Kariera w bankowości – kogo szukają pracodawcy [Raport - I półrocze 2017]

redaktor Bankier.pl

Rynek pracy nie należy wyłącznie do programistów – pracodawcy szukają również specjalistów z branży finansowej. A w szczególności analityków, księgowych i osób, które znalazłyby zatrudnienie w bankowości detalicznej. Porównując pierwsze półrocze bieżącego i poprzedniego roku, można zauważyć wzrost w liczbie ofert w bankowości, finansach i ubezpieczeniach.

Według raportu Bankier.pl przygotowanego we współpracy z Pracuj.pl praca czeka przede wszystkim w handlu i sprzedaży czy w przemyśle ciężkim. Jednak na stale wysokim poziomie ze względu na liczbę zamieszczonych ofert plasują się bankowość, finanse i ubezpieczenia.

(YAY Foto)

Praca dla bankowca

Handel i sprzedaż to kategorie, w których w pierwszej połowie 2017 roku zamieszczano najwięcej ogłoszeń na serwisie Pracuj.pl. - Ofert pracy jest rzeczywiście bardzo dużo, ale należy pamiętać o tym, że są one bardzo różnorodne. Zapotrzebowanie napływa z każdej branży, od FMCG po IT czy HR. Liczba ofert bije rekordy, ale jest to rynek mocno skategoryzowany i wyspecjalizowany – podaje Konstancja Zyzik z Pracuj.pl. Kolejne branże, gdzie bez trudu można było znaleźć zatrudnienie, to przemysł lekki, ciężki, telekomunikacja i zaawansowane technologie, IT oraz budownictwo i nieruchomości.

Liczba ogłoszeń o pracę ogółem

I połowa 2016

I połowa 2017

bankowość, finanse, ubezpieczenia

33 268

33 364

budownictwo i nieruchomości

15 838

18 357

edukacja, kształcenie, szkolenia

2050

1936

handel i sprzedaż

49 585

46 898

IT

13 256

13 950

marketing, media, reklama

6535

6638

prawo, obsługa prawna

2055

2620

produkcja dóbr szybkozbywalnych - FMCG

11 888

11 412

przemysł chemiczny

3080

2758

przemysł ciężki

22 509

22 149

przemysł farmaceutyczny

5735

6300

przemysł lekki

14 411

14 390

telekomunikacja i zaawansowane technologie

19 966

19 081

transport i logistyka

12 266

12 356

turystyka, hotelarstwo, gastronomia

2774

2847

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Pracuj.pl

Największy wzrost w stosunku do pierwszego półrocza 2016 odnotowały budownictwo i nieruchomości – na portalu Pracuj.pl pojawiło się o ponad 2,5 tys. anonsów więcej w bieżącym roku. Mimo i tak wysokiej liczby ogłoszeń w handlu i sprzedaży, to tam w znaczący sposób spadła liczba ogłoszeń. W ubiegłym roku było ich o 2,6 tys. więcej.

Według danych Pracuj.pl udostępnionych Bankier.pl specjaliści z bankowości, finansów i ubezpieczeń to nadal pracownicy deficytowi. Na stałym, wysokim poziomie utrzymują się anonse dla poszukujących zatrudnienia w tej branży. - Od kilku lat obserwujemy spadek zatrudnienia w sektorze bankowym. Od 2008 roku z pracą w branży pożegnało się 14 tys. osób. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy zatrudnienie stopniało o 3,6 tys. etatów do poziomu 167 tys. Z jednej strony ubywa pracy w bankach, z drugiej cały czas obserwujemy wysyp ogłoszeń o pracę. Wynika to między innymi z faktu, że rotacja pracowników sektora jest bardzo duża. Banki podkupują między sobą specjalistów, a osobom o mniejszych kompetencjach proponują nowe, gorsze warunki umów. Metoda ta jest wykorzystywana regularnie podczas zwolnień grupowych. Osobom, którym udaje się zatrzymać stanowisko proponowane są inne, mniej korzystne warunki zatrudnienia. Jest to jeden ze sposobów cięcia kosztów osobowych – komentuje Wojciech Boczoń, redaktor prowadzący PRNews.pl. 

 Można oczekiwać, że w najbliższych latach nadal będziemy obserwować spadki zatrudnienia w sektorze bankowym. Wynika to ze zmieniających się preferencji klientów, którzy coraz rzadziej odwiedzają placówki i nie potrzebują już pomocy konsultantów przy wykonywaniu najprostszych operacji – dodaje. 

Spada zatrudnienie w bankowości detalicznej

W ramach całej grupy etatów obejmującej bankowość, finanse, ekonomię oraz ubezpieczenia spadła liczba ofert przede wszystkim w bankowości detalicznej, pośrednictwie finansowym oraz doradztwie. Poniższe dane znajdują poparcie w cokwartalnym raporcie PRNews. - Z kwartału na kwartał topnieje liczba etatów w bankowości detalicznej. Z danych, które zebraliśmy z banków o profilu uniwersalnym wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba zatrudnionych zmniejszyła się o 3,6 tys. Z czego 1,4 tys. etatów ubyło w pierwszym kwartale 2017 r. – podaje Wojciech Boczoń,.  

Liczba ogłoszeń o pracę ze względu na specjalizacje

Branża

Specjalizacja

Suma ogłoszeń

I poł. 2016 r.

II poł. 2017 r.

Bankowość

Analiza/Ryzyko

2414

2674

Bankowość detaliczna

5692

5255

Bankowość inwestycyjna

2241

2376

Bankowość korporacyjna/SME

2585

3017

Pośrednictwo finansowe

2831

2451

Finanse/Ekonomia

Analiza

10 073

12 279

Audyt/Podatki

5793

6123

Doradztwo/Konsulting

3239

2733

Kontroling

5625

6584

Księgowość

14 142

14 768

Rynki kapitałowe

868

1161

Ubezpieczenia

Analizy/Ryzyko/Aktuariat

618

598

Ubezpieczenia majątkowe

2013

1886

Ubezpieczenia na życie

2127

1772

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Pracuj.pl 

W przypadku ubezpieczeń spadki w stosunku do roku 2016 odnotowano we wszystkich trzech specjalizacjach – analiza/ryzyko/aktuariat, ubezpieczenia majątkowe i ubezpieczenia na życie.

Wyraźne wzrosty liczby ofert pracy odnotowano w grupie Finanse/Ekonomia. Ponad 14 tys. ogłoszeń o pracę czekało w pierwszym półroczu 2017 roku na księgowych, ponad 10 tys. na analityków ekonomicznych, a więcej niż 6 tys. na specjalistów w działach kontrolingu.

Wakaty w województwach dolnośląskim i mazowieckim

Według danych dotyczących zatrudnienia w bankowości, ekonomii i ubezpieczeniach najwięcej wakatów dla osób z branży finansowej można znaleźć w województwach mazowieckim oraz dolnośląskim. Rażącą przewagę ma jednak region ze stolicą w Warszawie.

Najmniej etatów czeka na ekonomistów w województwie podlaskim. Tam przez sześć pierwszych miesięcy 2017 roku zamieszczono jedynie 69 ofert pracy w jednej z najbardziej obleganych specjalizacji – analizie ekonomicznej. Dla porównania w województwie mazowieckim liczba anonsów wyniosła w tej kategorii 4,7 tys.

Jak wynika z raportu Bankier.pl, który został opracowany we współpracy z serwisem Pracuj.pl rynek pracy dla ekonomistów i bankowców pozostaje otwarty. Rośnie liczba wakatów w księgowości i kontrolingu, natomiast coraz mniej wolnych miejsc pracy znajdziemy w bankowości detalicznej.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 5 zamknackw

A to normalne jest, przyjąć, wyssać i wywalić. Stąd te oferty. Większość sama odchodzi. W sumie to co trzeba umieć aby sprzedać produkt X? Odpowiednia głupia osoba, do przeszkolenia, a później wali formułki i robi na kierownika. Liczy się statystyka.

! Odpowiedz
11 7 ~Fred

Dobry elektryk, hydraulik, tynkarz - chcecie dobrze zarabiac? Zapomnijcie o bankowosci czy informatyce, te trzy zawody ktore wymienilem pozwola zarobic wiecej niz jacys programisci (ktorzy dzis prace maja a za 10 lat noga byc niepotrzebni).
Studia (przynajmniej na polskich uczalniach) to strata czasu. Jezeli macie pieniadze na Cambridge, Oxford lub uczelnie amerykanskie to tak ale na rodzime nie marnujcie ani czasu ani pieniedzy bo poziom jest bardzo slaby miedzynardowe rankingi uczelni to potwierdzaja).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~bankier

HUB finansowy w Polsce, 9100 brutto + 7000 premia roczna, opieka lekarska całej rodziny, multisport, bony świąteczne na prawie 1000, osobno fundusz emerytalny. 25 lat - 3 lata doświadczenia. Czekam na ofertę 12000 brutto - przejdę za tyle do konkurencji. Może JPM? Podobno ma się otwierać.

! Odpowiedz
2 12 synteticfrn

W bankach jest taka pewna patologiczna przypadłość, że rzesza ludu pracuje za naprawdę dużo niższe pieniądze niż podająte skrzywione statystyki, menagerowie mają naprawdęrelatywną swobodę kreowania zespołu - i jego wynagrodzeń, są widełki wynagrodzeń w których dany specjalista musi sięmieścić i rzecywistość jest taka że w tym zespole są kumple pozatrudniani na maksymalnych stawka z przedziału, reszta której menager nie zna bo są z grona innych wpływów są stawkach poniżej średniej. I to w ogóle nie ma związku z wynikami czy wiedzą tych specjalistów - jeden może mieć wiedzę rynkową 4* lepszą od kolegów tego menagera, ktzórzy za to potrafią ściemniać, potrafią dostać mniejsze targety, któe ławtwiej zrobić - nawet ściemniając.
Sam ze zdziwieniem to odstrzegłem, że ci płaskogłowi menagerowie (z umiejętnością dziobania przede wszystkim), gdy byłem zatrudniany i można powiedzieć, że miałem rekomendację kogoś - zaproponowałem wynagrodzenie x to odpowiedź dostałem, że "dostaniesz 140%x" - chociaż wcale o to nie walczyłe, po prostu ten menager uznał, że będę "z jego dworu" - choć to niewiele miało wspólnego z rzeczywistością.
W innej sytuacji w innym moim zespole widełki wynagrodzeń były od Y do 300%Y, to kablarze i wazeliniarze oraz kumpel menagera mieli 250%Y, a my większość byliśmy na podstawowej stawce Y - bardzo sfrustrowani i świadomi że "zespół nas okrada", bo średnia pensja wychodziłą normalnie, ale kilku cwaniaków się ślizgało za niezłą sałatę, a dla pozostałych była regularna informacja że "nie ma miejsca w budżecie na podwyżki". ;-)
W Polsce do niedawna wynagrodzenia były

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 synteticfrn

...tajemenicą poliszynela. Zabrania się w banku mówić o wynagrodzeniach choć kablarstwo i nieformalna sieć informacji działa sprawnie i nietrudno się dowiedzisć kto ile zarabia.
Menagerowie to naprawdę zepsuta kasta, ci z wyższego szczebla mają za uszami różne wałki pamiętają te złote lata '90 - wiele przekrętów, współpracę z różnymi szemranymi typami, oni tworzą w dół środowisko chorego nepotyzmu i tak naprawdę deprawują młodzież, którą uczy się, że trzeba różne paskudne rzeczy zrobić żeby mieć lepszą pozycję w banku. Teraz to, że będą banki państwowe tylko pogorszy sprawę bo najwyższego szczebla będą z "glejtem politycznym" - jeszcze gorszy sort niż ci z lat '90.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 synteticfrn odpowiada synteticfrn

Można z wynagrodzeniem w zespole nawet nieco przekroczyć widełki górne dla stanowiska, znam przypadek eksperta, który przechodząc z banku do banku choć widełki takiego eksperta były na poziomie 300%Y, to jemu jeszcze udało się wydębić 15% więcej i naprawdę wówczas dobrze zarabiał, naopowiadał kogo to on nie ściągnie i jakie to nie ma doświadczenie, dodatkowo "pasował do dworu menagera tego zespołu" i dostał takąposadę, co prawda zdawał sobie sprawę że prawdopodobieństwo, że zarobi odpowiednio na siebie było małe, ale roczny kontrakt - po nim jak się dobrze ułoży to może przy niezłych zarobkach skasować niezłe chorobowe albo odprawę liczoną od tego kosmicznego wynagrodzenia.
Także podsumowując, jak chcecie absolwenci dochrapać sięw obecnej strukturze to ważniejsze od waszych umiejętności będzie:
a] "Czy możecie pasować do czyjegoś dworu"?,
b] Czy będziecie umacniać czyjąś pozycję w banku?
c] Czy macie umiejętność wazeliniarstwa i kablarstwa, (dla menagera, żeby czył siębezpiecznie),
d] Dopiero po tym na końcu są wasze umiejętności - nie one głównie zadecydują o waszym wynagrodzeniu. W bankach wystarczy ściemniać i ciągnąć sałatę, przykład idzie z góry, a w takim środowisku rodzą się właśnie wszystkie takie produkty, które teraz nazywane są aferami i oszustwem. :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 29 ~synteticfrn

W bankach na kierowniczych stanowiskach wyższych pozostali ludzie z korzeniami z początków transformacji, mają proste podejście do życia. Trzeba sprzedawać te proste produkty, które mamy, nakładać idiotyczne plany, a jeżeli okazuje się że są niewykonalne to zmienić ludzi. Stąd te ogłoszenia.
Szukają jedynie "wariatów od sprzedaży".
W bankach polskich przyjdzie wstrząs technologiczny. A udają że go nie ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 34 ~Santalamander

W Stalowej Woli jest taki Bank którego Kierowniczka nie zna tabliczki mnożenia a w dodatku chodzi do wróżki i jest ogólnie tępa jak przecinak. Ci którzy znają będą wiedzieli o kogo chodzi :)

! Odpowiedz
2 19 highfive

Każdy może otworzyć oddział bankowy na franczyzie, nawet Wasza koleżanka ze Stalowej Woli :)

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl