REKLAMA

KRUS zamiast ZUS. Które firmy mogą płacić mniej?

2014-09-02 09:11
publikacja
2014-09-02 09:11
KRUS zamiast ZUS. Które firmy mogą płacić mniej?
KRUS zamiast ZUS. Które firmy mogą płacić mniej?
fot. Thinkstock / / Thinkstock

Czy przedsiębiorca, który stanie się współwłaścicielem gospodarstwa rolnego może zamiast do ZUS-u odprowadzać niższe składki do KRUS-u?

Jedna z naszych czytelniczek zwróciła się do redakcji Bankier.pl z pytaniem: Obecnie prowadzę jednoosobową działalność i opłacam ZUS. Czy w przypadku, gdy mój brat uczyni mnie współwłaścicielem gospodarstwa rolnego, będę mogła opłacać składki do KRUS zamiast do ZUS, równocześnie prowadząc firmę?

Jest to odwieczny dylemat przedsiębiorców, którym nie w smak wysokie składki obowiązkowo odprowadzane do ZUS. Na początku sierpnia głośno zrobiło się o nowej ofercie, która pojawiła się w sieci, rzekomo pozwalającej oszczędzić 11 tys. zł rocznie na ucieczce z ZUS-u do KRUS-u.

Odpowiedź eksperta: 

Temat, na skutek zainteresowania, jakie wywołały publikacje prasowe w chwili obecnej jest niezwykle popularny. Jednakże jednoczesne podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz prowadzenie działalności gospodarczej wymaga spełniania wielu przesłanek.

Teoretycznie przywoływany w prasie art. 38 ustawy o społecznym ubezpieczeniu rolników wskazuje, że przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej, jeżeli:

  • dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, a osoba prowadzi działalność na tych gruntach lub

  • własność lub dzierżawa gruntów przysługuje kilku osobom lub

  • obowiązek podatkowy podatku rolnego ciąży na kilku osobach. 

Jednakże samo posiadanie udziału w gospodarstwie rolnym nie przesądza jeszcze o możliwości łączenia ubezpieczenia w KRUS z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Żeby przedsiębiorca mógł odprowadzać składki do KRUS-u, musi spełniać łącznie także inne warunki przewidziane w ustawie tj.:


  • być rolnikiem, tzn. pełnoletnią osobą fizyczną zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobą, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia;

  • podlegać ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzić działalność rolniczą lub stale pracować w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników;

  • nie podlegać innemu obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie mieć ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych (tj. np. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę niezależnie od wymiaru etatu, zatrudnia na podstawie umowy zlecenia agencyjnej bądź innej, z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej).

Dodatkowo kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie może przekraczać określonej kwoty granicznej. Roczna kwota graniczna podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. W roku 2014 wynosi ona 3166,00 zł.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:
Art. 5a, art. 6 pkt. 1, art. 7, art. 16 oraz art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.jedn. Dz. U. z 2013 r. poz.: 1403 ze zm)

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~loanfirm
Halo
Nazywam się James Pterson, prywatne pożyczki pożyczkodawcy.
Czy potrzebujesz pożyczki płacić rachunki lub do konfiguracji A
Firma, obecnie daje się wszelkiego rodzaju pożyczki
Kredyt Bezpieczeństwa; Pożyczki osobiste, kredyt samochodowy, Home Loan,
Student Loan, Biznes Pożyczka, kredyt cosolidation zadłużenia,
Halo
Nazywam się James Pterson, prywatne pożyczki pożyczkodawcy.
Czy potrzebujesz pożyczki płacić rachunki lub do konfiguracji A
Firma, obecnie daje się wszelkiego rodzaju pożyczki
Kredyt Bezpieczeństwa; Pożyczki osobiste, kredyt samochodowy, Home Loan,
Student Loan, Biznes Pożyczka, kredyt cosolidation zadłużenia, pożyczki dla inwestorów,
 Ubiegać się o pożyczkę już dziś z nami w prostych krokach,
Szybka finansowania i niskim oprocentowaniu, tak niskie, jak 2% stopy procentowej
Wniosek o pożyczkę z nami już dziś za pośrednictwem poczty elektronicznej
[email protected]

Nakładanie

1) Imię i nazwisko: .......................................................
2) Państwo: ......................................................... ..
3) Adres: ..........................................................
4) Stan: ............................................................ ..
5) Płeć: ................................................................
6) Stan cywilny: .................................................
7) Zawód: ................................................... ..
8) Numer telefonu: ................................................
9) Pozycja Obecnie w miejscu pracy: .....................
10) Miesięczny dochód: .............................................
11) Kwota kredytu potrzebne: .....................................
12) Kredyt Czas trwania: ................................................
13) Cel pożyczki: .......................................... ..
14) Religia: ...................................................... ..
15) Czy stosowane przed .................................

czekać, aby usłyszeć od ciebie szybko.
e-mail: [email protected]
~kredtyty
Targobank zapewnia osobistych i biznesowych usług bankowych dla korporacji, agencji rządowych, instytucji finansowych, jak i indywidualnych konsumentów na całym świecie. Firma oferuje różne produkty depozytowe, w tym rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, certyfikaty depozytowe, jak i indywidualnych kont emerytalnych. Zapewnia również Targobank zapewnia osobistych i biznesowych usług bankowych dla korporacji, agencji rządowych, instytucji finansowych, jak i indywidualnych konsumentów na całym świecie. Firma oferuje różne produkty depozytowe, w tym rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, certyfikaty depozytowe, jak i indywidualnych kont emerytalnych. Zapewnia również karty kredytowe, kredyty, nieruchomości i kredytów hipotecznych studentów pożyczek kredytów dla przedsiębiorstw Pożyczki rzeczywiście do wszystkich celów i bankowości internetowej, doradztwa finansowego, planowania emerytalnego oraz usługi planowania nieruchomości. Firma została założona w 1926 roku i ma swoją siedzibę w Dusseldorf, Niemcy. Targobank INC ... Kontakt z nami teraz za transakcje pilnych i natychmiastowych pożyczek wszelkiego rodzaju na: [email protected]
Banku Mail: [email protected]
Pan Hans-Peter Kappens
Naczelny
~rotero
Generalnie opcje są dwie z tego co ja wiem, albo nielegal czyli ZUS na Słowacji, albo legalnie poprzez przejście na spółkę zoo. Poszedłem w tę drugą stronę. Całością zajęli się ludzie z serwisu zusplus.pl. Normalnie płacić musiałem 1100 zł składek, teraz nie płacę składek ani złotówki. Muszę jedynie opłacić całą księgowość jaką prowadzi Generalnie opcje są dwie z tego co ja wiem, albo nielegal czyli ZUS na Słowacji, albo legalnie poprzez przejście na spółkę zoo. Poszedłem w tę drugą stronę. Całością zajęli się ludzie z serwisu zusplus.pl. Normalnie płacić musiałem 1100 zł składek, teraz nie płacę składek ani złotówki. Muszę jedynie opłacić całą księgowość jaką prowadzi dla mnie ZUS PLUS, to wychodzi 300 zł na miesiąc, czyli prosto licząc jestem 7 stów do przodu.
~DanielMoore
Czy potrzebujesz pilnie pieniędzy, aby opłacać rachunki rozliczenia długów jeśli tak, email: [email protected]
~KrisP
Oj tak wszyscy narzekacie na rolników. A kto ci człowieku broni kupić sobie 10h ziemi z tego próbować wyżyć. Mówisz że nie masz na to kasy? no problem sprzedaj swoje mieszkanie warte z 200-300 tys i wyjedz na Podkarpacie kupisz za to drewniany dom i 15h ziemi. Powodzenia.
~ciekawyswiata
to nie jest kwestia narzekania na rolników tylko nierówności wobec prawa - kumasz ? nie twierdzę, że KRUS należy zlikwidować - po prostu nie każdy rolnik powinien miec prawo z niego skorzystać. dlaczego ja mam płacić ZUS 1000zł/m z czego większość wyrzucam w błoto, a rolnik biorący dotacje płaci 350zł/kwartalnie ?? wytłumacz mi to to nie jest kwestia narzekania na rolników tylko nierówności wobec prawa - kumasz ? nie twierdzę, że KRUS należy zlikwidować - po prostu nie każdy rolnik powinien miec prawo z niego skorzystać. dlaczego ja mam płacić ZUS 1000zł/m z czego większość wyrzucam w błoto, a rolnik biorący dotacje płaci 350zł/kwartalnie ?? wytłumacz mi to w racjonalny sposób
~Patriota odpowiada ~ciekawyswiata
Jak ci się nie opłaca to dlaczego dalej płacisz te 1000 zł? Zostań rolnikiem i później będziesz się wypowiadał. Co do Krusu to powinien być on tylko dla rolników czyli osób które mają powyżej 10 ha ziemi a nie dla pseudorolników którzy się tylko tam ubezpieczają.
~monika odpowiada ~ciekawyswiata
a wiesz jaką emeryturę ma rolnik?? 850 - 900 zł więc się puknij:D
~xxxx odpowiada ~monika
a myślisz że ty dostaniesz większa z zus w dzisiejszych czasach ?? daj dożyjesz 67lat??
~Kojot_Willy odpowiada ~ciekawyswiata
Tylko zastanów się że mówisz poniekąd o każdej osobie ubezpieczonej w ZUS, a nie każda osoba ubezpieczona w KRUS ma szanse na dotacje 25 procent tego, co dostaje rolnik z zagranicy, do tego specjalne programy pomocy na rozwój gospodarstwa...tu liczba a tak naprawde odsetek liczymy w promilach, a nie procentach osób.

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki