się w naszym cyklu i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Decor
Pamiątki z Warszawy dostarcza firma Decor s.c.http://decor-sc.pl
~Klar
"Wars Sawa Design to start-up [---] a drugi o projekt “Memories of PRL” Alright, I like it! Warsaw remembers PRL! Lenguidż OK! Ewribodi in Warsaw andersend lenguidż OK! Grzesuk plays balalaika OK... Co jeszcze można dodać...? Chyba nic.
~JJ
"Pomysł na firmę dojrzewał w Agacie od 2 lat, jednak dopiero odejście jej siostry z korporacji dało im kopa do stworzenia wspólnego projektu."

Panie dostaly kopa, wyskoczyly na browca, zajaraly po szlugu i wykminily biznes. No prosze was bardzo, utrzymujcie przyzwoity poziom slownictwa, bo to sie az zle czyta..

Powiązane: Kobiecy pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki