REKLAMA

Katastrofa ekologiczna, pucz wojskowy i przeprosiny dla Polski. Luty na zdjęciach [Galeria miesiąca]

Daria Usik2021-02-28 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-02-28 06:00

Drugi miesiąc roku, idąc w ślad za styczniem, nie był wolny od protestów. Pucz wojskowy w Birmie czy podatek reklamowy na naszym podwórku spowodowały, że ludzie wyszli na ulice. Na deptakach zrobiło się tłoczno również z powodu luzowania obostrzeń, turyści postanowili wykorzystać szansę i ochoczo rozjechali się po Polsce. Za nami też m.in. podbój kosmosu, katastrofa ekologiczna czy strumienie rozgrzanej lawy. Zapraszamy na fotograficzne podsumowanie lutego.

Miesiąc rozpoczął się od przewrotu wojskowego w Birmie. Tamtejsza armia przejęła 1 lutego nad ranem władzę w kraju. Aresztowano urzędującego prezydenta U Win Myinta i liderów Narodowej Ligi dla Demokracji (NLD), partii, która wygrała listopadowe wybory parlamentarne. Od tego czasu w kraju trwają masowe protesty.

/ Reuters
/ fot. Kaung Zaw Hein / ZUMA Press

2 lutego sąd w Moskwie nakazał, by wyrok 3,5 roku w zawieszeniu wobec Aleksieja Nawalnego, wydany w 2014 roku, zamienić na bezwzględne wykonanie kary, a więc pozbawienie wolności. Nawalny ma być osadzony w kolonii o zwykłym reżimie na 2 lata i 8 miesięcy. Rosyjski opozycjonista wniósł apelację, jednak 20 lutego Moskiewski Sąd Miejski odrzucił ją. 26 lutego agencja RIA Nowosti, powołując się na szefa Federalnej Służby Więziennej Aleksandra Kałasznikowa, poinformowała, że Nawalny został wysłany do kolonii karnej.

Nawalny podczas ogłoszenia wyroku skazującego go na więzienie / fot. Moscow City Court Press Office / TASS

Peru nadal cierpi na brak tlenu. Na zdjęciu śpiąca osoba zajmuje sobie kolejkę, ponieważ dostawcy uzupełniają zbiorniki tylko 60 osobom dziennie.

/ fot. SEBASTIAN CASTANEDA / Reuters

Rząd szykuje podatek reklamowy, a media (i nie tylko) protestują. 10 lutego część prywatnych mediów protestowała we wspólnej akcji "Media bez wyboru". Te, które przyłączyły się do akcji, na swoich łamach opublikowały list otwarty do władz RP i liderów ugrupowań politycznych. Jednak protesty przeniosły się również na ulice polskich miast.

/ fot. Adam Lach / FORUM

Luty obfitował w kosmiczne wydarzenia. W połowie miesiąca z kosmodromu w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz 2.1a. W udanym locie wysłała zaopatrzeniowy statek Progress MS-16 w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

/ fot. RUSSIAN SPACE AGENCY ROSCOSMOS / Reuters

...a kilka dni później, dokładnie 18 lutego, amerykański łazik planetarny Perseverance wylądował w czwartek na Czerwonej Planecie. To część misji Mars 2020. Koszt całego projektu wyniósł 2,4 miliarda dolarów. NASA szacuje, że kolejne 300 milionów dolarów wyda na dalsze prowadzenie misji, która według założeń potrwa jeden rok marsjański (687 dni ziemskich).

Pierwszy kolorowy obraz o wysokiej rozdzielczości przesłany przez łazik Perseverance / fot. Nasa/Jpl-Caltech/Nasa / ZUMA Press

Wracając na Ziemię: odkąd rząd zdecydował się poluzować obostrzenia i zezwolić m.in. na otwarcie hoteli, Polacy stęsknieni za krajową turystyką ruszyli na podbój morza i gór. Z zachowania turystów na Krupówkach nie był zadowolony minister zdrowia, który przestrzegał przed "efektem Zakopanego".

/ fot. Piotr Guzik / FORUM
/ fot. Piotr Guzik / FORUM
/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Lockdown dla gastronomii trwa nadal. W tarapaty popadły również miejsca znanych ludzi - przykładem z ostatnich kilku dni jest restauracja Piotra Najsztuba, która jest bliska bankructwa. Biznes nie łapie się na pomoc rządową, więc właściciele postanowili dać upust emocjom za pomocą koronamott.

/ fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Niemiecki Rosenmontag, czyli ostatni poniedziałek karnawału, to dzień w którym odbywają się pochody karnawałowe, a ludzie przygotowują najróżniejsze platformy, m.in. dotyczące wydarzeń politycznych na świecie. W tym roku na jednej z nich można było zobaczyć postacie przedstawiające Jarosława Kaczyńskiego i personifikację prawa aborcyjnego.

/ fot. THILO SCHMUELGEN / Reuters

Słowacja zamknęła mniejsze przejścia graniczne z powodu bardzo dużej liczby zakażeń koronawirusem podjął decyzję o zamknięciu mniejszych przejść granicznych. 17 lutego kraj wprowadził nowy reżim graniczny, zgodnie z którym osoby przybywające z najbliższego sąsiedztwa, tj. Z Węgier, Austrii, Czech i Polski, będą mogły przekroczyć granicę, ale zawsze muszą mieć przy sobie negatywny test, który nie może być starszy niż siedem dni, natomiast obywatele Słowacji po powrocie z zagranicy zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie.

Słowacy przepraszają Polaków za zamknięte przejścia graniczne / fot. Marcin Szkodzinski / FORUM

Zamarznięty wodospad Niagara.

/ fot. LINDSAY DEDARIO / Reuters

Etna – najwyższy i największy w Europie wulkan – znów jest czynna i wyrzuca z siebie fontanny lawy. Według specjalistów aktywność ta ma tendencję rosnącą.

/ fot. ANTONIO PARRINELLO / Reuters

Prawie 17-metrowy martwy wieloryb został wyrzucony przez sztorm na południowe wybrzeże Izraela. Najprawdopodobniej to ofiara największej katastrofy ekologicznej kraju, jaką jest wyciek ropy. Z tego powodu władze zamknęły wszystkie plaże na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

/ fot. AMIR COHEN / Reuters

Lodołamacze pracujące na Wiśle usuwają zator lodowy. 

/ fot. Marcin Banaszkiewicz / FotoNews

Kraksa na trasie wyścigu Daytona 500. Samochody stanęły w płomieniach.

/ fot. Mark J. Rebilas / Reuters

Boeing nie ma szczęścia. W zeszłą sobotę doszło do awarii jednego z dwóch silników samolotu amerykańskiego koncernu, lecącego z Denver do Honolulu na Hawajach. Prawy silnik maszyny zapalił się wkrótce po starcie. Na ziemię w rejonie miejscowości Broomfield, niedaleko Denver, spadły fragmenty jego konstrukcji. Piloci samolotu z 241 osobami na pokładzie zdołali jednak zawrócić na lotnisko i tam wylądować.

/ fot. Cover Images / ZUMA Press
Źródło:
Daria Usik
Daria Usik
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl., absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W kręgu jej zainteresowań znajdują się najnowsze i najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne w kraju i na świecie, co pomaga jej w wykonywaniu pracy wydawcy, a także przy pisaniu newsów.

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ssmentek
W linku "clickbait" z "przeprosiny dla Polski", nieobecne w treści! Czytelnik kolejny raz okłamany. Za to jest cała masa propagandy politycznej o nieistniejących protestach. Żeńska załoga bankier.pl nadawała by się może do plotek.pl. Panie są zupełnie do niczego! Chyba że do utrwalania seksistowskich W linku "clickbait" z "przeprosiny dla Polski", nieobecne w treści! Czytelnik kolejny raz okłamany. Za to jest cała masa propagandy politycznej o nieistniejących protestach. Żeńska załoga bankier.pl nadawała by się może do plotek.pl. Panie są zupełnie do niczego! Chyba że do utrwalania seksistowskich uprzedzeń w czytelnikach.
zops
Niezwykłe... Podczas ostatniej wizyty w Gdańsku w towarzystwie nieżyjącego już Prez. Pawła Adamowicza, Księżna Kate okazała się być niezwykle fotogeniczną z kieliszkiem Golden Wasser trzymanym w ręce (w pobliżu ratusza miejskiego). Jak wiadomo, podczas wizyty towarzyszył jej Książę William.
demeryt_69
Czy chodzi bo tego Adamowicza od 36 kont bankowych?
zops odpowiada demeryt_69
Może o ten 14-ty wagon SKM-ki rozerwany na pół (Sverige) w biegu w latach siedemdziesiątych XX wieku...
zops
Ten wieloryb na zdjeciu wygląda jak gdyby miał kaca.

Powiązane: Galeria miesiąca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki