Klimatyzacja w mieszkaniu – ile kosztuje, jak zorganizować?

Upały dają się we znaki, szczególnie gdy trzeba z nimi walczyć w nagrzanych mieszkaniach w bloku. Rozwiązaniem może być instalacja klimatyzacji. Sprawdziliśmy, ile kosztuje takie rozwiązanie i jak zorganizować jego montaż w budynkach należących do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

(YAY Foto)

Zainteresowani mają do wyboru tańsze, przenośne urządzenia dostępne w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub  wyposażenia wnętrz. Dostępne są już od kilkuset złotych. Przeznaczone są do obsługi jednego pomieszczenia. Poza podłączeniem do prądu i odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz (np. przez okno), nie wymagają większych zabiegów montażowych. Minusem tego typu urządzeń, wskazywanym przez użytkowników, jest ich głośne działanie oraz to, że nie dają możliwości utrzymania w pomieszczeniu określonej temperatury.  

Na stacjonarną klimatyzację potrzebna zgoda

Nie wszystkim właścicielom nagrzanych mieszkań takie rozwiązanie będzie więc wystarczać. Na rynku dostępne są też klimatyzatory stacjonarne typu split. To te, które posiadają jednostkę wewnętrzną – chłodzącą mieszkanie i jednostkę zewnętrzną – odprowadzającą ciepłe powietrze. Są cichsze dla użytkowników, jednak ich dobór i montaż powinno się powierzyć specjalizującej się w tym firmie. Jednocześnie nie są to rozwiązania należące do najtańszych. Ich zakup to koszt od 2000 zł w przypadku najtańszych urządzeń do nawet 10000 zł za najdroższe. Do tego trzeba doliczyć koszt montażu, który standardowo wynosi ok. 1000 zł. Może się jednak zwiększyć, jeśli jednostka zewnętrzna mocowana będzie na wyższych piętrach budynku.

Osoby decydujące się na klimatyzatory typu split w mieszkaniu w bloku muszą mieć na uwadze, że instalacja jednostki zewnętrznej na elewacji budynku będzie wymagała uzyskania zgody zarządcy lub administratora.

Montaż klimatyzatora problemem dla zarządcy budynku

Jak udało nam się ustalić, nie wszędzie taką zgodę uda się uzyskać.  Na przykład jedna z większych wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych nie wydaje mieszkańcom zgody na umieszczenie jednostek zewnętrznych na elewacji budynków. Często bowiem nieruchomości mają wyremontowane, docieplone elewacje, a montaż ciężkiego urządzenia może po prostu je uszkadzać. Wymaga bowiem przewiercenia się do części stałej budynku. Zanim przystąpimy do wyboru urządzenia, warto zorientować się, czy zarządca naszego budynku pozwoli nam go zamontować.

Jednolitych zasad nie ma zarówno w poszczególnych spółdzielniach, jak i wspólnotach. – Montaż klimatyzatora na elewacji budynku to temat, który coraz częściej będzie pojawiał się wśród problemów do dyskusji we wspólnotach mieszkaniowych. Wysoka temperatura w mieszkaniach sprawia, że popołudniowy odpoczynek staje się nie do zniesienia, a zapowiedzi ekspertów o ocieplaniu się klimatu z pewnością pomogą mieszkańcom bloków w podjęciu decyzji o zamontowaniu klimatyzatora – wskazuje Mieczysław Mielniczyk z firmy Major Domus Zarządzanie i Obrót Nieruchomościami. – W tej sytuacji najlepsze byłoby podjęcie uchwały przez wspólnotę mieszkaniową o zasadach montażu urządzeń na elewacji budynku. Uchwała mogłaby określać przykładowo: maksymalną wielkość urządzenia, zasady usytuowania na elewacji, maksymalną głośność działania sprzętu czy sposób odprowadzania cieczy z urządzenia. Niektóre wspólnoty mogłyby zdecydować się na pobieranie opłat za dzierżawę elewacji na podobnej zasadzie, jak pobierają opłaty za dzierżawę miejsca pod reklamę. Opłata ograniczyłaby ilość urządzeń na elewacji w momencie, kiedy skala zjawiska nagle zaczęłaby narastać, a mieszkańcy chcieliby zachować urok swojego osiedla – dodaje Mielniczyk.

Jak zorganizować montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku

  • Pisemna prośba do zarządcy budynku o wydanie pozwolenia na montaż urządzenia na elewacji lub balkonie budynku
  • Załączenie do prośby rysunku z zaznaczeniem miejsca montażu i określeniem wielkości urządzenia
  • Analiza wniosku pod względem uciążliwości montażu dla pozostałych mieszkańców
  • Wydanie pozwolenia lub braku zgody (w ciągu kilku dni)
Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Na razie niewielu chętnych na klimatyzator

Na przykładzie wspomnianej spółdzielni mieszkaniowej i wspólnot zarządzanych przez firmę, z którą rozmawialiśmy można stwierdzić, że do tej pory niewiele osób decydowało się na instalację urządzeń chłodzących w mieszkaniach. – Właściciele mieszkań zwracają się do zarządu o pozwolenie sporadycznie. Do momentu podjęcia uchwały przez wspólnotę decyzję o montażu urządzenia podejmuje zarząd wspólnoty. Zarząd żąda od właściciela rysunku z zaznaczeniem miejsca montażu oraz określenia wielkości urządzenia. Analizuje otrzymane informacje pod względem uciążliwości dla pozostałych członków wspólnoty i jeśli nie ma zastrzeżeń, wydaje pozwolenie w ciągu kilku dni. W pozwoleniu zaznacza, że roboty mają zostać wykonane zgodnie z prawem budowlanym, prawem miejscowym oraz decyzją architekta budynku, a po demontażu elewacja zostanie przywrócona przez zainteresowanego do stanu sprzed instalacji – wyjaśnia prezes firmy Major Domus. – Obecnie skala zjawiska jest mała i w przypadkach nam znanych nie było problemu z uzyskaniem pozwolenia od zarządu na montaż klimatyzatora, jednak urządzenia te szpecą estetykę osiedla, podobnie jak reklamy. Niektórzy deweloperzy już dziś dostrzegli problem i projektują budynki z uwzględnieniem miejsca na montaż klimatyzatorów – dodaje.

Niektórzy właściciele mieszkań w bloku próbują obejść obowiązujące zasady i nie zgłaszają zamiaru montażu jednostki zewnętrznej na przykład na balkonie. A taką zgodę, również w tym przypadku, uzyskać powinni. Jeśli zarządca budynku dowie się o takiej sytuacji, może na przykład zażądać demontażu urządzenia i przywrócenia zewnętrznej części budynku do wcześniejszego stanu.

KWL

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 2 maksio09

Marcek, masz rację. Lepiej samemu się nie bawić w montaż, bo raz, że coś może pójśc nie tak, a dwa, że to zajmuej więcej czasu. Mi dobrali klime z firmy klimamika i działa wszystko bez zarzutu. Bardzo indywidualnie podchodeszli do tematu także i cena bardzo była korzystna.

! Odpowiedz
8 0 marcek

Moim zdaniem najważniejsze to wybrać renomowaną markę, by w razie potrzeby znaleźć odpowiednie części zamienne. Poza tym musimy dobrze obliczyć moc jakiej potrzebujemy do obsłużenia naszego pomieszczenia, by nie okazało się, że będzie to urządzenie za słabe lub zbyt silne co znowu przełoży się na cenę rachunków. Polecam zapoznać się z tym artykułem. Może co nieco rozjaśnić. https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/porady-eksperta/jak-prawidlowo-obliczyc-moc-chlodnicza-urzadzenia-kilka-metod,4.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ekana

wydaje mi się, że w związku z tym że lato dosyć późno w tym roku do nas zawita będzie jeszcze bardziej intensywniejsze niż w ubiegłym roku w związku z tym silnie zastanawiam się nad montażem markiz pionowych u siebie w mieszkaniu, ktoś ma może jakieś doświadczenie w tym temacie?

! Odpowiedz
3 0 ~GOŚĆ

Chyba nie do końca tak jest. Z tego co wiem to lokatorzy posiadający odrębną własność do lokalu nie muszą posiadać takich zgód od zarządcy budynku. No ale może się mylę.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 1 ~erinek33

Moim zdaniem markizy pionowe montowane po zewnętrznej stronie okien to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Płacisz raz i korzystasz, a klima jednak sporo energii ciągnie.

! Odpowiedz
0 3 ~nn

Chodzi o Piast?

! Odpowiedz
21 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne