Kierowana przez Rosję EUG zaczyna negocjacje z Chinami

Zainicjowana przez Rosję Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EUG) rozpoczyna negocjacje ws. umowy handlowej z Chinami - podano we wtorek w - Astanie, gdzie odbył się szczyt tej organizacji, do której prócz Rosji należą Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan.

Kierowana przez Rosję EUG zaczyna negocjacje z Chinami
Kierowana przez Rosję EUG zaczyna negocjacje z Chinami (fot. Kim Kyung-hoon / FORUM)

Zdaniem pierwszego wicepremiera Rosji Igora Szuwałowa rozmowy z Chinami w sprawie tworzenia partnerstwa handlowo-gospodarczego mogą doprowadzić do podpisania stosownych dokumentów w ciągu dwóch lat. Zastrzegł, że rozmowy będą trudne.

Szuwałow powiedział, że Pekin chce, by EUG zredukowała cła na chińskie towary i usługi lub nawet zniosła je całkowicie, lecz na razie blok nie podjął decyzji w tej sprawie.

"Będziemy pracować nad tą kwestią, uwzględniając równowagę interesów obu stron" - podkreślił Szuwałow.

Rosja i Kazachstan - dwie największe gospodarki EUG - dostarczają do Chin przede wszystkim takie dobra, jak ropa i metale, a importują stamtąd szeroki asortyment towarów, od tekstyliów po samochody i elektronikę.

Na szczycie w Astanie, gdzie we wtorek zatwierdzono wejście w życie porozumienia EUG o strefie wolnego handlu z Wietnamem, prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew powiedział, że organizacja jest też zainteresowana współpracą z Indiami, Izraelem, Egiptem i Kambodżą.

Łukaszenka: W EUG nie ma równych warunków dla wszystkich członków

Tymczasem prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaapelował do swych partnerów z EUG, by rozwiązać problemy wewnętrzne bloku, w tym usunąć ograniczenia w handlu, których liczba według niego sięga ok. 600 pozycji.

"Równe warunki dla członków EUG i środowisko wolne od barier wciąż nie zostały stworzone" - powiedział Łukaszenka. Zaznaczył, że spadła też wartość obrotów w EUG do 45 mld dolarów w roku 2015 z 65 mld dolarów rocznie w latach 2012-13.

Na spotkaniu w Astanie podjęto kilka decyzji, w tym dotyczącą koncepcji tworzenia wspólnego rynku gazu i ropy naftowej, a także głównych kierunków polityki makroekonomicznej na lata 2016-17 - piszą rosyjskie media.

Strony postanowiły rozpocząć rozmowy z Serbią na temat unifikacji zasad handlu - pisze TASS i zaznacza, że obecnie trzy państwa EUG (Rosja, Kazachstan i Białoruś) mają z Serbią umowy o strefie wolnego handlu, a w stosunkach handlowych z Armenią i Kirgistanem obowiązuje klauzula największego uprzywilejowania.

Eurazjatycka Unia Gospodarcza powstała na początku roku 2015 na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.(PAP)

mmp/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Robieni_w_Bambuko

Dla jasności dodam, że managerów i klasę średnią wyniszczą olbrzymie koncerny i korporacje oraz "SI" -sztuczna inteligencja , która ich pokona i zastąpi, stąd określenie "równy stan wszystkich" czyli niewolnictwo w pełni kontrolowane. Wystarczy odrobina wyobraźni by pojąć ten kierunek zmian. Pozostaje tylko tak genetycznie zmienić człowieka, by ten stan niewolnictwa uważany był za symptomy normalności, a to się da już wdrożyć w "najbliższym czasie " poprzez zmiany genów , to tylko kwestia jednego pokolenia. Laboratoria nad nowym ludzkim genomem uważam za otwarte. Pierwsza krok w tym kierunku robi już np. Holandia - ( http://zmianynaziemi.pl/comment/298633 )

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~Robieni_w_Bambuko

Tworzy się silna unia gospodarcza, kto wie czy za kilka lat nie najsilniejsza unia świata jeżeli poszerzy się o pozostały "BRICS" co zresztą już staje się faktem. Dlatego jest takie ciśnienie na TTIP między UE i USA, z tą jednak różnicą, że TTIP to zagrożenie dla UE rakotwórczą GMO i amerykańskimi korporacjami i koncernami stawianymi wyżej państw narodowych (jeżeli idzie o orzecznictwo prawno-arbtrażowe, świadomie na rzecz racji owych korporacji).

TTIP to również ograniczenia obywatelskie w sferze prawno światopoglądowej jednostki czyli innymi słowy. "kto nie z nami ten przeciw nam", coś na wzór tego co KE wyprawia z prawowitym i demokratycznie wybranym rządem polskim. To również ograniczanie wolności słowa w internecie pod iluzorycznymi hasłami jak "mowa nienawiści" i wydumane homofobie, pod tymi hasłami można wszystko zmieścić by niszczyć wolność zbuntowanych kiedyś jednostek ludzkich.

Niech nikogo nie zmyli miano: "umowa o wolnym handlu UE/USA", za tym kryją się o wiele bardziej niecne pociągnięcia globalnego NWO (New World Order) wpisane w Agendę ONZ 2030 o zrównoważonym rozwoju gospodarek światowych. (słynne już 17 "dogmatów" podpisanych przez wszystkie bez mała państwa i Watykan - Papieża) .

NWO to już nieodwracalny trend, niestety trend powszechnego i bezwzględnego niewolnictwa czyli przysłowiowy ten 1 % najbogatszych elit świata potem długo, długo nic i "urowniłowka" czyli równy stan tych pozostałych niewolników, zastępowanych w pracy robotami i botami ,a zapewne kiedyś "bezmyślnymi" klonami. Tak będzie wyglądać NWO w przyszłości .Wszyscy będą równi oprócz .... .... czy Wam to czegoś nie przypomina ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~majka

Pozytywnie... Wiele sie u nich dzieje, jakis rozwój, wspólpraca, porozumienia. Przyklad dla jEvrokolchozu. W Brukselce destrukcyjne kontrole komisji tajnie "wybieranych" komisarzy , Br-, Grexity, dojenie sie nawzajem, kryzysy chyba wszedzie, gdzie to mozliwe... :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil