REKLAMA

KNF sprawdza, czy nie wykorzystano informacji poufnej w związku z zamiarem przejęcia Bogdanki

2015-09-15 10:06
publikacja
2015-09-15 10:06

Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza, czy nie doszło do wykorzystania informacji poufnej w związku z zamiarem przejęcia Bogdanki - poinformował PAP Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

/ materiały dla mediów

"Standardowo sprawdzamy, czy nie doszło do wykorzystania w obrocie giełdowym informacji poufnej w związku z zamiarem przejęcia Bogdanki" - powiedział Dajnowicz.

W poniedziałek biuro prasowe KNF informowało też, że Enea nie manipulowała kursem akcji Bogdanki wypowiadając jej długoterminową umowę, a później ogłaszając wezwanie na akcje.

"Nie jest to manipulacja akcjami, o której mowa w artykule 39 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi" - mówił PAP Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF.

W poniedziałek Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się do Komisji Nadzoru Finansowego o zweryfikowanie, czy nie doszło do manipulacji akcjami Bogdanki, a także do ujawnienia, bądź wykorzystania informacji poufnej, a tym samym czy nie doszło do naruszenia odpowiednio art. 39 oraz art. 156 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Enea ogłosiła w poniedziałek wezwanie na kupno 21.962.189 akcji Bogdanki, uprawniających do 64,57 proc. głosów na WZA spółki. Cena wynosi 67,39 zł za papier, 29 proc. powyżej kursu z piątkowego zamknięcia.

Pod koniec sierpnia tego roku Enea Wytwarzanie wypowiedziała Bogdance długoterminową umowę na dostawy węgla do Elektrowni Kozienice, z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia. Enea informowała wówczas, że umowa została wypowiedziana z uwagi na brak porozumienia między stronami co do cen węgla na rok 2016 oraz niekorzystne warunki umowy wieloletniej.

Ta informacja spowodowała przecenę papierów Bogdanki - kurs spółki zanurkował wówczas do historycznych minimów, choć potem stopniowo odrobił straty.

Część rynku ocenia, że Enea celowo zdołowała kurs Bogdanki, wypowiadając długoterminową umowę.

Prezes Enei Krzysztof Zamasz poinformował w poniedziałek PAP, że decyzja o wypowiedzeniu umowy handlowej z Bogdanką była konieczna z punktu widzenia biznesowego i nie można tego łączyć z ogłoszeniem wezwania. (PAP)

seb/ pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~ff
Ta banda z ministerstwa ma nas ludzi za idiotów
~MX
Ordynarna zagrywka. Trzeci swiat , albo PRL. Przypomina mi sie ta scena z " Misia " w szatni
" no nie mamy panskiego plaszcza , i co pan nam zrobi ? "
~Grzechu_comeback
hehe he he ho ho ha!!! KNF bada....a od kiedy??? Od "wtedy", gdy mleko się już rozlało????
Polski grajdołek... jeszcze nie jeden amber gold się niestety pojawi.... z takim "nadzorem"....
~OczarowanyKNFem
Z oświadczeń majątkowych szefostwa KNF wynika, iż posiadają rachunki maklerskie a na nich aktywa na koniec poprzedniego roku - nie widać co się działo na tych rachunkach w ciągu roku -więc Panowie są bezpieczni - mogli zarobić na Bogdance i ślad po tym nie zostanie - piękny mamy w Polsce nadzór finansowy-powinniśmy Z oświadczeń majątkowych szefostwa KNF wynika, iż posiadają rachunki maklerskie a na nich aktywa na koniec poprzedniego roku - nie widać co się działo na tych rachunkach w ciągu roku -więc Panowie są bezpieczni - mogli zarobić na Bogdance i ślad po tym nie zostanie - piękny mamy w Polsce nadzór finansowy-powinniśmy eksportować know-how - najlepiej na wschód bo Afryka ma już dużo wyższe standardy!
~xxx
właściwie KNF to nikomu nie potrzebna instytucja, SII powinna postulować o likwidację instytucji. Każdy kto ma do czynienia jakiś czas z GPW widzi ordynarną zagrywkę , tylko KNF tego nie zauważa. Chyba,że sami wraz z kolesiami z PO i zarządu Enei podorabiali na boku na tej akcji.
~ae
no ścigają Karkosika bo tam była manipulacja na pewno w myśl paragrafów a ty w myśl nie ma po prostu smród i tyle. KNF widzę koncentruje się na priorytetach
~Dorota
Każdy kto inwestuje w akcje (niekoniecznie Bogdanki) widzi, że to manipulacja, tylko Enea i KNF nie widzą.
~jojo
Kiedy wezwanie na JSW po 30zł ?
~pogromca_głupoty
jak będzie takie tąpnięcie kursu jak na Bogdance, czy Hawe... czyli jak nie będzie nikt z szaraczków posiadał akcji jsw... proste jak konstrukcja cepa... pozdr
~JSWpo150zł
Ale przez kogo?Skarb Państwa ma narazie ponoć ponad 50%.Z JSW szykują zapewne inny,jeszcze grubszy numer.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki