REKLAMA

Amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie

2021-02-18 22:56
publikacja
2021-02-18 22:56
Amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie
Amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie
/ NASA/JPL-Caltech

Amerykański łazik planetarny Perseverance wylądował w czwartek na Marsie. To część misji NASA Mars 2020. Łazik został dostarczony na powierzchnię Marsa przez specjalną platformę lądująca, która na wysokości 21,3 metra wypuściła go na linach i łagodnie osadziła na gruncie marsjańskim.

Perseverance (wytrwałość) wylądował w kraterze uderzeniowym Jezero, który ma średnicę 49 km. Prawdopodobnie w dawnej historii Marsa znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody.

Proces lądowanie Perseverance na Marsie trwał kilkanaście minut. Rozpoczął się o 21.38 odłączeniem kapsuły lądowania z łazikiem od modułu przelotowego, który służył do podróży z Ziemi na orbitę wokół Marsa. Następnie rozpoczęło się wejście w atmosferę Czerwonej Planety.

Na wysokości 9-13 km i przy prędkości 420 m/s rozłożył się spadochron, a krótko potem odrzucona została osłona cieplna. Chwilę potem odłączyła się osłona tylna ze spadochronem i wówczas do akcji włączyła się specjalna platforma lądująca, która cały czas zmniejszała prędkość. Będąc na wysokości 21,3 metra platforma wypuściła w dół łazik i łagodnie osadziła go na linach na gruncie marsjańskim, a następnie sama odleciała na bezpieczną odległość.

Rakieta z łazikiem wystartowała w lipcu ub. roku z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Naukowcy z NASA stawiają kilka celów naukowych dla misji Perseverance. Poszukiwać on będzie śladów organicznego życia, wykonywać będzie pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu.

Zebrane próbki powrócą na Ziemię i pozwolą lepiej przygotować się do kolejnych misji. Ważne jest również, jak sprawdzą się zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne, które będzie można wykorzystać w przyszłych misjach, także tych z udziałem ludzi.

Perseverance ma rozmiary samochodu i waży nieco ponad tonę. Poza zestawem czujników mobilnego laboratorium fizyko-chemicznego, z pokładu łazika będzie startował specjalny latający dron Ingenuity (pomysłowość), przypominający mały helikopter. Zasilany będzie on światłem słonecznym, a w czasie trwania misji wykonać ma minimum kilka lotów rozpoznawczych w niewielkiej odległości od pojazdu macierzystego. To pierwsza tego typu maszyna w historii astronautyki.

Dron będzie wznosił się na wysokość 3-5 metrów, jego zasięg wynosi ok. 50 metrów od miejsca startu i 90 sekund lotu.

Kolejną nowością w marsjańskich misjach są mikrofony, którymi będzie dysponować Perseverance.

Wśród siedmiu instrumentów naukowych pracujących na pokładzie łazika znalazły się spektrometr fluorescencyjny do zakresu rentgenowskiego, radar obrazujący obszar podpowierzchniowy, zestaw czujników do pomiarów meteorologicznych, urządzenie do eksperymentalnej produkcji tlenu, kamera do wykonywania zdjęć, analiz chemicznych i mineralogicznych z odległości, stereoskopowa kamera z możliwością przybliżania obrazu, spektrometr ultrafioletowy.

Koszt całego projektu Mars 2020 wyniósł 2,4 miliarda dolarów. NASA szacuje, że kolejne 300 milionów dolarów wyda na dalsze prowadzenie misji, która według założeń potrwa jeden rok marsjański (687 dni ziemskich). (PAP)

zm/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
darius19
jest i "ajwaj_" dawniej "ajwaja" dawniej "ajwaj" dawniej itd. Admirator wzorcowych demokracji wschodnich (Rosja,Chiny,KoreaPln,Bialorus).On potrafi dokopac Zachodowi.Metody klasyczne.Oplowanie,dezinformacja.Temat technologii kosmicznych wazny dla pryncypala (p.Putin), istotny.Wyrazna poprawa jezyka polskiego
ajwaj_
poczekaj 3 latka
podstawówka ci swiat wyjasni
traderfr odpowiada ajwaj_
To może w międzyczasie napisz nam czego się dowiedziałeś w podstawówce o świecie? Że Rosja Sowiecka to najcudowniejszy kraj a Putin najlepszym przywódcą? Tego tam uczą u was?
ajwaj_ odpowiada traderfr
poczekaj 3 latka
podstawówka ci swiat wyjasni
operujesz rusofrenia nie znajac materii
itso_akcjazaczepna odpowiada ajwaj_
nie ma lepszego opozycjonisty od ajwaj_ :)
itso_akcjazaczepna
zawsze można porozmawiać otwarcie co kogo boli a nie nękać kolegę
janekmaly
I po co to wszystko? Nawet jak się uda wysłać za 10 lat 5 osób na Marsa to co z tego? To jeden z kolejnych tematów-ogłupiaczy dla mas, żeby odciągnąć uwagę od realnych problemów. A tych na Ziemi mamy co nie miara - głód, bieda, przeludnienie, zanieczyszczenia, brak energii.
W te misje idą miliardy dolarów, kilka
I po co to wszystko? Nawet jak się uda wysłać za 10 lat 5 osób na Marsa to co z tego? To jeden z kolejnych tematów-ogłupiaczy dla mas, żeby odciągnąć uwagę od realnych problemów. A tych na Ziemi mamy co nie miara - głód, bieda, przeludnienie, zanieczyszczenia, brak energii.
W te misje idą miliardy dolarów, kilka bogaczy bawi się w wysyłanie rakiet, tak jak kilka państwowych spółek dotuje programy kosmiczne.
Zwykły Kowalski to ma patrzeć na YT i marzyć, że może będzie mu dane postawić stopę na obcej planecie.
Nie neguję badań i rozwoju technicznego, ale ostatnio mam wrażenie że mamy nowy wyścig o podbój kosmosu, ale co tam podbijać i jakim kosztem?
meryt
"Badania marsjańskich meteorytów oraz obserwacje z orbity i z powierzchni (łaziki) prowadzą do wniosku, że skały i minerały Czerwonej Planety są niemal takie same jak na Ziemi. Zbliżone są również procesy prowadzące do powstawania złóż, m.in. wulkanizm czy cyrkulacja gorących wód hydrotermalnych. To właśnie "Badania marsjańskich meteorytów oraz obserwacje z orbity i z powierzchni (łaziki) prowadzą do wniosku, że skały i minerały Czerwonej Planety są niemal takie same jak na Ziemi. Zbliżone są również procesy prowadzące do powstawania złóż, m.in. wulkanizm czy cyrkulacja gorących wód hydrotermalnych. To właśnie w obszarach występowania tych procesów będziemy szukać złóż metali."

"Mars jest planetą bogatą w surowce naturalne. W znalezionych na Ziemi marsjańskich meteorytach odkryto: magnez, aluminium, tytan, żelazo, chrom i w mniejszych ilościach lit, kobalt, nikiel, miedź, cynk, niob, molibden, lantan, europ, wolfram i złoto"
5474n
Z asteroid metalicznych pierwszy w kolejności do pozyskania, na dzisiaj, jest lit do produkcji akumulatorów.
Z księżyca hel-3 do produkcji energii z fuzji termojądrowej.

Artykuł nie wspomina, ale warto też rzucić okiem (googlem) na Tianwen-1
itso_akcjazaczepna
masz racje fundament to ziemia podbój kosmosu był by wydajniejszy jak realne problemy były by rozwiązane.

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki