REKLAMA

Nawalny został wysłany do kolonii karnej

2021-02-26 11:48, akt.2021-02-26 13:12
publikacja
2021-02-26 11:48
aktualizacja
2021-02-26 13:12
fot. Press Office of Moscow's Babushk / TASS

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został wysłany do kolonii karnej - poinformował w piątek szef Federalnej Służby Więziennej (FSIN) Aleksandr Kałasznikow. Oświadczył, że gwarantuje, iż życiu i zdrowiu Nawalnego nic nie zagraża.

"Zgodnie z decyzją sądu pojechał tam, gdzie powinien się teraz znajdować. Wszystko zostało przeprowadzone w ramach prawa" - powiedział Kałasznikow w rozmowie z agencją RIA Nowosti.

Szef FSIN nie wyjaśnił, gdzie dokładnie Nawalny będzie odbywać wyrok; poradził, by pytanie to zadawać jego obrońcom i krewnym.

W kolonii karnej, według słów szefa służb więziennych, Nawalny "będzie w warunkach absolutnie normalnych" i "na 100 proc." zapewniony będzie odpowiedni nadzór i kontrola. "Nawalny może, jeśli zechce, pracować w kolonii karnej" - oświadczył Kałasznikow.

O wysłaniu Nawalnego w nieznane miejsce z aresztu śledczego w Moskwie powiadomili dzień wcześniej adwokaci, którym jednak władze aresztu nie podały miejsca jego pobytu. Po tym, gdy Nawalny przybędzie do kolonii karnej, jej władze powinny pozwolić mu na powiadomienie rodziny, gdzie się znajduje.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) zażądał od władz Rosji w połowie lutego, by polityk został wypuszczony z aresztu śledczego. Trybunał ocenił, że istnieje zagrożenie dla jego życia. Rosja nie spełniła żądania ETPC.

Moskiewski Sąd Miejski odrzucił 20 lutego apelację złożoną przez obrońców Nawalnego od decyzji sądu niższej instancji o "odwieszeniu" kary więzienia z 2014 roku. Nawalny powinien spędzić w kolonii karnej około 2,5 roku.

O zamianę wyroku w zawieszeniu, wydanego wobec Nawalnego w 2014 roku, na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, zabiegały służby więzienne. Utrzymywały one, że opozycjonista nie respektował obowiązku meldowania się podczas okresu próby.

Nawalny został w 2014 roku skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. ETPC uznał w 2017 roku, że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu i jego bratu Olegowi.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
newconnect
powiedział Kałasznikow - i wszystko jasne ;-)
mooooo
Pojedzie i wróci czym tu się nakrecac.
jes
Miru mir !!!
Rosja zawsze była krajem ciemnoty i zamordyzmu. Jeżeli ludzie z otoczenia Putina nie usuną go niedługo to Rosję czeka kolejny, nowy etap mordowania własnych obywateli.
grab
Prawo i Rosja, to dwie sprzeczności.

pstrzezek
Nawalny to naprawdę koleś niezłomny. Wraca do dzikiego kraju więdząc że go posadzą albo ubiją. Bo już raz próbowali. A nie chce uchodzić za tchórza który chowa się w Niemczech.

A nasze krajowe trolle jeszcze na niego grzeją na tym forum. Kiedyś niebywałe, dziś w PiSim raju, przykry standard
jes
Czy to akurat nasz krajowe trolle? To Rosjanie ajak nawet nie to nie nazywaj takiego zdrajcy ajwaja naszym rodakiem.
pstrzezek
Grzesiu?! Nie bronisz dziś Putina za zamknięcie Nawalnego? Czemu cie zamknęli to szafy przez ostatnie kilka dni. Za bardzo od ciebie powiało ze wschodu?

grzegorzkubik2021-02-20 14:17
Rosja nie ma innego wyjścia. Albo jakiś prozachodni sprzedawać kraju i przestępca albo Putin. Putin wygrywa boi Rosjanie go popierają
Grzesiu?! Nie bronisz dziś Putina za zamknięcie Nawalnego? Czemu cie zamknęli to szafy przez ostatnie kilka dni. Za bardzo od ciebie powiało ze wschodu?

grzegorzkubik2021-02-20 14:17
Rosja nie ma innego wyjścia. Albo jakiś prozachodni sprzedawać kraju i przestępca albo Putin. Putin wygrywa boi Rosjanie go popierają a lewaków to wkurza.

grzegorzkubik2021-02-20 13:01
Rosja musi tak działać bo inaczej by zainstalowani im lewackich duraków u władzy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki