REKLAMA
BADANIE

KNF zaleca tym bankom niewypłacanie dywidendy do wydania rozstrzygnięcia TSUE

2023-03-17 14:16, akt.2023-03-17 15:00
publikacja
2023-03-17 14:16
aktualizacja
2023-03-17 15:00

KNF zaleciła PKO BP, Sandaner BP i ING BS niewypłacania dywidendy do wydania rozstrzygnięcia TSUE dotyczącego kredytów frankowych oraz niewypłacania jej po wydaniu rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej bez uprzedniej konsultacji z Komisją.

KNF zaleca tym bankom niewypłacanie dywidendy do wydania rozstrzygnięcia TSUE
KNF zaleca tym bankom niewypłacanie dywidendy do wydania rozstrzygnięcia TSUE
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

KNF potwierdziła, że PKO BP spełnia wymogi do wypłaty dywidendy na poziomie do 50 proc. zysku netto za 2022 r. i zaleciła m.in. niewypłacanie dywidendy do wydania rozstrzygnięcia TSUE dotyczącego kredytów frankowych. W przypadku Santander Banku Polskiego i ING Komisja potwierdziła, że banki spełnia wymogi do wypłaty dywidendy na poziomie do 100 proc. zysku netto za 2022 r. i także zaleciła jej niewypłacanie.

KNF zaleciła bankom niewypłacanie dywidendy za 2022 r. po wydaniu rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej bez uprzedniej konsultacji z Komisją. Dodatkowo KNF wskazała, by bank nie podejmował, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem funduszy własnych, w tym również ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz odkupów lub wykupów akcji własnych.

PKO BP informował wcześniej, że planuje wypłacić dywidendę w 2023 roku z zysku netto 2022 roku.

Na początku lutego prezes banku Michał Gajewski informował, że Santander Bank Polska planuje podzielić się z akcjonariuszami zyskiem osiągniętym w 2022 roku.

W kwietniu 2022 roku akcjonariusze Santander Bank Polska zdecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 2,68 zł na akcję. Na dywidendę za 2021 roku trafiło wówczas 273,9 mln zł, a kwota 184,1 mln zł pozostała niepodzielona. Akcjonariusze zdecydowali ponadto, że niepodzielony zysk osiągnięty w 2019 r. w kwocie 1.056,8 mln zł trafi na kapitał dywidendowy.

Zarząd ING przedłożył walnemu zgromadzeniu propozycję uchwały o podziale zysku za 2022 rok zakładającą przeznaczenie kwoty w wysokości 513,9 mln zł na zasilenie kapitału rezerwowego przeznaczonego na wypłatę dywidendy, w tym zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy (kwota ta stanowi 30 proc. jednostkowego i skonsolidowanego zysku za rok 2022).

Kwota w wysokości 1.200,5 mln zł miałaby zasilić ogólny kapitał rezerwowy.

Bank podał, że KNF w indywidualnym zaleceniu dywidendowym poinformowała, że bank spełnia wymagania kwalifikujące do wypłaty do 100 proc. dywidendy z zysku za 2022 rok, ale zaleciła ograniczenie ryzyka występującego w działalności banku poprzez niepodejmowanie, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem funduszy własnych, w tym również ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz odkupów lub wykupów akcji własnych.

"Jednocześnie KNF oczekuje, że zarząd, podejmując decyzje, weźmie pod uwagę zarówno stanowisko KNF ws. polityki dywidendowej, jak również dynamiczne zmiany w otoczeniu sektora bankowego oraz ryzyka, na które wyeksponowany jest bank, w tym przede wszystkim ryzyko związane z rozstrzygnięciem TSUE w sprawie C-520/21 i potencjalne pogorszenie jakości kredytowej związane z podwyższoną inflacją, ograniczeniem wzrostu gospodarczego, a także wysokimi kosztami obsługi zadłużenia przez kredytobiorców" - napisano.

KNF zwróciła uwagę na konieczność przestrzegania wymogów regulacyjnych, w tym dotyczących limitów dużych ekspozycji, których ryzyko przekroczenia rośnie wraz z obniżaniem funduszy własnych, oraz spełniania przez bank obowiązujących wymogów regulacyjnych po wypłacie ewentualnej dywidendy z wypracowanego zysku również w przypadku wystąpienia negatywnych, lecz dających się przewidzieć zmian w jego otoczeniu.

"W związku z powyższym, pomimo spełnienia kryteriów umożliwiających wypłatę dywidendy za 2022 rok, zarząd rekomenduje wstrzymanie wypłaty dywidendy. W opinii zarządu istnieją niepewności o charakterze sektorowym, których skutki mogą się zmaterializować w ciągu 2023 roku, w tym m.in. pośredni wpływ wyroku TSUE w sprawie C-520/21 na bank oraz niepewności w otoczeniu regulacyjnym, sytuacji makroekonomicznej i rynkowej" - dodano.

Celem zarządu jest - jak podano - zachowanie zabezpieczenia kapitałowego do czasu potwierdzenia skali wpływu na bank ewentualnych ryzyk. W przypadku braku istotnej materializacji tych ryzyk oraz przy utrzymaniu przez bank dobrej sytuacji kapitałowej, zarząd rozważy w ciągu 2023 roku możliwość wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok 2023.

Zaliczka byłaby sfinansowana z kapitału rezerwowego przeznaczonego na wypłatę dywidendy (w tym zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy), który składałby się z części zysku za 2022 rok oraz części zysku za 2019 rok. Wypłata zaliczki na poczet dywidendy byłaby uwarunkowana zgodą rady nadzorczej i wcześniejszym uzgodnieniem z KNF.

doa/ osz/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (13)

dodaj komentarz
polak2
Wie komisja ze bedzie strata nie zysk , jeszcze trochę jak w USA
prawdziwynierobot
Sandaner BP,
Santander Bank Polski

Co to za bank?
arturnow
no zaleza, już widzę, jak PKO BP nie wypłaci dywidendy rządowi...
bartosz_chf
A ja zalecam KNF aby jak najszybciej się rozwiązał, bo tylko działa na szkodę wszystkich uczestników rynku finansowego, tych co oszukali (bo będa bulic więcej) tych uczciwych, tych oszukanych i tych nie oszukanych. KNF to taka dziwne instytucja, niepoważna, zbędna i generująca koszty wszystkim dookoła.
inwestor.pl
To banki zaleciły KNF ten komunikat. Już nie udawajcie, że ogon macha psem.
lukaszslask
Ja jestem juz naprawde przerazony tym kto pracuje w KNF!!!!
W tym tygodniu wybuchl prawie najgorszy od 2008 roku kryzys bankowy,ktory probuja ratowac wszystkie banki centralne swiata,a Ci wyjezdzaja z takimi tezami!!!
To nie szlo z tym poczekac dwoch tygodni,az sie sytuacja uspokoi!?!?!?!?
Uprzejmie Prosze Premiera o sprawdzenie
Ja jestem juz naprawde przerazony tym kto pracuje w KNF!!!!
W tym tygodniu wybuchl prawie najgorszy od 2008 roku kryzys bankowy,ktory probuja ratowac wszystkie banki centralne swiata,a Ci wyjezdzaja z takimi tezami!!!
To nie szlo z tym poczekac dwoch tygodni,az sie sytuacja uspokoi!?!?!?!?
Uprzejmie Prosze Premiera o sprawdzenie kompetencji Ludzi tam pracujacych!?
marcinrap
Myślisz że oni patrzą na grę hazardowa zwaną giełdami. Przecie, im nie zależy na wycenach spolek bo dlaczego by miało. Czegoś nie rozumiecie? Bierzecie udział.w grze i płaczecie jak tylko ktoś pierdnie i zagranica bawi się wycenami.
szprotkafinansjery
Kupujta akcje pewnych spółek dywidendowych, he he he :D

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki