REKLAMA

Zamień ZUS na KRUS i oszczędź

2014-08-18 08:17
publikacja
2014-08-18 08:17
Zamień ZUS na KRUS i oszczędź
Zamień ZUS na KRUS i oszczędź
fot. Mateusz Szymański/Bankier.pl / / Bankier.pl

Na rynku pojawiła się nowa oferta zamiany ZUS na KRUS. Oszczędności mogą wynieść nawet 11 tysięcy złotych rocznie - informuje "Rzeczpospolita".

Gazeta pisze, że firmy z całej Polski otrzymują ofertę, iż zamiast 1050 złotych miesięcznie jako przedsiębiorcy w ZUS zapłacą 380 złotych na kwartał. Zainteresowanie jest olbrzymie.

Pomysł jest prosty. Wystarczy, że rolnik odsprzeda przedsiębiorcy ubezpieczonemu w ZUS udział w gospodarstwie. Nowy współwłaściciel, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, jest już traktowany jako rolnik i może ubezpieczyć się w KRUS - czytamy w "Rzeczpospolitej". Nie trzeba kupować ziemi i udowadniać prowadzenia działalności rolniczej. Przedsiębiorczy księgowy za niewielką opłatą zobowiązuje się do opłacania obowiązujących składek.

- To ewidentna próba ominięcia prawa. Ktoś kto z tego korzysta okrada innych - oburza się Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Zauważa zarazem, że dopóki obok siebie będą istniały ZUS i uprzywilejowany KRUS, wiadomo że przedsiębiorcy będą szukali oszczędności.

Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej".


Sprostowanie KRUS

W publikacji "KRUS dla każdego" błędnie poinformowano, że przedsiębiorca, kupując (cyt.) "kawałek ziemi" jako: "Nowy współwłaściciel, zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, jest już traktowany jako rolnik i może ubezpieczyć się w KRUS".

KRUS wyjaśnia, że prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, pomimo posiadania gruntó rolnych nie mogą podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, gdyż prowadzenie pozarolniczej działalaności skutkuje obowiązkowym ubezpieczeniem w ZUS. Taka osoba uzyskałaby status rolnika w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wówczas, gdyby poza wskazanym art. 38 spełniła łącznie inne warunki tej ustawy, w szczególności określone w art. 6 pkt 1, art. 7 i art. 16.

Z danych publikowanych na stronie BIP KRUS (zakładka > Wykaz spraw, link > Biuro Ubezpieczeń) nie wynika lawinowe zwiększenie zainteresowania wśród ubezpieczonych w KRUS rolników prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej na warunkach art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Liczba osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników na podstawie art. 5a, tj. przy jednoczesnym prowadzeniu rolniczej i dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej w ograniczonym zakresie limitowanym kwotą graniczną podatku należnego od przychodów z tego tytułu, wynosi w br. 81 299 (wg danych na koniec I kwartału 2014 r . to ok. 5,5 proc. ogółu ubezpieczonych). Na na koniec 2012 r.  analogicznie liczba takich uprawnionych wynosiła 82 264  (ok. 5,6 proc. ogółu ubezpieczonych), na koniec 2011 r. - 80 817 (ok. 5,4% ogółu ubezpieczonych).

Kasa corocznie weryfikuje osoby, o których wyżej, w związku z ustawowym wymogiem składania przez tych ubezpieczonych  rolników/domowników, w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja każdego nowego roku podatkowego ,  zaświadczenia o wysokości podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Kwota podatku decyduje o kontynuowaniu lub ustaniu ubezpieczenia w KRUS.   

W uzasadnionych jednostkowych sytuacjach Kasa może weryfikować informacje nt. ubezpieczenia danej osoby, korzystając z CEDG, danych ZUS, NFZ, urzędu skarbowego, urzędu gminy i in. źródłowych danych właściwych organów.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / "Rzeczpospolita" / kry / kl

Źródło:IAR
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
~bODZIO
WITAM
DUŻO OSÓB KTÓE ZNAM PROWADZI FIRMY I OPŁACA SKŁADKI W KRUSIE I NIE MAJĄ ZAMIARU PRZEJŚĆ NA ZUS BO SĄ TO DUŻE OSZCZĘDNOŚCI, WCZEŚNIEJSZA JEST EMERYTURA, MOŻNA OSZUKAĆ I NACIĄGNĄĆ PAŃSTWO KTÓRE DOFINANSOWUJE ROLNIKÓW Z DZIAŁALNOŚCIĄ, zus TO ZŁODZIEJSTWO!!! w KRUSIE NAWET POLITYCY SIEDZĄ BO IM TAK
WITAM
DUŻO OSÓB KTÓE ZNAM PROWADZI FIRMY I OPŁACA SKŁADKI W KRUSIE I NIE MAJĄ ZAMIARU PRZEJŚĆ NA ZUS BO SĄ TO DUŻE OSZCZĘDNOŚCI, WCZEŚNIEJSZA JEST EMERYTURA, MOŻNA OSZUKAĆ I NACIĄGNĄĆ PAŃSTWO KTÓRE DOFINANSOWUJE ROLNIKÓW Z DZIAŁALNOŚCIĄ, zus TO ZŁODZIEJSTWO!!! w KRUSIE NAWET POLITYCY SIEDZĄ BO IM TAK LEPIEJ OMINĄĆ PODATKI MOŻESZ ZARABIAĆ W CIĄGU ROKU NA TYM TAK ŻE ZWYKŁA SPRZEDAŻ OBAŻANKÓW OPŁĄCI SIĘ TAK ŻE NA KANARY BĘDZIESZ WYJEŻDŻAŁ KIEDY INNI HARUJĄ. GŁUPCY NIE SĄ W KRUSIE! MAMY DZIURAWE PRZEPISY DLACZEGO WIĘC NIE KORZYSTAĆ KOLEŻANKA Z SAMEJ KWIACIARNI ZARABIA OKOŁO 5000-9000 ZŁ MIESIĘCZNIE ZALEŻY OD ILOŚCI ZGONÓW I ŚWIĄT I OKAZJI I LOKALIZACJI LOKALU. GŁUPCY CO NIE KORZYSTAJĄ Z TEGO DOBRODZIEJSTWA. mILIONY POLAKÓW JEST W KRUSIE. ŻADEN SIĘ NIE PRZYZNA ŻE NIE MA SKŁADEK W ZUSIE TYLKO W KRUSIE BO NAWET EMERYTURY MAJĄ PO 5000-19000TYŚ MIES. Pomyście sami o swoim dobrym usytuowaniu wolisz harować NA GARBA czy robić na siebie i żyć jak cesarz z nieograniczonym portfelem???
~maciej
Prowadzę jednoosobową działalnośc gospodarczą od 2008 roku. W 2013 roku rodzice mojej zony przepisali jej gospodarstwo rolne. Czy mogę przejsc na składke KRUS i dalej prowadzic działalnosc?
~artur
Przepis nagle ulegnie zmianie na niekorzysc osoby prowadzacej pozarolnicza dzialalnosc i wyjde z krusu a moje skladki emerytalne placone w krusie do niczego mi sie nie przydadza bo w zusie nie policza mi tych skladek do stazu pracy w okresie podlegania pod zus. 0
~ciekawska
Chcę założyć działalność gospodarczą na krusie. Czy to możliwe, a jeśli tak, to jak wyliczyć kwotę graniczną podatku (sam próg kwotowy nic mi nie mówi, a muszę wiedzieć jaki przychód mogę wygenerować)?
moja sytuacja: jestem domownikiem, tj moi rodzice opłacają krus, w tym jedno z nich prowadzi działalność
Chcę założyć działalność gospodarczą na krusie. Czy to możliwe, a jeśli tak, to jak wyliczyć kwotę graniczną podatku (sam próg kwotowy nic mi nie mówi, a muszę wiedzieć jaki przychód mogę wygenerować)?
moja sytuacja: jestem domownikiem, tj moi rodzice opłacają krus, w tym jedno z nich prowadzi działalność gosp. na krusie. Przez ostatnie kilka lat podejmuję się umów-zleceń, każde takie zlecenie to ok 10-14 dni a mam ich powiedzmy 3 rocznie, ostatnio wyjątkowo trwalo pół roku. Na zleceniu oczywiście nie odprowadzane sa za mnie żadne składki do zusu.
Czy sam fakt bycia domownikiem wystarczy, czy powinnam mieć ten minimum hektar przeliczeniowy na własność?
Czy muszę pójść do krusu, powiedzieć , ze od dziś chce być wesołym rolnikiem, kupiłam hektar ziemi i proszę mnie ubezpieczyć? Bo za trzy lata chce mieć dizłalnosc? Czy może wystarczy ze mieszkam z rodzicami i cos tam pomagam w gospodarstwie?
Pytam o wiele rzeczy, bo chce wiedzieć czyjesli spelnie warunki to warto zaczynać dzialalnosc na krusie, bo może okazac się tak, ze np. mój dochod bardzo szybko przekroczy prog. a wtedy siłą rzeczy czeka mnie zus. gdyby tak było wolę chyba zacząć z zusem wspomagając się dotacja na pierwsza firme
~rolnik
w KRUS można zarobić tylko do kwoty wolnej od podatku , aby nie zostać przymusowo wrzucony do ZUS. Autor to niech nie robi wody z mózgu ludziom skoro już ją sam ma???.
~ratel
przed przejściem na krus radzę przeczytać http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/ubezpieczenie-spoleczne-dla-rolnikow-prowadzacych-dodatkowo-dzialalnosc-pozarolnicza/
~Cis
Bardziej rzeczowe od tego artykułu, są zawarte pod nim (niektóre) komentarze...Redaktor z "Rzeczpospolitej" albo potraktował temat po macoszemu, albo też celowo wprowadził czytelników w błąd...
~marzyciel
Popieram , może jak wszyscy tak zrobią to KTOŚ w tym kraju zrobi porządek z KRUS-em , gdzie tu jest sprawiedliwość ??? , to przedsiębiorca i to przedsiębiorca . A jak nie będzie KRUS-u , to nie będzie PSL-u , i tak zniknie największe rodzinne przedsiębiorstwo w kraju , które wszyscy utrzymujemy ..........
~Dżejms
Zostań rolnikiem - zapraszam - samo rośnie a Ty w tym czasie baraszkujesz z żoną. Zero zmartwień, dopłaty. Nie mam bladego pojęcia co ludzi powstrzymuje???
~seth odpowiada ~Dżejms
....Brak ziemi... rolnicy rozdrapali za grosze od skarbu państwa a teraz chcą za nią miliony...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki