REKLAMA

KNF: sytuacja SKOK-ów jest nadal bardzo trudna

Wojciech Boczoń2016-07-25 12:12analityk Bankier.pl
publikacja
2016-07-25 12:12

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport podsumowujący działalność SKOK-ów w pierwszym kwartale 2016 roku. Zdaniem nadzoru sytuacja kas jest nadal bardzo trudna. Cierpią na niedobór funduszy własnych i mają za niski współczynnik wypłacalności.

Cztery lata temu sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych trafił pod państwowy nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, co wykazało liczne nieprawidłowości w zarządzaniu kasami. Okazało się, że kasy nie mają wystarczających kapitałów własnych i zbyt niskie współczynniki wypłacalności. To oznacza, że depozyty członków kas mogą być niewystarczająco chronione.

Od momentu objęcia przez KNF nadzoru nad SKOK-ami liczba kas zmniejszyła się o 13. Pięć z nich zostało przejętych przez banki (SKOK św. Jana z Kęt, SKOK Kopernik, SKOK Wesoła, SKOK Wyszyńskiego i SKOK Powszechna), jedna kasa (SKOK Kwiatkowskiego) przejęła inną kasę (SKOK Siarkopol), jedna kasa (SKOK Szopienice) połączyła się z inną kasą (SKOK Dziedzice). Działalność sześciu kas została zawieszona, a następnie ogłoszono upadłość (SKOK Wspólnota, SKOK Wołomin, SKOK Kujawiak, SKOK Polska, SKOK Jowisz, SKOK Arka).

fot. Maciej Jarzębiński / / FORUM

Topnieją fundusze własne

Z najnowszego raportu wynika, że sytuacja kas jest nadal bardzo trudna, ale widać pewne symptomy poprawy. Na koniec I kwartału 2016 roku fundusze własne kas obniżyły się z 517 mln zł na koniec 2015 r. do 483 mln zł pomimo udzielenia znaczącej pomocy przez Kasę Krajową. Nadzór zwraca przy tym uwagę, że wciąż nie wszystkie kasy podają informacje w prawidłowy sposób.

W okresie od stycznia 2013 r. do końca marca 2016 roku przeprowadzono inspekcje w 36 kasach posiadających łącznie 97,1 proc. aktywów sektora. Wartość wyników finansowych w tych kasach zgodnie z ustaleniami UKNF powinna być skorygowana o 873 mln zł.

„Łączna kwota korekt wskazanych przez biegłych rewidentów do sprawozdań finansowych za 2013 r. w pięciu kasach (jedna kasa odmówiła realizacji badania) wynosiła 995 mln zł” – czytamy w raporcie.

Za niski współczynnik wypłacalności

Kasy mają też za niski współczynnik wypłacalności. Norma ustawowa to 5 proc. podczas, gdy w sektorze SKOK jest to 4,6 proc. Gdyby jednak uwzględnić wyniki inspekcji, współczynnik ten zostałby obniżony do zera. Na koniec marca kasy wykazały stratę w wysokości 7,5 mln zł. Dla porównania rok wcześniej było to aż 87,1 mln zł.

„Na wyniki finansowe kas negatywny wpływ miały spadające przychody odsetkowe, jednak zaobserwowano w niektórych kasach poprawiającą się rentowność działania będącą skutkiem realizowanych procesów naprawczych.” – czytamy w raporcie.

Na koniec marca 2016 roku 36 kas i Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, przy czym 10 kas realizowało programy naprawcze zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Do tej pory na ratowanie depozytów członków upadających SKOK-ów wydano z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ponad 5 mld zł. Kilka dni temu partia Nowoczesna złożyła w Sejmie poselski projekt uchwały dotyczący powołania komisji śledczej ds. SKOK. Posłowie chcą wykazać nieprawidłowości w zarządzaniu kasami i sprawdzić powiązania kas z politykami partii PiS.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~Krakus
W pralni pieniędzy jakimi są SKOKi maczali palce politycy. Kwestia czasu jak ktoś odkryje ałą prawdę. Problem w tym, że niewiele SKOKów ma czyste konto.
~Polak
Gdzie jest komisja ds SKOKów?
Skoki - miliardy utopionych PLN, to przynajmniej 10x więcej niż Amber Gold.
To co z nimi zrobi Bezprawie i Niesprawiedliwość?
~usunięty
(nas nie da się usunąć)
~atak
to ewidenty atak na polski kapitał i próba zawłąszczenia sobie oszczędności zgromadzonych przez obywateli w celu ochrony przed ekspansją zagranicznych banków
~show
Święte słowa Boczoń. Od momentu przejęcia SKOKów pod skrzydełka KNF zawieszono działalność 13 kas. Święte słowa. Czekam z niecierpliwością na zawieszenie działalności KNF, szczególnie w tym anty polskim i anty spółdzielczym składzie.
~Grzechu_comeback
no dobra.... pytanie do bankowych "MONDRALI":
Nadzorcza miara.... 20%... DLACZEGO???
Współczynik kapitałowy, taki lub siaki...12%.... DLACZEGO???
Jaki to ma związek z RYZYKIEM utraty płynności lub zbyt małego kapitału?????
I teraz..... wisienka..... jak te wszelkie durnoty europejskie w postaci ce er erów i
no dobra.... pytanie do bankowych "MONDRALI":
Nadzorcza miara.... 20%... DLACZEGO???
Współczynik kapitałowy, taki lub siaki...12%.... DLACZEGO???
Jaki to ma związek z RYZYKIEM utraty płynności lub zbyt małego kapitału?????
I teraz..... wisienka..... jak te wszelkie durnoty europejskie w postaci ce er erów i CRD mają się
do tego co REALNIE występuje w banku XYZ, na jakiej podstawie zostały wybrane takie czy inne wagi i jaki jest ich OKRES PRZYDATNOŚCI DO UŻYCIA?!?!?!
I teraz..... przyłożono te DURNOTY do instytucji, które nie były bankami a z dnia na dzień, na mocy JEDYNIE SŁUSZNEJ PARTII, bankami się stały..... stąd "trudna sytuacja"
Ale RYZYKO SYSTEMOWE jakie zgotował KNF to najwidoczniej pikuś, bo wszelkie wymogi i tak poszły się J....Ć a JAKOŚĆ NADZORU jest MIERNA. Ryzyko systemowe za sprawą wszelkiej maści przekrętów i naciągania klientów w opcje srobcje i kredyty niespłacalne
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~usunięty
(prawdy nie można usunać)
~plazowicz
Tak to jest gdy za prowadzenie banku biora się janusze biznesu. Tak... wiem to nie jest bank, ale jak najbardziej jest to jego namiastka. W połaczeniu z wszechobecnym w PL złodziejstwem i przychylnym parasolem prawnym oraz politycznym dało to olbrzymie straty, które są łatane środkami publicznymi. Zgodnie ze starą polską zasadą mówiącej Tak to jest gdy za prowadzenie banku biora się janusze biznesu. Tak... wiem to nie jest bank, ale jak najbardziej jest to jego namiastka. W połaczeniu z wszechobecnym w PL złodziejstwem i przychylnym parasolem prawnym oraz politycznym dało to olbrzymie straty, które są łatane środkami publicznymi. Zgodnie ze starą polską zasadą mówiącej o prywatyzacji zysków i uspołecznianiu strat.
~show
Gościu zajmij się proszę dalej plażowaniem bo pojęcia nie masz o "januszach", którzy w ramach swojej dzielnicy, regiony czy miejsca zamieszkania zrzeszali się i zakładali Spółdzielczą Kasę. Nawet najmniejszego o tym nie masz pojęcia a zabierasz głos. Miłego plażowania.

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki