KNF: sytuacja SKOK-ów jest nadal bardzo trudna

analityk Bankier.pl

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport podsumowujący działalność SKOK-ów w pierwszym kwartale 2016 roku. Zdaniem nadzoru sytuacja kas jest nadal bardzo trudna. Cierpią na niedobór funduszy własnych i mają za niski współczynnik wypłacalności.

Cztery lata temu sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych trafił pod państwowy nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, co wykazało liczne nieprawidłowości w zarządzaniu kasami. Okazało się, że kasy nie mają wystarczających kapitałów własnych i zbyt niskie współczynniki wypłacalności. To oznacza, że depozyty członków kas mogą być niewystarczająco chronione.

Od momentu objęcia przez KNF nadzoru nad SKOK-ami liczba kas zmniejszyła się o 13. Pięć z nich zostało przejętych przez banki (SKOK św. Jana z Kęt, SKOK Kopernik, SKOK Wesoła, SKOK Wyszyńskiego i SKOK Powszechna), jedna kasa (SKOK Kwiatkowskiego) przejęła inną kasę (SKOK Siarkopol), jedna kasa (SKOK Szopienice) połączyła się z inną kasą (SKOK Dziedzice). Działalność sześciu kas została zawieszona, a następnie ogłoszono upadłość (SKOK Wspólnota, SKOK Wołomin, SKOK Kujawiak, SKOK Polska, SKOK Jowisz, SKOK Arka).

(fot. Maciej Jarzębiński / FORUM)

Topnieją fundusze własne

Z najnowszego raportu wynika, że sytuacja kas jest nadal bardzo trudna, ale widać pewne symptomy poprawy. Na koniec I kwartału 2016 roku fundusze własne kas obniżyły się z 517 mln zł na koniec 2015 r. do 483 mln zł pomimo udzielenia znaczącej pomocy przez Kasę Krajową. Nadzór zwraca przy tym uwagę, że wciąż nie wszystkie kasy podają informacje w prawidłowy sposób.

W okresie od stycznia 2013 r. do końca marca 2016 roku przeprowadzono inspekcje w 36 kasach posiadających łącznie 97,1 proc. aktywów sektora. Wartość wyników finansowych w tych kasach zgodnie z ustaleniami UKNF powinna być skorygowana o 873 mln zł.

„Łączna kwota korekt wskazanych przez biegłych rewidentów do sprawozdań finansowych za 2013 r. w pięciu kasach (jedna kasa odmówiła realizacji badania) wynosiła 995 mln zł” – czytamy w raporcie.

Za niski współczynnik wypłacalności

Kasy mają też za niski współczynnik wypłacalności. Norma ustawowa to 5 proc. podczas, gdy w sektorze SKOK jest to 4,6 proc. Gdyby jednak uwzględnić wyniki inspekcji, współczynnik ten zostałby obniżony do zera. Na koniec marca kasy wykazały stratę w wysokości 7,5 mln zł. Dla porównania rok wcześniej było to aż 87,1 mln zł.

„Na wyniki finansowe kas negatywny wpływ miały spadające przychody odsetkowe, jednak zaobserwowano w niektórych kasach poprawiającą się rentowność działania będącą skutkiem realizowanych procesów naprawczych.” – czytamy w raporcie.

Na koniec marca 2016 roku 36 kas i Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, przy czym 10 kas realizowało programy naprawcze zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Do tej pory na ratowanie depozytów członków upadających SKOK-ów wydano z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ponad 5 mld zł. Kilka dni temu partia Nowoczesna złożyła w Sejmie poselski projekt uchwały dotyczący powołania komisji śledczej ds. SKOK. Posłowie chcą wykazać nieprawidłowości w zarządzaniu kasami i sprawdzić powiązania kas z politykami partii PiS.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Krakus

W pralni pieniędzy jakimi są SKOKi maczali palce politycy. Kwestia czasu jak ktoś odkryje ałą prawdę. Problem w tym, że niewiele SKOKów ma czyste konto.

! Odpowiedz
3 6 ~Polak

Gdzie jest komisja ds SKOKów?
Skoki - miliardy utopionych PLN, to przynajmniej 10x więcej niż Amber Gold.
To co z nimi zrobi Bezprawie i Niesprawiedliwość?

! Odpowiedz
0 2 ~usunięty

(nas nie da się usunąć)

! Odpowiedz
2 4 ~atak

to ewidenty atak na polski kapitał i próba zawłąszczenia sobie oszczędności zgromadzonych przez obywateli w celu ochrony przed ekspansją zagranicznych banków

! Odpowiedz
2 2 ~show

Święte słowa Boczoń. Od momentu przejęcia SKOKów pod skrzydełka KNF zawieszono działalność 13 kas. Święte słowa. Czekam z niecierpliwością na zawieszenie działalności KNF, szczególnie w tym anty polskim i anty spółdzielczym składzie.

! Odpowiedz
2 0 ~Grzechu_comeback

no dobra.... pytanie do bankowych "MONDRALI":
Nadzorcza miara.... 20%... DLACZEGO???
Współczynik kapitałowy, taki lub siaki...12%.... DLACZEGO???
Jaki to ma związek z RYZYKIEM utraty płynności lub zbyt małego kapitału?????
I teraz..... wisienka..... jak te wszelkie durnoty europejskie w postaci ce er erów i CRD mają się
do tego co REALNIE występuje w banku XYZ, na jakiej podstawie zostały wybrane takie czy inne wagi i jaki jest ich OKRES PRZYDATNOŚCI DO UŻYCIA?!?!?!
I teraz..... przyłożono te DURNOTY do instytucji, które nie były bankami a z dnia na dzień, na mocy JEDYNIE SŁUSZNEJ PARTII, bankami się stały..... stąd "trudna sytuacja"
Ale RYZYKO SYSTEMOWE jakie zgotował KNF to najwidoczniej pikuś, bo wszelkie wymogi i tak poszły się J....Ć a JAKOŚĆ NADZORU jest MIERNA. Ryzyko systemowe za sprawą wszelkiej maści przekrętów i naciągania klientów w opcje srobcje i kredyty niespłacalne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 ~usunięty

(prawdy nie można usunać)

! Odpowiedz
3 21 ~plazowicz

Tak to jest gdy za prowadzenie banku biora się janusze biznesu. Tak... wiem to nie jest bank, ale jak najbardziej jest to jego namiastka. W połaczeniu z wszechobecnym w PL złodziejstwem i przychylnym parasolem prawnym oraz politycznym dało to olbrzymie straty, które są łatane środkami publicznymi. Zgodnie ze starą polską zasadą mówiącej o prywatyzacji zysków i uspołecznianiu strat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~show

Gościu zajmij się proszę dalej plażowaniem bo pojęcia nie masz o "januszach", którzy w ramach swojej dzielnicy, regiony czy miejsca zamieszkania zrzeszali się i zakładali Spółdzielczą Kasę. Nawet najmniejszego o tym nie masz pojęcia a zabierasz głos. Miłego plażowania.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne